Uważaj na Messengera! Nowa strategia oszustów od metody "na blika" uderza w rodziców
Niejedna i niejeden z nas otrzymał ostatnio (fałszywego) maila, że tajemniczy haker włamał się do ich komputera i nagrał filmik, na którym widać, jak masturbuje się, oglądając porno. To scenariusz rodem z jednego odcinków serialu "Czarne Lustro" – jeśli nie wykonasz poleceń hakerów, video zostanie udostępnione twojej rodzinie i znajomym. Myślisz, że ciebie to nie dotyczy, bo masz zasłoniętą kamerkę? Na każdego znajdą sposób. Teraz Facebooka obiega wiadomość, która gra na naszych rodzicielskich (albo po prostu ludzkich) odruchach.
– Możesz udostępnić i obejrzeć film na mojej tablicy? Moją koleżankę i jej dziecko potrącił samochód na pasach i sprawca uciekł. Naprawdę to dla mnie bardzo ważne – napisała znajoma.
Messenger
O oszustwach metodą "na Blika", pisał już Kamil Rakosza, który padł ofiarą wirusa. Wpłacił "potrzebującej nagłej pomocy" koleżance 1000 złotych.
Okazuje się, że metoda "na udostępnienie informacji o poszukiwaniu sprawcy wypadku" ściśle połączona jest z Blikową. Jeśli klikniemy w link, naszym oczom ukaże się fałszywa strona prosząca o zalogowanie się na Facebooka w celu potwierdzenia wieku, jako że nagranie ma być "szokujące". Oszuści przejmują w ten sposób konta i proszą o pożyczki.
Facebook.com
Niekiedy treść wiadomości się zmienia. Czasem zamiast potrącenia przez samochód, oszuści piszą np. o porwaniu dziecka.
Facebook.com
Może cię zainteresować: 9 rzeczy, których nie powinniśmy robić na Facebooku. Ile z nich dotyczy ciebie?