Jak mrozić i rozmrażać grzyby? Poznaj "nieprzekraczalny" czas przechowywania w zamrażalniku

Iza Orlicz
Chcesz w zimowe dni cieszyć się aromatem i smakiem świeżych grzybów? Wyobraź sobie, że w ciemny zimny wieczór zajadasz się świeżymi borowikami na masełku z patelni... To możliwe. Zamiast suszyć grzyby znalezione teraz, jesienią, zamroź je.
Mrożone świeże grzyby. Jak mrozić grzyby? Sposoby na mrożenie grzybów leśnych fot. pixabay
Przygotowanie grzybów do mrożenia odbywa się podobnie jak w przypadku, gdy chcemy je suszyć. Najpierw trzeba przejrzeć grzyby – zobaczyć czy nie są miękkie, podgniłe lub zarobaczone, bo takie nie nadają się do mrożenia.

Jak przygotować grzyby do mrożenia


Następnie trzeba je oczyścić – nie powinno się ich jednak myć, najlepiej tylko usunąć wszelkie zabrudzenia, np. przetrzeć delikatnie papierem lub za pomocą specjalnego pędzelka lub szczoteczki.

Jeśli są mocno brudne i konieczne jest opłukanie ich wodą, to później, przed mrożeniem trzeba je bardzo starannie wysuszyć.


Mrożenie świeżych grzybów surowych i gotowanych


Te małe (np. kurki, rydze) można mrozić w całości, większe (np. podgrzybki, prawdziwki, maślaki) lepiej pokroić, bo później, gdy chcesz z nich korzystać, nie będziesz musiała ich odmrażać. Od razu wrzucisz na patelnię lub do gotującej się wody.

Możesz też oczywiście mrozić grzyby zaraz po blanszowaniu (najpierw zanurzamy je we wrzącej, a następnie w zimnej wodzie) lub wstępnym obgotowaniu czy podduszeniu, dzięki temu w smaku nie będą miały wyczuwalnej goryczy, która występuje w przypadku niektórych gatunków grzybów.

W czym mrozić grzyby?


Grzyby przeznaczone do zamrożenia podziel na mniejsze porcje, a następnie przełóż do woreczków lub pojemników. Wpisz na nich datę mrożenia, to ważne zwłaszcza wtedy, gdy część grzybów mrozisz na surowo, a część podgotowujesz lub wstępnie podduszasz.

Te surowe możesz przechowywać w zamrażalniku ok. 6 miesięcy, te po wstępnej obróbce termicznej – nawet 1,5 roku. Należy tylko pamiętać, że grzybów nie wolno ponownie mrozić, gdy już raz je rozmrozimy, bo mogą być wtedy trujące.
Źródło: mojegotowanie.pl