W dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do idealnie wyglądających produktów. Błyszczących jabłek bez żadnej dziurki, idealnie czerwonych pomidorów, pulchnego chleba. Jednak świadomość konsumentów względem tych produktów rośnie i wiemy, że wygląd nie zawsze przekłada się na wartość produktu. Co jednak z jajkami, które mają podwójne lub ciemne żółtka albo podejrzanie wyglądające plamki? Sprawdź, czy są to defekty, przez które powinniśmy zrezygnować z ich jedzenia.
Na pewno rozbijając jajko, często masz wątpliwości, czy nie jest ono zepsute. Dlatego przeczytaj mały poradnik na temat tego, jak rozpoznać zepsute jajko, a jakimi "defektami" się nie przejmować.
Jak sprawdzić, czy jajko nadaje się do zjedzenia jeszcze przed jego rozbiciem? Umieść surowe jajka w skorupkach w misce z zimną wodą i obserwuj.
Jajka opadają na dno i leżą na bokach — są bardzo świeże, idealne do smażenia w formie jajecznicy czy jajek sadzonych.
Jajka, które "stoją" na dnie miski — są trochę starsze, ale nadal nadają się do zjedzenia. Najlepiej wykorzystać je do ugotowania na twardo.
Jajka unoszą się na wodzie — to sygnał alarmowy, że jajka zdecydowanie nie nadają się do jedzenia. Pamiętaj, że nawet jeśli rozbijesz niezdatne do zjedzenia jajko, poznasz to po charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu.
Czy coś powinno cię niepokoić w wyglądzie jajek
Smuga krwi na żółtku — wiele osób myśli, że to znak, że jajko jest zapłodnione. Nic bardziej mylnego. To po prostu kropla, która pojawia się w jajku, gdy to uwalnia się z kurzego jajnika.
Nie brzmi to zbyt apetycznie, ale nie jest to nic szkodliwego. Możesz jajko zjeść w takiej formie lub pozbyć się nieestetycznej plamki.
Brunatna lub czerwona plamka na białku — to również kawałek kurzej tkanki, który jednak nie ma nic wspólnego z małym kurczakiem. Nie jest to również wada, która dyskwalifikuje jajko do spożycia.
Podwójne żółtko — zdarza się dość rzadko, ale możesz trafić na takie jajko. Czy to mutacja genetyczna? Nie, to po prostu znak, że jajko pochodzi od kury w konkretnym wieku — albo bardzo młodej, albo zdecydowanie starszej. Jeśli chcesz mieć szansę na znalezienie takiego jajka, szukaj wśród największych.
Ciemny kolor żółtka — to znak tego, czym odżywiała się kura. Kolor zależy od zawartości karotenoidów w kurzej diecie. Okazuje się, że ciemnożółte jaja są bardziej odżywcze niż jajka tradycyjne, z mniejszym cholesterolem i większą ilością kwasów omega-3 i beta-karotenów.
Dziwna skorupka — żaden kolor skorupki nie oznacza, że jajko jest niezdatne do spożycia. Barwa zależy po prostu od rasy kury. Nierównej skorupki raczej już w sklepowych jajkach nie zobaczymy, bo są poddawane szczegółowej selekcji. Jeśli jednak gdzieś ci się takie trafi, bez obaw możesz je zjeść.