Uczniowie nie chcą chodzić na lekcje religii? MEN podało nowe dane na ten temat

Sandra Skorupa
Od dłuższego czasu głośno mówi się o tym, że uczniowie nie chcą chodzić na lekcje religii. Przedmiot ten jest coraz mniej popularny — aż do tego stopnia, że jak podaje TVN24, w ponad 1700 placówkach religia nie jest prowadzona. Jak sytuacja wyglądała w poprzednich latach i co przyniesie nowy rok szkolny?
Brak lekcji religii w 1700 szkołach Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta
Religia znika ze szkół
Religia ze szkół znika w nieubłaganym tempie. Katecheza i etyka są przedmiotami do wyboru i uczniowie coraz rzadziej się na nie decydują, stąd jak ustaliło TVN24, w tym w roku szkolnym religii nie było w 1747 szkołach, z czego 808 stanowiły placówki niepubliczne.

Co więcej, w samej stolicy o zmniejszenie liczby godzin religii ubiegało się aż 109 szkół. W ostatnich dniach głośno było również o pomyśle burmistrza gminy Ustrzyki Dolne, by w ramach oszczędności, religię ze szkół usunąć.

Sytuacji nie ratuje nawet fakt, że zmieniły się wymogi dotyczące zapewnienia dziecku dostępu do lekcji katechezy. Do 2014 roku potrzebna była grupa co najmniej 7 osób, by przeprowadzić zajęcia religii lub etyki, teraz wystarczy, że chętny jest jeden uczeń.


Wycofywanie religii w całej Polsce
Jak wynika z danych MEN, usuwanie religii ze szkół nie jest niczym nowym, a w toku widocznych wciąż efektów reformy edukacji zjawisko to może przybierać różne kształty. W roku szkolnym 2017/2018 nastąpił drastyczny wzrost placówek bez religii, co jak przekonuje MEN, miało mieć związek ze zmianą struktury szkół podstawowych i średnich.

W latach 2016-2017 placówek, które nie prowadziły katechez, było 1388. W następnym już roku katechezy nie odbywały się w 2098, a na przełomie 2018/2019 w ponad 2150 placówkach. Jednak obecna liczba 1747 wciąż znacznie przewyższa tę sprzed 3 lat i będzie szybować raczej w górę niż w dół, biorąc pod uwagę problemy finansowe gmin i większą chęć rodziców do przeniesienia tych zajęć z powrotem do salek katechetycznych.
Źródło: tvn24.pl