Zobacz, co się stanie, gdy zjesz codziennie jeden jogurt. Wyniki zaskoczyły nawet lekarzy!

Zobacz, co się stanie, gdy codziennie zjesz jeden jogurt
Zobacz, co się stanie, gdy codziennie zjesz jeden jogurt fot. pixabay
Mało kto myśli o jogurtach jak o obowiązkowym produkcie w diecie. Szkoda, bo najnowsze badania udowodniły, że jeden kubeczek jogurtu dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na śmiertelne choroby.


W ostatnim czasie o dobroczynnym działaniu jogurtu przekonał się zespół badaczy z Vanderbilt University Medical Center w Nashville. Odkryli oni, że jeśli codziennie zjemy porcję dobrego jogurtu, obniżymy ryzyko zachorowania na raka płuc aż o 20 proc.

To kolejna dobra nowina o pozytywnych skutkach jedzenia jogurtów. Wcześniej naukowcy z Washington University School of Medicine in St Louis w Missouri stwierdzili, że mężczyźni, którzy jedzą minimum 2 porcje jogurtu w tygodniu, mają o 20 proc. więcej szans na uniknięcie raka jelit i 26 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na raka okrężnicy, w porównaniu do osób, które nie jedzą dobrego nabiału.


Co więcej, jedzenie jogurtu na czczo i przed posiłkami to niezła strategia na poprawę metabolizmu, zwłaszcza dla osób otyłych, które nie tylko walczą z kilogramami, ale również narażone są na choroby układu krążenia. Dobry jogurt codziennie to również dawka odporności przeciw infekcjom, a także większe prawdopodobieństwo, że nie dopadną nas objawy alergii.


Jednak nie każdy jogurt zadziała w ten sposób. Dlaczego? Sprawcą tych wszystkich pozytywnych skutków są żywe kultury bakterii, które nie zawsze "mieszkają" w jogurtach. Czasem jogurty to po prostu słodkie przekąski, które należy traktować jak deser.

Warto czytać skład i zawsze wybierać jogurty, w których żywe kultury bakterii są jednym z dwóch lub najwyżej trzech składników tworzących jogurt.

Poza tym warto wiedzieć, że żywe kultury bakterii, które wzbogacają florę bakteryjną jelit, występują nie tylko w jogurtach, ale również w dobrym nabiale. Jak się okazuje, pyszne śniadanie z jogurtem w roli głównej, może mieć walory nie tylko smakowe, ale i przeciwzapalne oraz wspomagające profilaktykę nowotworów..


Naukowcy podpowiadają również, by łączyć dobry nabiał bogaty w żywe kultury bakterii z błonnikiem – warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste w połączeniu z jogurtem pomagają zwiększyć nasze szanse w walce z rakiem płuc aż o jedną trzecią!
Źródło: zdrowie.radiozet.pl, dailymail.co.uk

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić