Poznaj 8 cech samicy Alfa. Psycholożka wyjaśnia, jak zostać kobietą swojego życia

Agnieszka Miastowska
Samiec Alfa – to hasło słyszymy często w kontekście mężczyzn. Kojarzy się z dominacją, byciem liderem, odważnym i opiekuńczym. A może z toksycznym wzorcem faceta, który jest wiecznym szefem i wszystko wie lepiej? No dobrze, ale kim jest samica Alfa? Zastanawiałam się nad tym razem z psycholożką Katarzyną Kucewicz i znalazłyśmy kilka cech i zachowań, które świetnie opisują prawdziwą samicę Alfa.
Kim jest Samica Alfa. 8 zachowań, dzięki którym staniesz się kobietą swojego życia. Kadr z filmu "Blondynka w koszarach"

Najpierw był samiec?

Nie każdy wie, co kryje się pod hasłem samica Alfa, jednak chyba każdy słyszał kiedykolwiek określenie samiec Alfa. Zastanawiam się, czy jest ono w pełni pozytywne.

– Samiec Alfa to czasem pejoratywne określenie faceta, któremu może brakować delikatności, wrażliwości, empatii, który emocje chowa w sobie. Z kolei samica Alfa bywa nazywana tak, bo często ma w sobie te stereotypowo męskie cechy, które uznajemy za pozytywne — wyjaśnia psycholożka.

Samica Alfa nie jest terminem psychologicznym, ale używamy go do określenia konkretnego typu kobiet, których obecnie jest coraz więcej. Kobiet silnych, samowystarczalnych i niezależnych. Jednak hasło to owiane zostało wieloma mitami. Czas je obalić.


Tajemnicza Alfa

W Internecie czytam, że kobieta Alfa w rywalizacji wygrywa z innymi kobietami, nigdy nie prosi o pomoc, bo jest w pełni niezależna. Czy to jest ten ideał, do którego dążymy?

Katarzyna Kucewicz podkreśla, że prawdziwa Alfa to kobieta, która dobrze czuje się w relacji ze sobą i dzięki temu potrafi traktować innych z szacunkiem i życzliwością. Sprawdź jej inne zachowania i zobacz, czy sama możesz nazywać się Alfą.

1. Kobieta Alfa nie rywalizuje z innymi kobietami.
Inne kobiety nie są dla niej zagrożeniem, nie chce się do nich porównywać ani wywyższać. Jednak często bywa tak, że kobieta Alfa może nie cieszyć się sympatią ze strony tej samej płci.

– Kobiety, które są mniej niezależne, mogą chcieć z nią rywalizować lub czuć z jej strony zagrożenie – wyjaśnia psycholog. Kobieta Alfa ma silną wolę i mocny charakter, jej obecność może demaskować nasze słabości – odstraszać mężczyzn lub onieśmielać kobiety.

2. Kobieta Alfa żyje na własnych warunkach. Przede wszystkim żyje w zgodzie ze sobą. Potrafi o siebie zadbać czy na siebie zarobić. Czerpie przyjemność z życia na własnych zasadach. Poświęca się własnym pasjom i zainteresowaniom.

3. Kobieta Alfa nie pragnie desperacko związku, ale nie jest Zosią-samosią. Wiele niezależnych kobiet przyjmuje rolę totalnej Zosi-samosi. Uważają, że nie potrzebują w swoim życiu mężczyzny czy nawet żadnej bliskiej osoby, by czuć satysfakcję.

– Jednak w relacji z innymi ludźmi powinniśmy czuć się potrzebni. Jeśli Alfa jest w pełni samowystarczalna, to jej partner może się czuć małoważny i pomijany– wyjaśnia psycholożka.

4. Alfa umie znaleźć równowagę między siłą a wrażliwością. W relacji warto dać komuś pole do tego, żeby się starał, zrobił coś za nas, otoczył nas opieką. Czasem nawet jako Alfy możemy sobie dać prawo do poczucia się małą dziewczynką.

