Znaleźliśmy oryginalny przepis na sałatkę jarzynową z 1894 roku! Te składniki decydują o smaku
Sałatka jarzynowa na polskich stołach jest obecna podczas wielu świąt, a także uroczystości rodzinnych. To klasyk, który w każdym domu smakuje odrobinę inaczej. Jedni dodają jabłko, inni por. Przyrządzamy ją według własnego uznania, ale czy ma to coś wspólnego z pierwszą wydrukowaną recepturą z 1894 roku?
Sałatka jarzynowa — tradycyjny przepis
Sałatka jarzynowa uwielbiana jest przez wiele osób, ale ze współczesnymi przepisami wiele się eksperymentuje, a danie próbuje się "odchudzić". Dlatego dziś sałatki rosyjskie robi się bez ziemniaków, a nawet bez majonezu, zastępując go np. jogurtem. Przez takie podejście sałatka jarzynowa traci swoją tradycyjną wartość i oczywiście wyjątkowy smak.Tradycyjny przepis na sałatkę jarzynową pamięta jeszcze czasy zaborów. Pierwsza wydrukowana receptura pochodzi z 1894 roku i pojawiła się w rosyjskim magazynie "Nasze Jedzenie". Największym zaskoczeniem są ogony raków. Wówczas składnikami sałatki jarzynowej były:
— pół jarząbka,
— duży korniszon,
— dwa ziemniaki,
— 3-4 liście sałaty,
— 3 duże ogony raków,
— łyżeczka kaparów,
— 3-5 oliwek,
— 1/4 szklanki pokrojonej w kostkę galaretki mięsnej,
— 1,5 łyżki sosu prowansalskiego, czyli majonezu.
Pierwsze modyfikacje sałatki jarzynowej zakładały, że wszystkie warzywa i majonez trzeba mieszać z jakimkolwiek mięsem i tak zaczęto dodawać kurczaka, wołowy ozór, a nawet kiełbasę.
Dziś ten rosyjski specjał jest typową sałatką warzywną i rzadko dodaje się do niej mięso. To brak tego składnika jest największą ponad stuletnią zmianą w przepisie na sałatkę jarzynową.