Odmieniają smak dań, ale również... zdrowie. Te 5 przypraw i ziół musisz mieć w kuchni

Sandra Skorupa
Przyprawy i zioła niekoniecznie kojarzą się z kategorią "zdrowie". Niby wiele mówi się o ich właściwościach, jednak tak naprawdę sięgamy po nie dla smaku. Oto 5 powodów, dla których warto to zmienić.
Przyprawy a zdrowie - właściwości lecznicze unsplash.com

Kurkuma — właściwości

Kurkuma uchodzi za prawdziwą supergwiazdę wśród przypraw. Ten indyjski dodatek słynie nie tylko ze swojego wyjątkowego smaku i intensywnego koloru, ale przede wszystkim z silnego działania przeciwzapalnego. Za to głównie odpowiedzialny jest zawarty w przyprawie związek: kurkuminy (E100).

Dzięki temu, że jest przeciwutleniaczem, przypisuje mu się działanie spowalniające rozwój komórek nowotworowych. Poza tym kurkumę umieszcza się również w kategorii tych produktów, które wspomagają funkcjonowanie wątroby czy procesy przemiany materii.


Imbir — właściwości

Imbir bardzo często dodajemy do herbaty i wykorzystujemy w domowych leczniczych syropach. Jednak warto dodawać go również do potraw, gdyż nieocenione są jego właściwości zdrowotne. Przyprawę można dodawać do posiłków, jako świeżą startą lub sproszkowaną.

Naukowcy dowiedli, że imbir wspomaga leczenie przeziębienia czy łagodnych dolegliwości układu trawiennego. Poza tym według WHO 2,8 mln osób rocznie umiera z powodu otyłości, a imbir rzeczywiście może być pomocny w jej zwalczaniu. To dlatego, że zawarte w nim związki, mogą zwiększyć uczucie sytości i zmniejszyć uczucie głodu.

Oregano — właściwości

O ile popularne przyprawy typu czosnek, imbir czy kurkuma kojarzą nam się z szeregiem właściwości leczniczych, o tyle rzadziej na takiej liście umieszczamy oregano. Wydaje się, że nadaje ono potrawom jedynie wyjątkowe walory smakowe. Okazuje się, że ma dobry wpływ również na nasze zdrowie.

Naukowcy z American Chemical Society wykazali, że oregano ma najwyższy poziom przeciwutleniaczy ze wszystkich ziół. Przyprawie tej, zwanej czasami dzikim majerankiem, przypisuje się także zasługi w walce z cukrzycą. Popularny jest również olejek z oregano (z 80 proc. obecnością karwakrolu), który ma działanie bakterio- i grzybiczobójcze.

Natka pietruszki — właściwości

Najczęściej dodajemy ją do niedzielnego rosołu, a powinniśmy... do wszystkiego! Np. jako dodatek do sałatek, surówek, koktajli czy głównych dań.

Ta przyprawa istotnie wpływa na zmniejszenie poziomu cukru we krwi. Poza tym przypisuje się jej również pozytywny wpływ na proces trawienia i funkcjonowanie układu moczowego.

Cynamon — właściwości

Największą zaletą cynamonu jest kumaryna. Bez niej przyprawa ta nie mogłaby się pochwalić właściwościami przeciwobrzękowymi i przeciwbólowymi. Regularne dodawanie cynamonu do posiłków czy napojów może przyczynić się do niwelowania bezsenności, kolki czy zaparć, a nawet rozluźnienia mięśni.

Najwięcej aktywnych i wartościowych związków zawiera jednak proszek ze świeżo zmielonej laski cynamonu. Za najbardziej drogocenne odmiany uważa się chiński cynamon kasja, a najmniej cejloński. Przy wyborze przyprawy warto zwrócić również uwagę na odcień laski. Im ciemniejsza, tym cynamon ma intensywniejszy smak i zapach.

Przyprawy mogą być doskonałym wsparciem dla zdrowej diety, gdyż dowiedziono im wiele korzystnych właściwości dla naszego zdrowia. Niemniej trzeba pamiętać, że samo dodawanie przypraw nie zdziała cudów, a kluczem do dłuższego życia jest zdrowa dieta, rezygnacja z różnego rodzaju używek i regularna aktywność fizyczna.
Źródła:
naturmed.org
longlonglife.org