Kiedyś podjadaliśmy go z trawnika, dziś zachwycają się nim kucharze. 5 przepisów na obłędne dania

Sandra Skorupa
Szczaw wielu z nas zachwycał jeszcze, gdy byliśmy dziećmi. Podjadaliśmy go z trawnika przed blokiem i szukaliśmy tych liści w parkach i na łąkach. Dziś w sklepie kosztuje ok. 12 zł za 1 kg, a od maja do września cieszy się sporą popularnością. Nic dziwnego, bo jego właściwości zdrowotne i pomysły kulinarne zachęcają do wykorzystania w kuchni. Oto 5 przepisów na dania i przystawki ze szczawiu.
5 przepisów na dania ze szczawiu fot. mamadu

Przepis na zupę szczawiową z jajkiem

To najbardziej klasyczna propozycja. Szczaw to prawdziwa bomba witaminowa, a zupa z niego przyrządzona z dodatkiem jajka oraz ziemniaków i innych warzyw to w pełni pożywne danie. Bogate w witaminę C, magnez, potas, wapń czy beta-karoten.

Składniki:
— 120 g posiekanego szczawiu
— 1 łyżka masła
— 1 litr rosołu lub warzywnego bulionu
— 1 szklanka śmietanki do zup 12%
— 3 ziemniaki
— 6 jajek
— Oliwa z oliwek
— Cebula
— Czosnek
— Pieprz
— Sól.

Sposób przygotowania:Cebulę oraz czosnek należy obrać i drobno posiekać, a następnie delikatnie podsmażyć na oliwie z oliwek na spodzie garnka. W tym czasie należy ugotować jajka na twardo.


Do gotowej cebulki i czosnku dodać warzywny bulion (lub rosół najlepiej przyrządzony na kości cielęcej bądź wołowej) oraz pokrojone w kostkę ziemniaki. Całość gotować do miękkości.

Następny krok to dodanie szczawiu oraz śmietanki do wywaru. Na koniec według własnego uznania doprawić solą oraz pieprzem. Zupę szczawiową podaje się z jajkiem na twardo przekrojonym na pół. Innym sposobem jest również starcie jajek na dużych oczkach i zalanie wiórek wywarem bezpośrednio na talerzu.

Przepis na sos szczawiowy

Sos szczawiowy zda się, jako doskonały dodatek i wydobycie nowego smaku z głównych potraw dań. Sprawdzi się jednakowo w połączeniu z łososiem, kurczakiem oraz ziemniakami bądź kaszami, czy też wegetariańskimi daniami z soczewicą, bądź tofu.

Składniki:
— 100 g szczawiu
— 1 pęczek natki pietruszki
— ½ pęczka szczypiorku
— 20 g oliwy z oliwek
— 80 g jogurtu naturalnego
— Ząbek czosnku
— Sól
— Pieprz.

Sposób przygotowania:Na początku w blenderze należy umieścić szczaw, natkę pietruszki oraz szczypiorek i zmiksować. Następnie dodać do tego oliwę oraz jogurt i znów całość wymieszać.

Po uzyskaniu płynnej, ale gęstej konsystencji wrzucić czosnek oraz przyprawić solą i pieprzem i znów zblendować. Odstawić na godzinę do lodówki, by z sosu szczawiowego wydobyć bardziej wyrazisty smak.

Przepis na omlet ze szczawiem

Choć najczęstszymi dodatkami do omletów są szpinak, papryka, pomidorki, pieczarki czy szybka, to w okresie maj-wrzesień warto postawić na omlet ze szczawiem. Takie przygotowanie tradycyjnego placka z jajek wprowadzi trochę nowości do kuchni.

Składniki:
— 3 jajka
— 40 g szczawiu
— 20 g startego sera żółtego
— 10 g oliwy z oliwek
— Ząbek czosnku
— Świeży koper
— Sól
— Pieprz.

Sposób przygotowania:Na patelni rozgrzewamy oliwę. W tym czasie do miski wbijamy 3 jajka, które doprawiamy sola i pieprzem według własnego uznania i mieszamy. Posiekany szczaw i ząbek czosnku podsmażamy na oliwie, a gdy się zarumienią, dodajemy jajka. Placek zostawiamy na wolnym ogniu pod przykryciem, aż góra się zetnie. Po tym omlet ze szczawiem zdejmujemy na talerz i posypujemy serem żółtym oraz świeżym koprem.

Przepis na leczo ze szczawiu

Przygotowując leczo ze szczawiu, warto do tego dania użyć również inne sezonowe produkty. Dzięki wielości warzyw i różnych przypraw takie danie będzie nie tylko pożywne, ale również zdrowe i wbrew pozorom wcale nie takie pracochłonne.

Składniki:
— 200 g szczawiu
— 2 cebule
— 3 ząbki czosnku
— 200 g kiełbasy (w wersji wegetariańskiej tofu, soczewica lub ciecierzyca)
— 200 g pomidorów z puszki
— 200 g passaty pomidorowej
— 1 zielona papryka
— 1 cukinia
— Oliwa z oliwek
— Pieprz
— Sól.

Sposób przygotowania:W garnku rozgrzać oliwę z oliwek i podsmażyć posiekaną w kostkę cebulkę oraz czosnek. Dodać kiełbasę lub tofu bądź ciecierzycę i smażyć jeszcze ok. 5 minut, mieszając. Do tego dodać pokrojoną w kostkę paprykę oraz cukinię i smażyć kolejne 5 minut mieszając.

Następnie wrzucić rozdrobniony szczaw i po kolejnych 5 minutach zalać składniki passatą oraz pomidorami z puszki. Całość doprawiamy pieprzem i solą, a następnie dusimy jeszcze przez ok. 5-10 minut pod przykryciem.

Przepis na sałatkę ze szczawiem

Liście szczawiu w sezonie mogą być doskonałym zamiennikiem dla sałaty, rukoli czy szpinaku. Są bardziej wyraziste i zawierają nieco inne witaminy składniki mineralne. Dzięki niemu możemy zupełnie nowe sałatki.

Składniki:
— 30 g szczawiu
— 20 g suszonych pomidorów w oliwie
— 60 g ciecierzycy sałatkowej
— 100 g łososia wędzonego
— 40 g sera feta.

Sposób przygotowania:Przygotowanie sałatki ze szczawiem jest banalnie proste. Liście wystarczy umyć i posiekać, a wszystkie składniki razem wymieszać w misce.