Jak wyrobić dowód osobisty dla dziecka? Sprawdź, do czego się wam przyda i ile się na niego czeka
Dowód osobisty dla dziecka będzie ci potrzebny na przykład, gdy będziesz chciała jechać z rodziną do któregoś z krajów Unii Europejskiej. Na dowód osobisty wjedziesz też do Gruzji, Albanii czy Czarnogóry. Odpowiadamy na pytania, jak wyrobić dowód, gdzie się go wyrabia i jak długo jest ważny.
- Dowód osobisty dla dziecka jest potrzebny, jeśli chcesz podróżować poza granicę kraju, ale w obrębie Unii Europejskiej.
- Dowód osobisty dla dziecka działa w obrębie Unii Europejskiej tak samo jak u dorosłego - jest wystarczającym dokumentem, aby przekroczyć granicę.
- Dowód osobisty dla dziecka jest łatwiejszy do wyrobienia niż paszport - możesz go wyrobić w Urzędzie Stanu Cywilnego, do którego należysz ze względu na meldunek.
Dowód osobisty dla dziecka
Dowód osobisty dla dziecka to dowód tożsamości taki sam jak dla dorosłej osoby. Dowód osobisty dla dziecka wyrabia się nieco prościej niż paszport dla dziecka - nie musisz szukać biura paszportowego, bo wniosek o dowód osobisty składa się w Urzędzie Stanu Cywilnego, urzędzie miasta lub gminy.
Dowód osobisty pozwala jednak podróżować tylko poza granicami Polski do krajów, które są w Unii Europejskiej (oraz na krótki czas do państw Europy takich jak Albania, Gruzja czy Czarnogóra).
Oprócz dowodu osobistego dla dziecka od 2019 roku urzędy wydają e-dowody, które mają też warstwę elektroniczną. Od listopada 2021 r. dowody osobiste zawierają także odcisk palca (nie zawierają go jednak dowody osobiste dla dziecka poniżej 12. roku życia).
Każde dziecko powyżej 5. roku życia musi być obecne podczas wizyty w urzędzie, by złożyć dokumenty o dowód osobisty dla dziecka. W celu złożenia wniosku o dowód osobisty dla dziecka w urzędzie gminy lub miasta wystarczy podpis jednego rodzica na wniosku, aby został on rozpatrzony.
Wiele urzędów obsługuje już swoich interesantów przez internet - sprawdź, jak jest w twoim urzędzie miasta/gminy/dzielnicy, bo być może można wniosek o dowód osobisty dla dziecka przesłać przez ePUAP i Profil Zaufany.
Jak i gdzie wyrobić dowód osobisty dla dziecka?
Do wyrobienia dowodu osobistego dla dziecka potrzebny jest wniosek o dowód wraz ze zdjęciem dziecka. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej urzędu miasta (lub Urzędu Stanu Cywilnego) lub gminy, a także na rządowej stronie dotyczącej dowodów osobistych.
Wypełnione dokumenty ze zdjęciem należy dostarczyć do urzędu. Żeby złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka, dokumenty musi złożyć jego rodzic jlub opiekun prawny. Musi mieć ze sobą własny dowód osobisty (lub paszport), a jeśli jest opiekunek dziecka, to sądowe poświadczenie.
Istnieje również możliwość złożenia wniosku przez internet. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy posiadasz Profil Zaufany na platformie ePUAP albo podpis elektroniczny.
Tam zamiast klasycznego wniosku wypełniasz tabelę z potrzebnymi danymi dziecka oraz załączasz zdjęcie. Potem wysyłasz wniosek do urzędu i czekasz na informację (mailową lub poprzez wiadomość w skrzynce ePUAP) o tym, że dowód osobisty dla dziecka jest gotowy do odbioru.
Jakie informacje znajdują się w dowodzie osobistym dziecka?
W dowodzie osobistym dla dziecka znajdują się dane:
- nazwisko, nazwisko rodowe i imię (imiona)
- imiona rodziców i nazwisko rodowe matki
- data i miejsce urodzenia
- płeć
- zdjęcie
- podpis (jeżeli dziecko ma ukończone 12 lat, chyba że nie możesz złożyć podpisu)
- numer PESEL
- obywatelstwo
- jego seria i numer
- data wydania
- data ważności
- kto go wydał
- numer CAN
Zdjęcia do dowodu dla dziecka - wymagania na 2022 rok
Wytyczne do zdjęć do dowodu osobistego dla dziecka są takie same jak u dorosłych:
- twarz musi być skierowana do obiektywu, tło musi być białe
- dziecko do 5. roku życia może mieć zamknięte oczy, inny niż naturalny wyraz twarzy albo otwarte usta
- zdjęcie musi być aktualne, zrobione w przeciągu ostatnich 6 miesięcy
Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografie przedstawiające ją w okularach z ciemnymi szkłami. W takim przypadku do wniosku załącza się również orzeczenie o niepełnosprawności.
Potrzebne dokumenty do wyrobienia dziecku dowodu
Oprócz wniosku o dowód osobisty dla dziecka i zdjęcia, musisz mieć własny dowód osobisty, który poświadczy, że jesteś rodzicem dziecka. Opiekun prawny, który nie jest rodzicem, musi mieć zaświadczający o tym dokument z sądu. Jeżeli dane zawarte w dokumentach budzą wątpliwości w kwestii obywatelstwa osoby, do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający posiadanie obywatelstwa polskiego.Jak długo się czeka na dowód dla dziecka?
Na dowód osobisty dla dziecka czeka się do 30 dni kalendarzowych od złożenia wniosku. Termin może się wydłużyć, ale tylko w szczególnych przypadkach. Urzędnik powie ci o tym.
Przez internet możesz sprawdzić, czy dowód osobisty dla dziecka jest już gotowy do odbioru - zrobisz to przez podanie numeru wniosku. Musisz to podać tutaj na stronie rządowej, która zajmuje się dowodami.
Jak długo jest ważny dowód osobisty dziecka
Dowód osobisty dla dziecka przyznawany jest na różne okresy, w zależności od wieku dziecka. Jeśli dziecko nie ukończyło 12 lat, jego dowód będzie ważny przez 5 lat. Jeśli dziecko jest starsze niż 12 lat, dowód będzie ważny 10 lat.
Przy składaniu wniosku, jak i przy odbiorze dowodu osobistego dziecka do potwierdzenia tożsamości potrzebny będzie dowód osobisty rodzica.
Ile kosztuje wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka?
Wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka, a także dla dorosłego to usługa bezpłatna. Jedyny wydatek to zdjęcie zrobienie zdjęć, które spełniają urzędowe wymogi, czyli koszt od 30 do 50 zł.
Kto może złożyć wniosek i kto może odebrać dowód osobisty dziecka
Wniosek o dowód osobisty dla dziecka może złożyć każdy z rodziców dziecka. Nie muszą to być obydwoje rodziców, wystarczy jeden.
W przypadku opiekuna, musi mieć on ze sobą w urzędzie zaświadczenie wydane przez sąd, że sprawuje on prawną opiekę nad dzieckiem. Wniosek o dowód osobisty dla dziecka może złożyć również kurator - on również musi mieć ze sobą orzeczenie sądu.
Może cię zainteresować także: Dziecko ma dwie matki? TSUE: musi dostać dowód osobisty w całej Unii, także w Polsce