Dziecko ma dwie matki? TSUE: musi dostać dowód osobisty w całej Unii, także w Polsce
Dominika Lange
15 grudnia 2021, 13:19·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 15 grudnia 2021, 13:19
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że małoletni obywatel każdego kraju należącego do UE ma prawo do dowodu lub paszportu na podstawie aktów cywilnych z rodzicami tej samej płci. Dotyczy to także tych krajów, które nie uznają rodzicielstwa osób tej samej płci, m.in. Bułgarii i Polski.
Reklama.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie wydania dokumentu tożsamości 2-letniej dziewczynce, która ma dwie matki.
Dziecko przyszło na świat w Hiszpanii, które uznaje rodzicielstwo jednopłciowe. W jej akcje urodzenia zostały wpisane dwie matki. Gdy jedna z nich, Bułgarka, zwróciła się do bułgarskich urzędów o wydanie dziecku aktu urodzenia, będącego podstawą do wydania innych dokumentów tożsamości w tym kraju, organy państwowe jej odmówiły, bo zgodnie z obowiązującym w Bułgarii prawem, nie można wpisać jako rodziców dwóch matek.
Sprawę rozstrzygnął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak mówi wyrok, więzi rodzinne uznane w jednym kraju członkowskim muszą być honorowane w innym kraju należącym do UE. Niezależnie od jego systemu prawnego, dotyczącego małżeństw i rodzicielstwa osób tej samej płci.
Rodzicielstwo bez granic?
Wyrok Trybunały Sprawiedliwości Unii Europejskiej zapadł w sprawie 2-letniej córki dwóch matek, Bułgarki i Brytyjki. Trzy lata temu kobiety zawarły związek małżeński w Hiszpanii, rok później przyszło tam na świat ich dziecko. Akt urodzenia dziewczynki został sporządzony przez organy hiszpańskie, które uznają jednopłciowe rodzicielstwo, więc na jego mocy 2-latka ma dwie mamy.
Problemy zaczęły się jednak podczas wydania dokumentów dziecka w Bułgarii, która nie uznaje małżeństw i rodzicielstwa jednopłciowego. Choć nikt nie miał wątpliwości, że dziecko ma prawo do obywatelstwa tego kraju, to nie wiadomo było, jak to pogodzić z obowiązującym w Bułgarii systemem prawnym określającym rodziców wyłącznie jako jedną kobietę i jednego mężczyznę.
Wyrok TSUE
Do tej pory, w podobnych przypadkach bułgarskie urzędy oczekiwały wskazania biologicznej matki, a drugi rodzic figurował jako nieznany. Tym razem sprawę skierowano do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i tam przybrała inny obrót.
"Jeśli chodzi o małoletnie dziecko, będące obywatelem Unii, którego akt urodzenia wydany przez właściwe organy przyjmującego państwa członkowskiego wskazuje jako jego rodziców dwie osoby tej samej płci, państwo członkowskie, którego to dziecko jest obywatelem, jest zobowiązane z jednej strony do wydania mu dowodu tożsamości lub paszportu bez konieczności uprzedniego sporządzeniu aktu urodzenia przez organy krajowe, a także, z drugiej strony, do uznania, podobnie jak każde inne państwo członkowskie, dokumentu pochodzącego od przyjmującego państwa członkowskiego umożliwiającego wspomnianemu dziecku korzystanie, wraz z każdą z tych dwóch osób, z przysługującego mu prawa do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich" – brzmi fragment komunikatu prasowego.
Oznacza to, że prośba kobiet o wydanie dokumentów 2-latce z uwzględnieniem rodzicielstwa ich obu, została odrzucona niesłusznie. Podstawą do wydania dokumentów tożsamości powinno się odbyć na podstawie akt stanu cywilnego wydanych w Hiszpanii. Tym samym Trybunał Sprawiedliwości UE jednoznacznie stwierdził, że koneksje rodzinne uznane w jednym państwie członkowskim, muszą być honorowane przez każde inne państwo należące do Unii.
Polski dowód dla dziecka dwóch matek
Podobna sytuacja dotyczy też dziecka Polki i Irlandki, mieszkających w Hiszpanii, któremu polski urząd nie chciał wydać dokumentu, gdyż nasz kraj nie uznaje jednopłciowych małżeństw czy rodzicielstwa osób tej samej płci z innego kraju. Sprawa toczy się przed TSUE, ale adwokatka Anna Mazurczak, reprezentująca kobiety, powiedziała OKO.press, że po tym wyroku "polski sąd odpowiedzi będzie musiał szukać bezpośrednio w wyroku z 14 grudnia”.
Oznacza to więc, że w analogicznej sytuacji Polska również będzie zobowiązana do honorowania aktów urodzenia dziecka, w których figurują rodzice tej samej płci i wydać dziecku polski dokument tożsamości.