Objawy przypominają zwykłe przeziębienie. Ta choroba najczęściej pojawia się wiosną i latem
Niektóre gatunki kleszczy stanowią szczególne niebezpieczeństwo dla człowieka, ponieważ są nosicielami groźnych chorób. Do najczęściej występujących należą przede wszystkim borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu – choroby, które początkowo mogą dawać objawy typowe np. dla grypy lub przeziębienia (gorączka, kaszel czy nudności). Jak je rozpoznać i kiedy należy udać się do lekarza? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o boreliozie i objawach tej choroby.
- Borelioza ma objawy,które mogą przypominać początkowo zwykłe przeziębienie.
- Borelioza to objawy podobne do przeziębienia czy grypy, ale ta choroba jest dużo trudniejsza do wyleczenia.
- Objawy boreliozy mogą wystąpić od razu po ugryzieniu przez kleszcza, który tę chorobę przenosi, ale także może się ujawnić dopiero po kilku dniach lub tygodniach
Borelioza - objawy
Borelioza ma objawy, które niektórym mogą przypominać przeziębienie lub grypę. Chorobę najczęściej spotykamy wiosną i latem, bo wtedy najwięcej przebywamy na dworze i mamy większe prawdopodobieństwo na ugryzienie kleszcza i zarażenie się boreliozą od zakażonego osobnika. Objawy boreliozy to:- gorączka
- dreszcze
- ból głowy
- ból i sztywność stawów
- ból mięśni
- ból gardła
- rumień w miejscu śladu po kleszczu
Rumień wędrujący, który się powiększa po ugryzieniu kleszcza - objaw boreliozy.•Jost Jahn/Wikimedia Commons
Borelioza: objawy neurologiczne
Wśród objawów boreliozy zdarzają się też zaburzenia pracy serca, zaburzenia psychiczne, problemy z ostrością wzroku, światłowstręt, wiele zmian skórnych (rumienie). Te ostatnie to objawy neuroboreliozy, czyli ostatniej fazy, która utajona może trwać do kilku lat.Wśród tych objawów boreliozy są też: powikłania kardiologiczne, neurologiczne lub przewlekłe dolegliwości stawów. Osoba zakażona szybko się męczy, może mieć duże problemy ze stawami, zapalenia i bóle reumatologiczne. Neuroborelioza charakteryzuje się tym, że wcześniejsze fazy choroby mogły wcale nie dawać typowych objawów boreliozy.
– Bardzo wielu pacjentów zgłasza się do specjalisty dopiero wówczas, gdy objawy chorobowe rozwiną się i przeszkadzają w wykonywaniu nawet najprostszych codziennych czynności – mówi lek. med. Izabela Fengler, internista w Centrum Medycznym Damiana.
– Wśród chorób przenoszonych przez kleszcze, poza najbardziej znanymi – boreliozą i zapaleniem mózgu, możemy wyszczególnić również m.in. babeszjozę, anaplazmozę, bartonellozę i gorączkę Q. To jednak choroby rzadko występujące w naszym kraju, dlatego warto skoncentrować się na dwóch pierwszych – dodaje.
Borelioza - co to za choroba?
– Borelioza to wielonarządowa choroba zakaźna, wywołana przez bakterie należące do krętków – przenoszonych właśnie przez kleszcze. U chorych, już w ciągu tygodnia od zakażenia, może pojawić się charakterystyczna zmiana skórna o średnicy ok. 5 cm – tzw. rumień pełzający, chłoniak boreliozowy czy zapalenie skóry – wyjaśnia wspomniana już doktor Fengler.Borelioza ma 3 różne typy:
- stawowa
- kardiologiczna
- neuroborelioza
– Natomiast odkleszczowe zapalenie mózgu, może rozwinąć się w ciągu 7-14 dni po zakażeniu. Chory odczuwa zawroty głowy, nudności, złe samopoczucie, ból karku czy ogólne zniechęcenie, które trudno racjonalnie uzasadnić. Wówczas, niezbędna jest błyskawiczna konsultacja ze specjalistą, aby jak najszybciej powstrzymać rozwój choroby.
– Zarówno borelioza, jak i zapalenie mózgu to choroby szczególnie niebezpieczne dla naszego życia, ponieważ mogą doprowadzić m.in. do powikłań sercowych np. zapalenia wsierdzia i osierdzia, czy porażenia nerwu twarzowego. Dlatego nie powinniśmy bagatelizować niepokojących objawów, zwłaszcza wiosną czy latem.
To niezwykle ważne, ponieważ zwłaszcza w przypadku boreliozy, wciąż nie dysponujemy szczepionką, która pozwoliłaby ustrzec się przed tą groźną chorobą. Warto jeszcze teraz pomyśleć o szczepieniu przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu, żeby zabezpieczyć nasz organizm przed rozpoczynającym się sezonem – ostrzega internistka.
Należy pamiętać, że w przypadku chorób przenoszonych przez kleszcze, szybkość działania to podstawa skutecznej diagnostyki i leczenia. Jeśli więc wiesz, jak wygląda kleszcz, znalazłeś pajęczaka wbitego w ciało albo usuwałeś w przeszłości kleszcza ze swojego ciała i masz powyższe niepokojące objawy, musisz udać się do lekarza, by sprawdzić, czy przypadkiem nie chorujesz na boreliozę.