Rodzicie muszą zadbać o to, by ich dziecko wzięło udział w tzw. bilansie zdrowia aż 9 razy. Są to profilaktyczne badania lekarskie, które polegają na kompleksowym przeglądzie zdrowia dziecka. Jednak w okresie pandemii koronawirusa zalecono, by unikać wizyt w przychodniach i szpitalach, jeżeli nie ma takiej konieczności. W związku z tym część obowiązkowych wizyt została odroczona.
Krajowe Kolegium Lekarzy Rodzinnych zajęło stanowisko w kwestii opieki nad dziećmi zdrowymi w stanie zagrożenia epidemiologicznego SARS CoV-2.
Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa w placówkach ochrony zdrowia, zalecono teleporady oraz przesuwanie w czasie wizyt, które nie są niezbędne. Ważnym krokiem dla rodziców jest odroczenie bilansów dzieci zdrowych do 30 kwietnia 2020 roku.
Przeniesienie bilansu zdrowia nie powinno mieć negatywnych skutków dla życia pacjentów, stąd podjęto taką decyzję. Z kolei kwestia obowiązkowych szczepień jest bardziej wrażliwa, gdyż pozwala zapobiec groźnym chorobom. Z tego względu w stanowisku można przeczytać, że Kolegium zaleca "utrzymanie bieżącej realizacji obowiązkowych szczepień i zalecanych zgodnie z ustalonym harmonogramem. Szczepienia są najskuteczniejszą profilaktyką w zapobieganiu chorobom".
Dalej w komunikacie można przeczytać, że w trosce o zdrowie młodych pacjentów niedopuszczalne jest, by w jednej poczekalni przebywali pacjenci oczekujący na szczepienie i po szczepieniu. Zwraca się również uwagę na przeprowadzanie prawidłowej kwalifikacji do szczepień, uwzględniając wywiad i badania przedmiotowe.
Bilans zdrowia — w jakim wieku?
– Bilans zero - 0-4 doba życia noworodka
– Badania po ukończeniu 1 roku życia
– Badania po ukończeniu 2 roku życia
– Badania po ukończeniu 4 roku życia
– Badania po ukończeniu 6 roku życia (przed rozpoczęciem nauki w szkole)
– Badania w 3 klasie podstawowej (ok. 10 rok życia)
– Badania po ukończeniu roku życia
– Badania w szkole średniej (ok. 15-16 roku życia)
– Ostatnia klasa szkoły średniej (ok. 17-19 roku życia).
Szczepienia obowiązkowe w Polsce
Do szczepień obowiązkowych zaliczamy szczepienia przeciwko:
– gruźlicy,
– zakażeniom pneumokokowym,
– błonicy,
– krztuścowi,
– polio (poliomyelitis),
– odrze,
– śwince,
– różyczce,
– tężcowi,
– wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
– zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B.
Osoby z grup podwyższonego ryzyka są szczepione również przeciwko: ospie wietrznej, błonicy, tężcowi i wściekliźnie.