Też obierasz pieczarki i myjesz jajka? 7 rzeczy, które w kuchni robi każdy, choć to bez sensu

Redakcja MamaDu
Zawsze chętnie zaoszczędzimy trochę czasu, szczególnie w kuchni. Najlepiej, żeby potrawy, które przygotowujemy, były smaczne, ale przede wszystkim szybkie i proste. A co jeśli okaże się, że marnujesz czas w kuchni na własne życzenie, obierając warzywa, które powinno się jeść ze skórką albo myjąc produkty, które tego nie wymagają? Sprawdź listę 7 czynności, na które tylko marnujesz czas.
Przez te 7 błędów przy gotowaniu marnujesz czas w kuchni! Kadr z serialu "Przyjaciele"

1. Wyrzucamy pierwszy naleśnik

Trudno było mi uwierzyć w to zupełne marnotrawstwo — niektórzy naprawdę wierzą, że pierwszy naleśnik jest nieudany i wyrzucają go do kosza. Dodatkowo marnują olej, bo to właśnie przez jego nadmiar naleśnik "nie wychodzi".



Jest na to świetny sposób: wystarczy pomoczyć wacik kosmetyczny w oleju i nim przetrzeć patelnię. Tłuszcz rozprowadzi się równomiernie i pierwszy naleśnik wyjdzie tak doskonały, jak każdy kolejny.

2. Obieranie pieczarek

W wielu przepisach można spotkać rady, by przed przygotowaniem pieczarek dokładnie je umyć i obrać. Jest to jednak zupełnie zbędna czynność, która nie tylko zabiera nam czas, ale sprawia, że marnujemy część produktu.


Pieczarek nie musimy obierać, możemy ewentualnie odciąć trzon, ale to także nie jest obowiązkowe.

3. Mycie jajek

Niekiedy zdarza nam się myć jajka, szczególnie takie kupowane prosto od kury. Chcemy mieć pewność, że nie włożymy do lodówki żadnych bakterii. Jest to jednak wielki błąd. W ten sposób niszczymy warstwę ochronną na skorupce i czas przydatności do spożycia wyraźnie się skraca.

4. Pieczenie "do suchego"

Często zbyt skrupulatnie trzymamy się przepisów i dbamy o to, by ciasta czy mięsa piec dokładnie tyle, ile napisane to zostało w recepturze. Jednak piekarnik można wyłączyć na 5-8 minut przed końcem wskazanego czasu pieczenia. Dana potrawa zdąży jeszcze dojść w dogodnej temperaturze, ale nie przesuszymy jej.

5. Obieramy czosnek do pieczenia

Jeśli czosnku potrzebujemy tylko po to, by dodać daniu aromatu, nie musimy go nawet obierać. Wystarczy, że umyjemy ząbek i dołożymy go do wkładanej do piekarnika potrawy.

Powinniśmy przed tym odciąć piętkę. Po upieczeniu zabieramy ząbek, ale intensywny smak czosnku pozostaje.

6. Smarujemy tłuszczem papier do pieczenia

Niektórzy zbyt gorliwi amatorzy sztuki kulinarnej chcą być pewni, że ciasto nie będzie przywierało do papieru do pieczenia. I w tym celu smarują go masłem czy margaryną. Jest to jednak zupełnie zbędne, papier ma zabezpieczyć masę przed przyklejeniem.

7. Obieranie młodych ziemniaków

Ta zasada dotyczy także młodej marchewki czy bobu, a także zielonych ogórków. Zbyt często obieramy młode warzywa, które są smaczne nawet ze skórą, a to pod nią ukrywa się najwięcej cennych witamin. Ziemniaki przed przygotowaniem wystarczy umyć albo wyszorować twardą szczotką.