Spodziewasz się dziecka lub właśnie urodziłaś? Oto co musisz wiedzieć w czasie epidemii
Jesteś w ciąży i martwisz się epidemią koronawirusa? Chociaż część osób przechodzi chorobę łagodnie lub nawet bezobjawowo, u innych przebiega ona w sposób ciężki, a nawet zagrażający życiu. Według ostatnich badań na razie nie ma dowodów na to, by wirus przenosił się z zakażonej matki na jej nienarodzone dziecko. Wiele kobiet zastanawia się również, jakie mają prawa w tym trudnym okresie i jak pandemia wpłynie na ich plany związane z porodem.
Noworodki się nie zaraziły
Czasopismo medyczne "The Lancet" opublikowało niedawno badanie, na temat wpływu COVID-19 na kobiety w ciąży. Przebadano dziewięć kobiet, które uzyskały pozytywny wynik w kierunku koronawirusa. U żadnej z matek nie rozwinęła się ciężka postać choroby, żadna z nich nie była też w stanie zagrożenia życia. Co więcej – COVID-19 nie został znaleziony w płynie owodniowym, krwi pępowinowej lub mleku matki, a dzieci nie urodziły się zarażone.
"To pozytywny znak, ale podchodzimy do niego bardzo ostrożnie" – powiedział dr Taraneh Shirazian założyciel organizacji Saving Mothers.
Nie są bardziej narażone
Podobne wyniki dał raport opublikowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Badaniem zostało objętych 147 kobiet w ciąży, z których 64 miało potwierdzenie koronawirusa, a u ponad 80 istniało podejrzenie zakażenia. Tylko u 8 proc. z nich wystąpił cięższy przebieg choroby, co ze statystycznego punktu widzenia oznaczało, że kobiety w ciąży nie wydają się być bardziej narażone niż inne osoby.
Z kolei badania opublikowane przez "Frontiers in Pediatrics” wskazują, że nie ma dowodów na to, by możliwe było wewnątrzmaciczne zakażenie koronawirusem. Z czterech zarażonych w trzecim trymestrze kobiet, które miały typowe objawy, czyli gorączkę, kaszel, duszności wszystkie urodziły dzieci, które nie wykazywały żadnych oznak choroby. Test u trójki noworodków (jedna mama nie zgodziła się na jego wykonanie) dał wynik negatywny, czyli wszystkie maluchy okazały się zdrowe.
Może cię zainteresować także: Szpitale odmawiają porodów rodzinnych przez koronawirusa. Eksperci wyjaśniają, czy to legalne
Jak koronawirus wpływa na ciążę?
Przeprowadzone dotychczas badania były prowadzone u kobiet w ostatnim trymestrze ciąży. Nie ma niestety danych, jak ewentualne zakażenie wirusem może wpływać na przebieg ciąży w pierwszym lub drugim trymestrze. Według amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób ryzyko poronienia "zostało zaobserwowane w przypadku zakażenia innymi pokrewnymi wirusami - SARS-CoV i MERS-CoV podczas ciąży”. Wiadomo też, że wysoka gorączka u ciężarnej może zwiększać np. ryzyko niskiej wagi urodzeniowej u dziecka, ale u niemowląt mam z COVID-19, które były badane do tej pory, nie zaobserwowano żadnych niekorzystnych skutków zdrowotnych.
Zalecenia dla ciężarnych
Kobiety w ciąży powinny chronić się tak samo, jak reszta społeczeństwa. Muszą dezynfekować ręce środkami odkażającymi na bazie alkoholu lub myć je przez 20 sekund mydłem i wodą. Powinny trzymać się z dala od chorych, pozostać w domu, szczególnie gdy mają objawy np. przeziębienia. Lekarze wskazują też, że dla utrzymania wysokiej odporności bardzo istotna jest zdrowa dieta i wysypianie się. Jeśli niepokoisz się swoim stanem zdrowia, skontaktuj się z lekarzem lub zadzwoń na całodobową infolinię NFZ (800 190 590).
Odpowiedzi na pytania na temat opieki nad kobietami w ciąży, po porodzie i w trakcie połogu otrzymała od Ministerstwa Zdrowia natomiast Fundacja Rodzić po Ludzku.
Może cię zainteresować także: Co ze szczepieniami w dobie koronawirusa? Lekarze zajęli stanowisko ws. wizyt dzieci w przychodniach
Źródło: verywellfamily.com