Ranking najbardziej skażonych owoców i warzyw 2019. Nr 3 to ulubieniec dietetyków!

Ewa Bukowiecka-Janik
Warzywa i owoce powinny być podstawą diety każdego człowieka – bez względu na wiek. Nie jest jednak bez różnicy, co konkretnie trafia na nasze talerze i nie chodzi wyłącznie o gatunki. W tej kwestii nie warto się ograniczać. Szczególnie istotna jest jakość. Są takie rośliny, które bardziej niż inne "zatrzymują" pestycydy. Oto najbardziej skażone warzywa i owocowe 2019 roku.
W jakich warzywach i owocach jest najwięcej pestycydów? fot. 123rf
Amerykańska organizacja non-profit Environmental Working Group (EWG), każdego roku publikuje ranking produktów, zawierających najwięcej oraz najmniej pestycydów. Ten pierwszy nazywany jest Brudną 12, zaś drugi Czystą 15.

Oba rankingi są aktualizowane. Wyniki badań jasno wskazują, które rośliny w ostatnich miesiącach najwięcej straciły z powodu nawożenia. Jak się okazuje, niektóre gatunki po chłoną "chemię" jak gąbka.

12 najbardziej skażonych warzyw i owoców 2019

1. Truskawki
2. Szpinak
3. Jarmuż
4. Nektarynki
5. Jabłka
6. Winogrona
7. Brzoskwinie
8. Wiśnie
9. Gruszki
10. Pomidory
11. Seler naciowy
12. Ziemniaki


Fakt, że wymienione rośliny zatrzymują sporo pestycydów, nie oznacza, że trzeba ich bezwzględnie unikać. To wskazówka, które warzywa i owoce zdecydowanie warto kupić z certyfikatem eko. W ten sposób mamy gwarancję, że uprawy były kontrolowane, a wymagania odnośnie zawartości pestycydów wysokie i egzekwowane.

Poza tym istnieje też domowy sposób pozbywania się pestycydów z warzyw i owoców. Oczywiście usunąć możemy tylko pozostałości nawozów, które znajdują się na powierzchni roślin, nie to, co wniknęło do środka.

Naukowcy z University od Massachusetts udowodnili, że polerowanie jabłka rękawem własnej koszuli pozwoli jedynie usunąć kurz z jego powierzchni. Wypłukanie ich pod wodą też bywa niewystarczające. Pomóc może jeden składnik, który w kuchni ma każdy z nas. Soda oczyszczona. Dzięki niej możemy pozbyć się od 80 do 96 proc. pestycydów, w zależności od ich rodzaju.

Wystarczy w wodzie rozpuścić kilka łyżek sody oczyszczonej i w takiej kąpieli pozostawić warzywa i owoce na kilkanaście minut. Inną, równie prostą metodą na pozbycie się groźnych azotyn, pestycydów i bakterii jest mycie ich w roztworze octu jabłkowego lub spirytusowego.

W tym wypadku warto zanurzyć warzywa, szczególnie sałatę i nowalijki, na 30 minut. Obie metody mycia owoców i warzyw można ze sobą łączyć.
Źródło: ewg.org