Gryzące swetry doprowadzają cię do obłędu? 6 sposób, by rozprawić się z tym problemem na zawsze

gryzący sweter
gryzący sweter 123rf.com
Jesienią sklepowe kolekcje są pełne swetrów i wełnianych ubrań. Te co prawda potrafią skutecznie ochronić nas przed zimnem i prezentują się na nas przepięknie. Jednak co roku pojawia się pewien minus. Wełna ma to do siebie, że czasami nas gryzie. Jak temu zapobiec?


Pierz wełnę delikatnie i rzadko
Wełna to materiał, który nie lubi prania. Im rzadziej to robimy, tym włókna pozostają delikatniejsze — w innym wypadku trzeba pogodzić się z uczuciem gryzienia. Należy też zwrócić uwagę, by czyszczenie tkaniny odbywało się powoli i bez tarć. Można to zrobić ręcznie lub w specjalnym programie pralki przeznaczonym dla wełny. W pierwszym jednak przypadku, gdy w jednym miejscu pojawiła się plama, nie należy intensywnie pocierać tego miejsca.

Wlewaj małą ilość płynu
Podczas prania swetrów i wełnianych dzianin warto zakupić do nich specjalne detergenty. Te pomogą znormalizować włókno i wyeliminować efekt gryzienia. Ważne w tym wypadku jest, by nie wlewać do miski bądź pralki zbyt dużej ilości roztworów. Wełna może pochłonąć ich nadmiar, przez co stanie się sztywna i będzie powodować swędzenie.

Susz swetry poziomo
Mimochodem wieszasz swetry na sznurkach, kładziesz na grzejnik lub korzystając ze słońca, suszysz je w blasku jego promieni? Błąd. Wełna nie lubi wisieć pionowo, nie lubi słońca i nie przepada również za wysokimi temperaturami. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wyłożenie jej poziomo na suszarce lub odwirowanie na niskich obrotach.


Spróbuj gliceryny i mleka
Składniki naturalne naprawdę potrafią zdziałać większe cuda, niż niejedne kosmetyki, czy detergenty. Dlatego do odplamiania często używa się cytryny, a do dezynfekcji octu. W walce z gryzącymi swetrami stawia się na glicerynę i mleko. W pierwszym przypadku w 3 litrach wody należy rozrobić ok. 20 ml gliceryny i w takim roztworze moczyć sweter przez 20 minut.

Decydując się na pomysł z mlekiem, trzeba uzbroić się w większą cierpliwość. Tkaninę należy zamoczyć w 3 litrach wody z 750 ml mleka i odczekać 4 godziny. Po zakończonym moczeniu ubrania trzeba wypłukać i wysuszyć według wcześniejszych wskazówek.

Skorzystaj z zamrażarki
Niska temperatura doskonale działa na wełnę i poskramia jej włókna. Dzięki temu sweter przestaje gryźć. Dzianinę należy włożyć do foliowego worka i zostawić na całą noc w zamrażarce. Następnego dnia wyciągnąć, rozmrozić i wyprać. Trzeba jednak pamiętać, by zrobić to delikatnie lub w specjalnym programie i z niewielką ilością płynów.

Zamocz z odżywką do włosów
Skoro odżywki potrafią uratować suche i zniszczone ludzkie włosy, to dlaczego miałyby nie zadziałać na naturalne włókno, jakim jest wełna? Dobrej jakości preparaty są w stanie przywrócić swetrom miękkość i delikatność. W misce z zimną wodą wystarczy rozpuścić ok. 50 mln odżywki do włosów i zostawić w niej sweter na ok. 15 minut. Po tym czasie wysuszyć w poziomej pozycji i cieszyć się efektem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...