5 trików na przechowywanie warzyw i owoców w małej kuchni. Zapomnijcie o koperku w wodzie!

5 trików na przechowywanie warzyw i owoców w małej kuchni w bloku
5 trików na przechowywanie warzyw i owoców w małej kuchni w bloku fot. Unsplash
Starasz się nie kupować jedzenia na zapas, ale i tak zawsze masz coś w lodówce? Denerwujesz się, gdy musisz wyrzucić zgniłe pomidory, spleśniałą cytrynę czy zwiędły koperek? Jest na to rada i na szczęście nie brzmi ona "kupuj mniej". Oto jak przechowywać owoce i warzywa, by dłużej były świeże.


Jak przechowywać: ziemniaki, cebulę, czosnek?
Znacie te zalecenia: chłodne ciemne miejsce. Jasne, mało kto ma takie w małej kuchni w bloku... Dlatego świetnie sprawdzą się papierowe torby. Ważne, by warzywa mogły w nich „oddychać”, więc należy wykonać otwory wentylacyjne.

Gruby papier zapewni warzywom cień – to najważniejsze. Od światła, ciepła i wilgoci cebula i czosnek puszczają pędy i gniją, a ziemniaki zielenieją. Pamiętajcie! Nigdy nie jedz zielonych ziemniaków! To niebezpieczne!

Jak przechowywać: koperek?
Rzadko kiedy zużywasz cały pęczek, prawda? Jest na to rada bez użycia zamrażarki. Nie wkładaj koperku do wody – to najczęściej popełniany błąd. Odetnij łodygi od dołu, a resztę włóż do czystego suchego słoika. Zamknij szczelnie i wstaw do lodówki. W takich warunkach koperek wytrzyma nawet 2 tygodnie w dobrej kondycji.

Ale uwaga! Musi być bezwzględnie suchy! Jeśli zamknięcie w słoiku wilgoć, koper zgnije.

Jak przechowywać: pomidory?
Rzecz jasna, nie w lodówce. Tam tracą zapach, smak i stają się miękkie. Nigdy nie chowajcie też pomidorów do plastikowej torby – grozi im beztlenowa fermentacja. Pozostaje torebka papierowa lub po prostu zacienione miejsce i temperatura pokojowa.


Ważna jest też pozycja. Pomidory najlepiej układać szypułkami do góry. Jeśli wsypiecie je razem do miski, zielone kocówki mogą uszkodzić skórkę innych egzemplarzy, a wtedy pomidor szybko się zepsuje.

Jak przechowywać: kalafior i brokuły?
Te warzywa mogą być przechowywane w lodówce, najlepiej na dolnej półce. Pamiętajcie, by zdjąć folię! Jednak szybko ciemnieją, dlatego, by przedłużyć ich żywot, można włoży je do szklanki z wodą – jak kwiaty w wazonie. Łodyga się moczy, a część górna wystaje ponad wodę.

Jak przechowywać: banany?
To trik niemal magiczny – wystarczy owinąć końcówki bananów (te, którymi się ze sobą łączą) folią aluminiową. To właśnie tą drogą banan wydziela najwięcej etylenu – gazu, który przyspiesza dojrzewanie owoców. W ten sposób banany dłużej pozostaną żółte. I nigdy nie wkładaj ich do lodówki!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...