Nieobecności w szkole przez strach przed wirusem to plaga. Oto co można napisać w usprawiedliwieniu

Sandra Skorupa
Wielu rodziców w obawie przed koronawirusem nie puszczają dzieci do szkoły. Jednak obawy przed pandemią nie da się wpisać jako powód nieobecności dziecka. Jak podało MEN, obawa przed COVID-19 nie jest argumentem, by dziecko opuszczało zajęcia. Również wcześniejszy wyjazd na święta, Dzień Zaduszny, ferie, czy wakacje wymagają od rodzica usprawiedliwienia. Trzeba liczyć się z tym, że "błahy i niewiarygodny" powód może spotkać się z odmową wychowawcy usprawiedliwienia nieobecności. Jak skutecznie przekonać nauczyciela?
Usprawiedliwienia nieobecności w szkole - powody, terminy, odmowa przyjęcia FOT. KAROLINA SIKORSKA / AGENCJA GAZETA

Usprawiedliwienie nieobecności w szkole a statut

Rodzic ma prawo do usprawiedliwienia nieobecności ucznia poniżej 18 roku życia. Po 18 roku życia uczeń samodzielnie może usprawiedliwiać swoje nieobecności. Ustawa prawo oświatowe nie przewiduje żadnych szczegółowych przepisów, jak usprawiedliwiać nieobecności w szkole. Dokumentami, które to określają, są statut i regulamin szkoły.
Społeczność szkolna sama kreuje przepisy wewnętrznych dokumentów, a także tego, jak będą rozliczane nieobecności dziecka. Choćby dlatego ważne jest, by rodzice i uczniowie angażowali się w życie placówki przez radę szkoły, która ostatecznie taki dokument uchwala. Jeżeli rada szkoły nie istnieje, przepisy ustala rada pedagogiczna, czyli dyrektor i nauczyciele.


Powody usprawiedliwienia nieobecności ucznia

Czasami nieobecność dziecka w szkole wynika z tak dziwnych powodów, że rodzice zastanawiają się, czy podawać prawdziwą przyczynę. Najłatwiejszym sposobem złożenia wniosku jest napisanie usprawiedliwienia z powodów rodzinnych – jeżeli statut szkoły taką argumentację akceptuje.

Podanie przyczyn nieobecności takich jak ślub, wyjazd na święta czy ferie mogą spotkać się z dezaprobatą pedagoga. Jakie mogą być powody usprawiedliwienia nieobecności w szkole? Większość szkolnych statutów wymaga od rodziców podania przyczyny opuszczonych dni w szkole, a nawet w gotowych wzorach usprawiedliwień pojawia się specjalne pole "powód". Tutaj rodzice często wpisują:

— choroba (np. grypa)
— bóle miesiączkowe
— pilny wyjazd
— wizyta u dentysty
— wizyta u okulisty
— wizyta u ginekologa
— problemy z komunikacją, dojazdem
— wizyta w sądzie
— wizyta w urzędzie
— złe samopoczucie psychiczne.

Rodzice zaczęli również nie puszczać dzieci do szkół z powodu obawy przed koronawirusem. Jednak zgodnie z wersją MEN nie jest to przyczyna, która usprawiedliwia nieobecność dziecka w szkole. W związku z tym nauczyciele nie powinni przyjmować takich wniosków od opiekunów.

Czy nauczyciel może nie usprawiedliwić nieobecności?

W statucie określa się na ogół także, ile dni jest na usprawiedliwienie nieobecności ucznia. Często czas na złożenie wniosku to 7 dni, czasami 14 dni. Jeśli tak skonstruowano statut, rzeczywiście wychowawca nie ma obowiązku usprawiedliwienia nieobecności dziecka w szkole, gdy wniosek o to zostanie złożony po terminie. Jednak wiadomo, że wielu wychowawców w tej kwestii idzie na rękę, bo uczniowie i rodzice po prostu zapominają.

Niemniej zdarza się również, że nauczyciele nie chcą przyjmować usprawiedliwień na ponad 2 tygodnie. Wówczas żądają zaświadczenia od lekarza lub innego specjalnego dokumentu z urzędu. Doradca ds. prawnych Stanisław Kłak w swojej opinii prawnej pisał:

— Jest to działanie bezprawne, gdyż nie ma żadnego uzasadnienia w prawie oświatowym do żądania wystawiania przez lekarzy takich zaświadczeń.

Co więcej, jak można przeczytać na przykład w statucie Zespołu Szkół im. Romana Gostkowskiego w Łazach, samo dostarczenie wniosku nie oznacza usprawiedliwienia opuszczonych godzin.

— Dostarczenie prośby o usprawiedliwienie nie jest równoznaczne z usprawiedliwieniem. Wychowawca ocenia, czy dostarczony wniosek spełnia wszystkie kryteria określone w prawie wewnątrzszkolnym. Jeśli kryteria nie są spełnione, wychowawca nie ma obowiązku ani też prawa usprawiedliwiać nieobecności, których prośba dotyczy – czytamy w statucie ZS w Łazach.

Z kolei I LO w Krośnie w swoich przepisach jasno wyznacza sytuacje, w których nauczyciel może nie usprawiedliwić nieobecności ucznia.

O uznaniu usprawiedliwienia za zasadne decyduje wychowawca. Wychowawca może odmówić usprawiedliwienia nieobecności ucznia w następujących przypadkach:
1) usprawiedliwienie zostało dostarczone po terminie (14 dni),
2) nie został podany powód nieobecności,
3) powód nieobecności jest błahy lub niewiarygodny,
4) wychowawca ma powody sądzić, że uczeń przebywał na wagarach.