Co 10 dziecko w Polsce jest nieszczęśliwe. Główny powód przeraża, a dorośli odwracają wzrok

Sandra Skorupa
Bardzo ważne badanie UNICEF dla polskich dzieci. Aż co dziesiąte dziecko jest nieszczęśliwe. Powody ich niezadowolenia są szokujące, ale przezwyciężyć je mogą tylko dzięki wsparciu rodziców.
Dlaczego dzieci są nieszczęśliwe 123rf.com
Szokujące powody nieszczęścia wśród dzieci
O poczucie szczęścia zapytano dzieci, ale również przeanalizowano zdania rodziców na ten temat. Okazuje, że główny powód nieszczęścia to szkoła. Tak wskazało najwięcej, bo aż 17 proc. młodych ankietowanych. Z kolei rodzice uważają, że ich dzieciom najbardziej doskwiera brak akceptacji rówieśników. Mają w tym wiele racji, bo już na drugim miejscu młodzi wskazują relacje z bliskimi, a na trzecim z rówieśnikami.

Duża grupa małych respondentów stwierdziła, że są nieszczęśliwi z powodu niedostatecznej ilości pieniędzy. To bardzo ważny sygnał nie tyle dla rodziców, co dla systemu, który odpowiada w dużej mierze za dobrobyt polskich rodzin. Okazuje się, że wcale nie jest tak kolorowo. Poza tym dzieci czują się również samotne, nierozumiane i krytykowane.
Prawa dziecka z perspektywy dzieci, rodziców i nauczycieliUNICEF
Rodzice nie mają pojęcia, dlaczego dzieci są nieszczęśliwe
O ile dorosłym udało się trafić, że relacje z rówieśnikami są jednym z powodów nieszczęścia ich dzieci, o tyle reszta przykładów zupełnie się rozmija. Rodzice przypuszczają, że dzieci są niezadowolone, gdyż chcą więcej swobody, nie zawsze dostają to, czego żądają, mają problemy z wiekiem dojrzewania, czy niepełną rodzinę.


Co przynosi dzieciom szczęście?
W zależności od tego, czy ma się córkę, czy syna odpowiedzi będą różne. Chłopcy częściej niż dziewczynki podkreślają, że szczęście sprawia im czas wolny i posiadanie pieniędzy. Z kolei dziewczynki stawiają na spotkania z przyjaciółmi.

Ogólnie jednak wśród dzieci na pierwszym miejscu jest spędzanie czasu z przyjaciółmi (48%), na drugim miejscu jest bycie kochanym przez rodzinę (40%), a następnie realizacja hobby/zainteresowań. W tym wypadku rodzice znów nieco się rozmijają, bo uważają, że poczucie szczęścia u dzieci opiera się głównie na byciu kochanym przez rodzinę, a przyjaciele zajmują dopiero 3 pozycję.
Prawa dziecka z perspektywy dzieci, rodziców i nauczycieliUNICEF
Gdzie w tym wszystkim są prawa dziecka?
Raport "Prawa dziecka z perspektywy dzieci, rodziców i nauczycieli" powstał z okazji 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Nie mogło więc w badaniu zabraknąć i tego wątku. Jeśli chodzi o wszelkie dokumenty na temat praw dziecka, większość dzieci uważa, że informują one przede wszystkim o tym, gdzie szukać pomocy.

To dobry znak, że dzieci mają taką świadomość. Jednak nadal brakuje nauczania, które pomagałoby dziecku podjąć decyzję, by faktycznie zwrócić się o pomoc. Mimo że 85 proc. małych ankietowanych uważa, że ich prawa są przestrzegane, wciąż wiele z nich żyje w dysfunkcyjnych rodzinach, w których ulegają aktom przemocy wobec innych członków i siebie.

Postrzeganie zmienia się z wiekiem
Wnioski z badań jasno pokazują, że starsze dzieci są bardziej świadome tego, co się wokół nich dzieje. O połowę więcej 15-17 latków (37%) dostrzega, że padło ofiarą łamania praw dziecka, niż 12-14 latków (18%). Ponadto uczniowie szkół średnich częściej też czują się nieszczęśliwi niż ich młodsi koledzy z podstawówek.

Jak widać, dzieci mają dość dużą świadomość na temat własnego szczęścia i praw człowieka. Wniosek jest jednak taki, że brakuje im odwagi, by o tym mówić. Dowodem na to są duże rozbieżności tego, jak o ich szczęściu myślą rodzice. Dlatego nic dziwnego, że tak wiele dzieci uważa się za nieszczęśliwe.

W dużej mierze też dlatego, że szkoła zabiera im naprawdę wiele czasu i funduje nadgodziny w postaci zadań domowych. Przez to uczniowie nie mogą w pełni realizować swojego dzieciństwa i robić tego, co sprawia im największą przyjemność — spędzać czasu ze znajomymi.