Co dzieje się w twoim ciele, gdy jesz za dużo soli? Tych 10 sygnałów nie możesz ignorować

Sandra Skorupa
Sód to niezbędny składnik naszej codziennej diety i odgrywa on ważną rolę w ciele człowieka. Można go dostarczać wraz z solą, jednak na ogół borykamy się z nadmiarem sodu w organizmie. Taki stan nazywa się hipernatremią. O pojawieniu się tej przypadłości, może świadczyć tych 10 sygnałów.
Sól a zdrowie unsplash.com /@emsmith

Hipernatremia — przyczyny i dieta

Hipernatremia pojawia się w przypadku utraty czystej wody przez organizm. Rozpoznaje się ją, gdy stężenie sodu w osoczu przekracza 145 mmol/l. Przyczyn hipernatremii jest kilka i można zaliczyć do nich m.in.:

— stany wzmożonego katabolizmu i nadczynności tarczycy,
— obecności w organizmie mannitolu czy mocznika,
— niedobór wazopresyny, hormonu odpowiadającego za prawidłową gospodarkę wodną.

Niemniej jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się hipernatremii jest nieprawidłowa dieta. Mowa tutaj o żywieniu obfitującym w produkty przetworzone, bogate w sól np.:
— wędliny,
parówki,
— ryby wędzone,
— paluszki,
— sery (dojrzewające, topione)
— czipsy,
— słone orzeszki,
— sosy instant,
— zupy w proszku,
— dania instant z glutaminianem sodu.


Ile soli w diecie — jakie jest prawidłowe spożycie?

Według danych WHO moglibyśmy uniknąć 2,5 mln zgonów rocznie, gdyby globalne spożycie soli zostało zredukowane do zalecanego poziomu. W takim wypadku prawidłowa ilość soli w diecie to nie więcej niż 5 g (ok. 1 łyżeczka do herbaty) dla osoby dorosłej na dzień. Dla dzieci te ilości należy zmniejszyć adekwatnie do wydatku energetycznego. Cała spożywana sól najlepiej, by była jodowana, co dodatkowo pozytywnie wpłynie na codzienne funkcjonowanie mózgu.

Objawy hipernatremii i nadmiaru soli

1. Wzmożone pragnienie
Nadmierne pragnienie zwane polidypsją najczęściej pojawia się podczas upałów czy intensywnego wysiłku. Może mieć również związek ze zbyt dużą ilością sodu w organizmie. Przy występowaniu takiego objawu należy nawadniać organizm, jednak jego uciążliwość może wymagać porady lekarskiej.

2. Podwyższone ciśnienie (>145/95 mmHg)
Podwyższone ciśnienie tętnicze na ogół jest sygnałem, świadczącym o pewnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organizmu. Może mieć związek z chorobami nerek, zwężeniami aorty, nadmiarem spożywanego alkoholu, otyłością, ale również ze zbyt dużą ilością soli w diecie. W takim wypadku należałoby zastosować dietę niskosodową.

3. Obrzęki i przesięk
Obrzęki pojawiają się, gdy w organizmie pojawia się za dużo płynu. Mogą być uogólnione lub miejscowe. W przypadku nadmiernego spożycia soli obejmują na ogół ręce i nogi, a także mogą pojawiać się na twarzy np. pod oczami.

4. Senność
Przyczyn nadmiernej senności jest wiele. Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach powodowana ona jest właśnie przez nieprawidłowe odżywianie. Jeśli zdarza się zasypianie podczas czuwania, to można mieć już do czynienia z hipersomnią.

5. Suchość błon śluzowych
Nadmiarowi spożywanej soli może również towarzyszyć suchość błon śluzowych. To przypadłość, która pojawia się wraz z wiekiem. Jednak za duża ilość sodu może prowadzić właśnie do kserostomii, czyli braku śliny. Wówczas pojawia się uczucie np. suchości w ustach. Przez to zapachy i smaki potraw mogą być gorzej wyczuwalne.

6. Osłabienie mięśni i skurcze
Słabe mięśnie i ich skurcze nie zawsze są wynikiem niedoboru magnezu czy przetrenowania. Taki objaw mogą pojawiać się również w związku z nadmiarem sodu w organizmie i ujawnia się często podczas aktywności.

7. Ból głowy
Powracające migreny mogą wiązać się ze wzrostem sodu w organizmie. Ból zlokalizowany w potylicy, z tyłu głowy może być także skutkiem nadciśnienia, które często jest konsekwencją regularnego i nadmiernego spożycia soli.

8. Wzrost masy ciała
Nadmiar soli powoduje zatrzymanie wody w organizmie, więc waga natychmiastowo może skoczyć o kilka kilogramów w górę. Poza tym silnie przetworzone produkty są również często wysokokaloryczne, taka dieta tym bardziej może powodować nadwagę, a w dłuższej perspektywie nawet otyłość.

9. Kamica nerkowa
Produkty bogate w sól często przyczyniają się do problemów z nerkami i powstania m.in. kamicy nerkowej. Wówczas pojawia się ostry ból w okolicach lędźwi, pęcherza i cewki. Pacjentowi mogą również towarzyszyć nudności, wymioty czy wzdęcia. Zaleca się wówczas picie dużej ilości płynów, specjalną dietę, a przy dużych kamieniach może być konieczna litotrypsja.

10. Kołatanie serca
Uczucie zwiększonej częstotliwości uderzeń serca może występować zarówno u osób zdrowych, jak i chorych. Prawidłowy rytm bicia serca to 60-80 uderzeń na minutę. Jego zaburzenie również może być związane z nadmiarem sodu w organizmie.

Hipernatremii nie należy bagatelizować, gdyż może sprzyjać rozwojowi różnych poważnych schorzeń m.in.: kamicy nerkowej, zaburzeń pracy serca czy nadciśnienia tętniczego.

Co więcej, badania wskazują, że nadmiar sodu może także zwiększać ryzyko wystąpienia raka żołądka, gdyż sól uszkadza błonę śluzową. To w konsekwencji może skutkować powstawaniem komórek rakowych. Dlatego jeśli zauważasz u siebie niepokojące objawy, skonsultuj się w tej kwestii z lekarzem .

Źródło: podyplomie.pl / wprost.pl / who.com