Jak wychować córkę na liderkę? Nauczysz ją tego w 6 krokach
Fala protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego pokazała, że młode kobiety coraz odważniej potrafią manifestować swoje poglądy, wyrażać swoje zdanie, bronić swoich wartości. Jak możemy jeszcze bardziej wzmocnić tę pewność siebie? Jak możemy pomóc naszym córkom stać się liderkami?
Może cię zainteresować także: Myślisz, że chronisz swoją córkę? Oto 6 sytuacji, w których musisz zachować szczególną czujność
Brak wiary w siebie
Tymczasem okazuje się, że to nie kwestia charakteru, a pewności siebie. Według raportu amerykańskiego Girl Scout Research Institute wśród najczęstszych barier, jakie napotykają na swoje drodze dziewczynki, które mają w sobie chęć przywództwa są przede wszystkim: brak zaufania do swoich umiejętności i kompetencji, stres, lęk przed publicznymi występami, strach przed byciem apodyktycznym i negatywna presja rówieśników.
W rezultacie już kilkuletnie dziewczynki "dostają” od dorosłych niespójny przekaz: z jednej strony bądź asertywna, ale zarazem miła, dąż do sukcesów, ale nie chwal się nimi zbytnio, by nie zranić uczuć innych, bądź liderką, ale nie szefuj. Tak się nie da!
Jak więc zainspirować i mądrze wspierać dziewczynki w ich dążeniu do bycia liderką?
Oto kilka kroków, które pozwolą twoje córce przejść z pozycji obserwatorki do liderki:
1. Wytłumacz jej, czym jest przywództwo. Często "dowodzenie” przedstawia się jako zajęcie stresujące czy wymagające niezwykłej odporności psychicznej. Warto je przedefiniować, bo twoja córka może być liderką na różne sposoby.
Niekoniecznie musi startować na przewodniczącą klasy, może przewodzić przedszkolnej/szkolnej akcji charytatywnej, czy założyć "firmę” zajmującą się wyprowadzaniem psów. Chodzi o inicjatywę, wzięcie odpowiedzialności za swój pomysł, skoordynowanie działań innych. Nie hamuj żadnych (nawet z pozoru banalnych) "akcji" twojej córki, daj jej wolną rękę i przestrzeń do działania.
2. Ucz ją, jak wypowiadać własne zdanie. Nie zbudujesz pewności siebie swojej córki, jeśli nie pozwolisz jej wyrażać własnych opinii czy posiadać własnego zdania. Nie mów jej, że jest "za mała”, by mieć swoje własne zdanie na jakiś temat albo, że ty "wiesz lepiej”. Naucz ją, że spokojnie i bez zbędnych emocji może powiedzieć wszystko, co myśli i czuje.
3. Zwróć uwagę na inteligencję emocjonalną. Umiejętność regulowania własnych emocji i odczytywania ich u innych, to jeden z kluczowych aspektów bycia liderem. Twoja córka patrzy na ciebie, zwłaszcza jak radzisz sobie w trudnych czy stresujących sytuacjach. Inteligencja emocjonalna to ogromna przewaga nie tylko w dziecięcym, ale też w dorosłym życiu.
4. Ćwicz z nią przemówienia publiczne. Tego typu wystąpienia są trudne, nawet dla dorosłych. Większość osób odczuwa tremę lub niepokój, gdy ma stanąć przed tłumem, który w ciszy patrzy tylko i wyłącznie na ciebie.
Jeśli twoją córkę przed byciem liderką powstrzymuje właśnie stres, naucz ją zarządzać nim. Może pomogą jej ćwiczenia relaksacyjne, wizualizacja. Zachęcaj ją do przemawiania w domu (oczywiście jeśli ma na to ochotę). W tym przypadku trening czyni mistrza.
5. Zwróć uwagę na samokrytykę. Nawet dziecko, które ma ogromne wsparcie w rodzicach czasem wątpi w siebie. To zupełnie naturalne. Zachęcaj córkę, by uczyła się przekształcać swój "wewnętrzny dialog” w bardziej pozytywny, a przynajmniej bliższy rzeczywistości. Twoja córka mówi np: "Nie mogę kandydować do samorządu uczniowskiego, ponieważ nie jestem popularna i nikt na mnie nie zagłosuje”.
Pomóż jej zwerbalizować emocje ukryte pod powierzchnią (niepokój, strach), a następnie oceń stwierdzenie pod kątem trafności (wymień jej pozytywne cechy, przypomnij, co mówią o niej jej przyjaciele i sympatycy). Naucz ją przekuwać to, co negatywne na pozytywne ("Nigdy wcześniej nie kandydowałam do samorządu uczniowskiego, ale jestem gotowa na wyzwanie”).
6. Ucz ją podejmowania ryzyka. Nie oceniaj, czy ma charakter do bycia liderką. Nauka umiejętności przywódczych wymaga czasu i praktyki, ale najważniejsze jest to, abyś umożliwiła swojej córce podejmowanie zdrowego ryzyka i stawienie czoła wyzwaniom.
Nawet wtedy, gdy czasem odczuwa tremę, stres, lęk. Tylko w ten sposób nauczy się, że ma wszystko, czego potrzeba, aby być liderką, a jej głos stanie się słyszalny dla innych.
Źródło: mother.lyMoże cię zainteresować także: Masz córkę? Najgorsze co możesz zrobić, to wychowywać ją na grzeczną dziewczynkę