Zanim wrzucisz je do pralki, poznaj te 4 zasady. Dzięki nim swetry nie będą gryzące i... za małe
Nadchodzi zima. Powoli wyciągamy z szafy ciepłe skarpety, zimowe dodatki i... swetry! Jednak zanim je na siebie założymy, powinniśmy je wyprać. Wiele osób drży na samą myśl, w wyobraźni mając wspomnienie z przeszłości: zmniejszony ciuszek, który idealnie pasuje jedynie na psa. Bez obaw! Po zastosowaniu tych metod nasze swetry będą miłe, miękkie i mniej gryzące.
1. Nie pierz ich zbyt często
Pierwszą, ważną zasadą jest to, by dbać o swetry. Nie wrzucaj ich do pralki po krótkim noszeniu, jak większość z nas robi z koszulkami. Te części garderoby – zwłaszcza wełniane – nie lubią częstego prania.
Może cię zainteresować także: Jak suszyć pranie, by nie miało przykrego zapachu? Ten błąd sprawia, że nie pomoże najlepszy proszek
Pamiętajmy, więc, by nosić pod spodem bluzki, które będą zakrywały pachy i mniej narażały swetry na zabrudzenia antyperspirantem czy potem. Warto jest jednak często wietrzyć swetry, a kiedy zauważymy na odzieży jakąś plamę – można wyprać ją miejscowo.
2. Pierz sweter ręcznie, jeśli masz taką możliwość
Pranie ręczne wymaga dużo więcej zachodu, ale w przypadku delikatnych tkanin, takich jak wełna czy kaszmir, warto się na nie zdecydować. Wiele osób popełnia błędy przy praniu ręcznym, przez co swetry są zmniejszone lub zmechacone. O czym powinniśmy pamiętać, piorąc sweter?
- najpierw wlewamy wodę do miski, a dopiero później wrzucamy sweter
- temperatura wody nie powinna być zbyt wysoka, ale letnia
- nie stosujmy skoków temperatur (np. raz ciepła woda, a raz zimna)
- nie trzyjmy i nie pocierajmy za bardzo materiału
- pierzmy je w płynie specjalnie przeznaczonym do tkanin delikatnych
- nie pozostawiajmy zamoczonych swetrów na dłuższy czas
Eksperci podkreślają, że temperatura wody nie powinna przekraczać 30 stopni, a za kurczenie się swetrów odpowiada z kolei pranie i płukanie ich w różnych temperaturach. Jeśli zależy nam na tym, by wełniany sweter był mniej gryzący, możemy zastosować kilka skutecznych patentów.
Co zrobić, aby sweter nie gryzł? Jednym z nich jest dodanie do miski odrobiny odżywki do włosów i pozostawienie jej z zamoczonym swetrem na 10-15 minut. Można również dorzucić delikatnego szamponu do włosów czy gliceryny (w 3 litrach wody należy rozdrobnić ok. 20 ml gliceryny). Roztwór z gliceryny dodajemy do prania i moczymy w nim sweter przez około 20 minut.
3. Pierz sweter w pralce, ale rób to rozważnie
Można odpowiednio zadbać o sweter, piorąc go w pralce. W tym przypadku powinniśmy również pamiętać o kilku ważnych zasadach.
- ustaw specjalny program (np. pranie delikatne czy pranie wełny)
- nie dodawaj do takiego prania innych rzeczy (np. koszulek czy dżinsów)
- nie ustawiaj wirowania
- temperatura prania nie powinna być zbyt wysoka
- pierz swetry w płynie do tkanin delikatnych
Pamiętajmy również o tym, by pranie nie było zbyt długie i w za wysokiej temperaturze. Najczęściej, jeśli wybierzemy program tkanin delikatnych, to pralka sama "podpowie" nam, by pranie trwało, np. 30 minut i było wykonywane w temperaturze 30 stopni. Oczywiście przed każdym praniem powinniśmy zapoznać się z informacjami umieszczonymi na metce i stosować się do zaleceń.
4. Susz swetry poziomo
Bardzo ważne jest to, by nie wyciskać ze swetrów wody na siłę. Te tkaniny są delikatne i wymagają delikatnego traktowania. Musimy zrobić to lekko i z wyczuciem. Następnie rozkładamy ręcznik i kładziemy na niego wyprany sweter. Bardzo ważne jest też, by leżał poziomo. Jeśli zdecydujemy się umiejscowić go na suszarce, będzie miał większy przewiew.
Pamiętajmy, że grube swetry nie lubią słońca, można więc śmiało suszyć je podczas jesiennych czy zimowych dni.
Oprócz odpowiedniego prania i suszenia swetrów równie ważna jest konserwacja i przechowywanie grubej, zimowej odzieży. Nie zapomnijmy, więc o tym, by swetry trzymać w wyczyszczonych szafach, a zanim zdecydujemy się włożyć do nich jakąś nową część garderoby, upewnijmy się, że nie mieszkają tam mole.
Może cię zainteresować także: Przeczytaj, zanim założysz dziecku kombinezon. 5 rzeczy, które musisz zrobić przed zimą