Na termometrach zaczynają pojawiać się coraz niższe temperatury. To znak, że wielkimi krokami zbliża się zima. Zanim założycie dziecku czapeczkę, szalik, rękawiczki i kombinezon, koniecznie dowiedzcie się, w jaki sposób zadbać o zimowe ubrania. Jak często je prać? Jak pozbyć się przykrego zapachu z szafy? Oto praktyczny poradnik dla każdego rodzica, w jaki sposób przygotować dziecięcą odzież do zimy.
Bardzo często jesteśmy zabiegani i nie mamy czasu, by na spokojnie otworzyć szafę i przejrzeć zimowe ubranka. Warto jest jednak wygospodarować sobie kilka godzin, by się tym zająć, zanim przyjdą srogie mrozy.
Bardzo często okazuje się, że nasze dzieci już wyrosły z zimowych ubrań, które jeszcze rok temu idealnie na nich leżały.
Wówczas mamy więcej czasu, by zamówić kombinezon czy większą czapkę. Poza tym, nawet jeśli ubrania nie będą za małe, musimy mieć trochę więcej czasu, by wyprać je przed pierwszym założeniem w tym sezonie.
2. Wypierz czapkę i szalik – nie tylko dwa razy w roku
Bardzo często pierzemy zimowe ubrania jedynie raz lud dwa razy w roku: gdy zaczyna się sezon i kiedy się kończy. To błąd. Czapki, szaliki i rękawiczki powinniśmy prać jak najczęściej. Dlaczego? Nasza głowy, a już zwłaszcza głowy naszych aktywnych dzieci, bardzo szybko się pocą.
Poza tym na włosach wytwarza się łój. Może wydawać nam się, że czapki wcale nie są brudne, ale nawet nie wiemy, jak wiele bakterii może się tam gromadzić. Podobnie jest z szalikiem, znajdującym się blisko ust.
Nasze pociechy dużo częściej niż my są narażone na kontakt z piaskiem czy kurzem. Właśnie dlatego czapki, szaliki i rękawiczki powinniśmy prać dużo częściej niż dwa razy w roku. Niektórzy twierdzą też, że nie trzeba prać zimowych ubrań po wyjęciu z szafy.
Powinniśmy jednak to zrobić, ponieważ w tkaninach, ale także w meblach gromadzą się szkodliwe drobnoustroje i roztocza, które są odpowiedzialne za przykry zapach ubrań.
3. Dokup dziecku dodatkowy komplet zimowych dodatków, jeśli to konieczne
Warto wyciągnąć z szafy nie tylko jeden komplet zimowych ubrań, ale dwa albo trzy. Chodzi o to, by dziecko miało w czym wychodzić na zewnątrz, jeśli niektóre części garderoby wrzucimy do prania. Jeśli nie mamy w domu dodatkowego kompletu zimowych ubrań, warto go dokupić.
Częstsze pranie czapek, szalików i kombinezonów jest naprawdę ważne dla zdrowia dziecka. Kiedy widzimy, że nasz maluch spocił się na dworze, zdecydujmy się wyprać zimową odzież. A w zanadrzu miejmy dodatkowy komplet, żebyśmy nie musieli martwić się tym, że dziecko nie ma co na siebie założyć.
4. Dowiedz się, jak prać zimowe ubrania
Już ustaliliśmy, że zimowe ubrania powinno się prać częściej niż dwa razy do roku. Pozostaje jeszcze kwestia, w jaki sposób to zrobić, by się nie skurczyły i nie straciły swojej miękkości. Powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Przede wszystkim pierzemy je w niskiej temperaturze (np. 30 stopni). Możemy ustawić pralkę na program "pranie delikatne". Poza tym dobrze jest wyposażyć się w specjalny płyn do prania tkanin delikatnych.
Możemy też wyprać zimowe ubrania ręcznie. Zwróćmy jednak uwagę, czy nie popełniamy banalnego, ale częstego błędu. Ważne jest to, by najpierw wlać do miski wodę i płyn, a dopiero na koniec wrzucić czapkę, szalik i rękawiczki. Strumienie wody mogą źle zadziałać na wełnianą tkaninę.
Jest jeszcze jeden przydatny patent, związany z praniem zimowych dodatków. Wieczorem wkładamy czapkę, szalik i rękawiczki do osobnych foliowych woreczków, a następnie umieszczamy tak zapakowane części garderoby w zamrażarce. Wyciągamy je rano i wrzucamy do prania. Mróz pozwala pozbyć się bakterii i drobnoustrojów, których nie widać gołym okiem.
Skoro czapka, szalik i rękawiczki są już wyprane, pozostaje jeszcze kwestia zimowej kurtki czy kombinezonu. Puchową odzież wierzchnią zazwyczaj możemy także wyprać w pralce. Pamiętajmy jednak, by nie dorzucać do niej innych części garderoby (np. bluzek czy spodni). Zazwyczaj kurtkę pierzemy w temperaturze 30 stopni, dodając tradycyjny płyn do prania.
Po zakończeniu nie wyciągamy kombinezonu czy kurtki z pralki, ale dorzucamy specjalny impregnat do odzieży – wybrany w zależności od tego, z czego wykonane są dziecięce ubranie. Następnie ponownie ustawiamy pralkę na 30 stopni, pamiętając, by uwzględnić program płukania i odwirowania.
Zanim zabierzemy się za pranie kombinezonu lub kurtki, sprawdźmy zalecenia na metce. Niektóre elementy garderoby powinny być prane jedynie ręcznie – wówczas stosujmy się do zaleceń.
5. Co zrobić z przykrym zapachem z szafy na ubraniach?
W czasie, kiedy zimowe ubrania naszych dzieci są już wrzucone do pralki, my możemy zająć się czyszczeniem szafy, w której one się znajdowały. To bardzo ważne, by zachować higienę tego miejsca. Chcąc pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, możemy przetrzeć półki spirytusem zmieszanym z odrobiną soku z cytryny.
Oczywiście domowych pomysłów na przywrócenie ładnego zapachu w szafie jest mnóstwo. To mogą być, np. ziarenka kawy wrzucone do woreczka, susz herbaciany lub mydło w kostce.
Warto jest też kilka godzin przed praniem namoczyć ubrania. Poza tym istnieje kilka innych domowych sposobów na pozbycie się z zimowych ubrań nieprzyjemnego zapachu. Jednym z nich jest dodanie do prania kilku łyżek sody oczyszczonej.
Przy usunięciu nieprzyjemnego zapachu może pomóc wspomniane już wyżej zamrożenie ubrań, a następnie wrzucenie ich do pralki.