Zdjęcie z wielką mocą pokazuje siłę kobiet i męskie wsparcie. Udostępniają je setki osób

Wiktoria Dróżka
Jaką siłę trzeba mieć, żeby urodzić dziecko? Jakie wsparcie trzeba mieć, żeby dać radę? To zdjęcie pokazuje, czym jest siła kobiet i więź międzyludzka.
Poród w domu – co potrzebne? This Is What I Doula
Wraca moda na porody domowe. Dla jednych do czyste szaleństwo, dla innych życie w zgodzie z naturą. Jakkolwiek to definiujemy, warto spojrzeć na to przeżycie jako na symbiozę. Może to właśnie poród w szpitalu odbiera nam moc tego przeżycia i zamienia go w trudną sytuację? Pewna para pokazała niesamowity obraz położnej, taty i douli, którzy pracują razem, aby wesprzeć mamę. – Często zadawano nam pytanie: czy powinniśmy zatrudnić doulę, kiedy mamy położną? ... tak! Twoja położna jest twoją opiekunką medyczną, podczas gdy twoja doula oferuje wsparcie terapeutyczne – napisała kobieta.


– Czy moja doula zastąpi mojego partnera? Nie, nie, nie. Doule i partnerzy pracują razem. Partnerzy oferują kochający dotyk i słowa. Doule to twój osobisty guru urodzenia, wspiera was oboje. Położna + doula + partner = Dream Team. Zawzięty, odważny, potężny. Taki był mój poród – dodała.

Kim jest doula? Jest przyjaciółką za pieniądze? Niespełnioną położną? Nic z tych rzeczy. Zadaniem douli jest bezwarunkowa akceptacja i wspieranie rodzącej w danej sytuacji. To trochę jak psycholog, który w pracy powinien kierować się empatią, bezwarunkową akceptacją, autentycznością.

Na sali porodowej kręcą się lekarze, położne, pielęgniarki, studenci, salowe. Ich uwaga jest skierowana na życie i zdrowie dziecka oraz kobiety, dlatego właśnie powstało zapotrzebowanie na obecności douli, która jest w pełni oddana potrzebom rodzącej kobiety.

Jeśli zatem zastanawiasz się nad towarzystwem podczas porodu, to poza prywatną położną, partnerem, siostrą czy mamą, weź pod uwagę także doulę.