– Wiele kobiet na zewnątrz przyjmuje waleczną postawę, ale w środku kryją się małe dziewczynki, które żyją stereotypem, według którego, jeśli pozwolą się sobą zaopiekować, okażą się słabe i bezradne. A to nieprawda – wyjaśnia Kucewicz.

Kobieta Alfa akceptuje i docenia zarówno swoją silną, jak i wrażliwą część. Ma kontakt ze swoimi emocjami i się ich nie wstydzi – potrafi czasem być smutna, słaba, rozpłakać się.

– Na terapii spotykam kobiety zajmujące najwyższe stanowiska w firmach, mające wielu ludzi pod sobą. Są kobietami Alfa na wysokich szpilkach, ale tylko z pozoru. W środku to nieszczęśliwe, kruche i delikatne osoby, które od czasu do czasu tez potrzebowałyby silnego człowieka obok siebie – wyjaśnia Kucewicz.

– Małe rzeczy są w stanie je zdenerwować, zawstydzić. Myślą, że odcinając się od swoich emocji będą w stanie więcej osiągać, a to nieprawda – dodaje psycholożka. Kobieta Alfa wcale nie musi pokazywać swojej władzy i pewności siebie na pierwszy rzut oka.

5. Kobieta Alfa pyta innych o radę. Często powtarzamy stereotyp ,według którego Alfa jest perfekcyjna i wszystko wie najlepiej, jednak prawdziwa pewność siebie to umiejętność przyznania się do błędu, poproszenia o pomoc, pozwolenia, by ktoś nas wyręczył.

– Alfa nie udaje, że jest doskonała, jej siła leży w tym, że gdy czegoś nie potrafi, umie się do tego przyznać, a przede wszystkim poprosić o pomoc – wyjaśnia psycholożka.

6. Kobieta Alfa jest asertywna. Potrafi nie tylko odmówić, ale także przyjmować i dawać komplementy oraz nagany. Kobieta Alfa stara się komunikować otwarcie i asertywnie. Nie chowa urazy i nie złości się w sobie.

Nie chodzi o to, że Alfa musi być w komunikacji idealna i otwarta. – Ale jeśli ma problem z mówieniem o uczuciach, to uświadamia to sobie i stara się to zmienić – wyjaśnia psycholożka.

7. Alfa będzie akceptowała swoje wady i podnosiła umiejętności. Katarzyna Kucewicz tłumaczy różnicę między akceptacją swoich wad a chęcią samorozwoju. – Jeśli Alfa czegoś nie potrafi, to przede wszystkim nie wystawia sobie za to negatywnej oceny, nie wartościuje siebie przez pryzmat jednej sytuacji czy umiejętności – tłumaczy.

Próbuje to zmienić nie rywalizując z nikim. Umie być wobec siebie życzliwa, opiekuńcza. Jest swoją troskliwą, przyjaciółką, umie spędzać czas w swoim towarzystwie, bo ma do siebie miłość i szacunek.

8. Nie plotkuje i nie słucha opinii innych na swój temat. Katarzyna Kucewicz podkreśla, że trudno jest zupełnie odciąć się od tego, co inni ludzie o nas mówią, czy myślą. Kluczowe w zachowaniu kobiety-Alfy jest poczucie własnej wartości.

– Zbudowane na fundamencie życia w zgodzie ze swoimi wartościami. Kobieta Alfa nie czuje się wartościowa, bo inni ją chwalą, jest ładna czy zna cztery języki. A dlatego, że czuje szacunek do samej siebie, bo kieruje się w życiu własnymi zasadami – wyjaśnia.

Nawet jeśli słyszy negatywne opinie na swój temat, nie czuje, że to obala jej pewność siebie czy odbiera poczucie panowania nad własnym życiem. Nie czuje także potrzeby porównywania się do innych lub budowania swojej samooceny na wywyższaniu się.