Czy w ciąży można jeść grzyby? Sprawdź, które wybrać (i czego absolutnie nie robić)

Marta Kabulska
Grzyby w ciąży – jeść czy nie jeść? To pytanie trapi nie jedną przyszłą mamę. Sprawdź, czy w ciąży można jeść grzyby i których zasad warto przestrzegać, gdy po nie sięgniesz.
Czy w ciąży można jeść grzyby? Pixabay/jackmac34
Grzyby w ciąży – wokół ich spożycia narosło wiele mitów. Jedni zachwycają się ich licznymi właściwościami zdrowotnymi przy niewielkiej ilości kalorii (w 100 gramach grzybów jest średnio 45 kalorii), inni straszą niebezpieczeństwami, z którymi może wiązać się jedzenie grzybów w ciąży. Jaka jest prawda? Wyjaśniamy, czy w ciąży można jeść grzyby i czy rzeczywiście są zdrowe.


Grzyby w ciąży – jeść czy nie?


Mamy dla was dobrą wiadomość – kobiety w ciąży nie muszą wykluczać ze swojej diety grzybów. Warto tylko przestrzegać zasady, zgodnie z którą ciężarne nie powinny jeść surowych grzybów, a będziecie mogły czerpać z nich to, co najlepsze. A jest co! Grzyby mają wartości odżywcze. Zawierają znaczące ilości witamin (zwłaszcza tych z grupy B), minerałów oraz mikro- i makroelementów.

Pamiętajmy, że o ile grzyby w ciąży nie szkodzą przyszłym mamom ani ich nienarodzonym dzieciom (trafiają do płodu w formie już przetrawionej, ponieważ tym procesem zajmuje się organizm mamy), tak mogą być niebezpieczne dla małych dzieci. Nie powinno się im podawać grzybów, ponieważ są one ciężkostrawne z powodu zawartości chityny, a niedojrzały jeszcze dziecięcy układ pokarmowy sobie z nimi nie radzi.

Jakie grzyby jeść w ciąży?


Grzyby polecane ciężarnym przez ekspertów to m.in.:
W ciąży można jeść także grzyby marynowane, jednak przez zawartość octu warto zachować umiar. Warto pamiętać, że ocet spirytusowy, który może być dodatkiem do grzybów marynowanych, nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i może nasilić m.in. zgagę i mdłości.

Grzyby w ciąży – właściwości grzybów

Grzyby zawierają witaminy z grupy B (tiaminę - B1, ryboflawinę - B2, niacynę - B3 i kwas pantotenowy - B5). Dzięki jednej filiżance pieczarek pokryjesz około 8% dziennego zapotrzebowania ryboflawiny, ważnej dla kobiet w ciąży. Tiamina i niacyna wspomagają zaś centralny układ nerwowy.

Dodatkowo grzyby mogą być w diecie ciężarnej źródłem witaminy D, żelaza i magnezu oraz białka. Ze względu na to bogactwo witamin i pierwiastków, jedzenie grzybów w ciąży w wielu przypadkach jest nie tylko bezpieczne, ale i korzystne dla zdrowia.

Właściwości odżywcze grzybów


fot. MamaDu