W urzędach zaczynają się tworzyć kolejki. Paszport dla dziecka na ostatnią chwilę? Nie polecam
Redakcja MamaDu
03 lutego 2022, 12:03·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 03 lutego 2022, 12:03
Wyrobienie paszportu dla dziecka zajmuje do 30 dni. Nie ma możliwości złożenia wniosku online, jednak już nie robimy tego w wersji papierowej. O zmianach, które już weszły w życie, a także tych zaplanowanych przeczytacie poniżej. Warto o paszporcie dla dziecka pomyśleć wcześniej, bo tuż przed feriami, czy wakacjami możesz nie zdążyć.
Reklama.
Paszport dla dziecka jest niezbędny do podróżowania w krajach Unii Europejskiej (jeśli dziecko nie ma dowodu tożsamości), a także, żeby móc wyjechać do krajów spoza Unii.
Do wyrobienia paszportu dla dziecka niezbędna jest zgoda obydwojga rodziców.
Paszport dla dziecka wyrabia się w punkcie paszportowym przy urzędzie wojewódzkim. Oczekiwanie na paszport dla dziecka trwa do 30 dni.
Paszport dla dziecka
Paszport dla dziecka lub dowód osobisty jest potrzebny, jeśli dziecko będzie podróżowało po krajach Unii Europejskiej (UE). Do podróżowania poza Unią Europejską dziecko bez względu na wiek potrzebuje własnego paszportu.
To, jak wygląda składanie wniosku o paszport dla dziecka (i dla dorosłego), jest uregulowane ustawą z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1919 z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentów paszportowych (Dz.U. z 2010 r. nr 152 poz. 1026 z późn. zm.) i rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 lutego 2010 r. w sprawie opłat za wydanie dokumentu paszportowego oraz ich zwrotu (Dz.U. z 2010 r. nr 25 poz. 126).
Jak wyrobić paszport dla dziecka 2023?
Sama procedura nie jest skomplikowana, wymagane dokumenty muszą przygotować i wypełnić rodzice (oboje i oboje muszą być obecni przy składaniu wniosku), opiekunowie prawni (tak samo, jak w przypadku rodziców).
Wniosek o paszport dla dziecka - kto składa wniosek
Przy składaniu wniosku o paszport dla dziecka muszą być obecni oboje rodzice, a także dziecko, którego dotyczy sprawa, jeśli ukończyło 5 lat. Jeden rodzic może wnioskować o paszport dla dziecka tylko, gdy drugi rodzic nie żyje, ojciec dziecka jest nieznany albo gdy nie może być obecny, ale wydał zgodę na wniosek potwierdzoną notarialnie.
Możliwe jest także wystawienie zgody potwierdzonej podpisem zaufanym przez ePUAP. Papierową zgodę można też wystawić w obecności urzędnika z innego Urzędu paszportowego w kraju lub w konsulacie, jeśli jeden z rodziców przebywa w innym miejscu i nie może być obecny przy składaniu wniosku. Jeden rodzic może też złożyć wniosek, gdy ma orzeczenie sądu rodzinnego, w którym sąd wyraża zgodę na wydanie paszportu dla dziecka.
Wniosek o wyrobienie paszportu trzeba złożyć osobiście w urzędzie wojewódzkim, póki co nie ma możliwości złożenia dokumentów online. Jednak to wkrótce ma się zmienić. Póki co nie drukujemy i nie wypełniamy wniosków dostępnych w internecie.
Jak złożyć wniosek o paszport dla dziecka w 2023 roku - dokumenty i opłaty
Wnioski składa się w Urzędzie Paszportowym przy Urzędzie Wojewódzkim lub w jego delegaturze (warto pytać o nią w urzędach miast, dzielnic i starostwach powiatowych). Nie umawiamy się na konkretny termin. Rodzice muszą zabrać ze sobą dowody osobiste lub paszporty, a także dowód lub paszport dziecka, jeśli wcześniej taki został wydany. Aktualną (nie starszą niż 6 m-cy) fotografię dziecka wykonaną zgodnie z wytycznymi na stronie Urzędu.
Wcześniej, zgodnie z instrukcjami na stronie należy uiścić opłatę. Ta różni się w zależności od wieku dziecka, ale zależy także od tego, czy dziecko posiada własną Kartę członka Dużej Rodziny, czy ma orzeczenie o niepełnosprawności, a w przypadku młodzieży w wieku 18-25 lat ta kwota jest zależna od tego, czy uczą się lub są studentami.
Do 12 r.ż. dziecka zapłacimy 12 do 15 zł, w przypadku starszych dzieci to 35 lub 70 zł. Opłatę można uiścić wcześniej na konto i zabrać dowód przelewu lub dokonać wpłaty w kasie Urzędu Paszportowego tuż przed wypełnieniem wniosku.
Przy wyrabianiu paszportu dla dziecka można również uzyskać zniżki. Przysługują, jeśli zmieniły się dane dziecka (na przykład nazwisko) lub znaczącej zmianie uległ wygląd dziecka. Zniżki obowiązują również, gdy w paszporcie skończyło się miejsce na kolejne wpisy.
Czy będzie potrzebny stary paszport?
Jeżeli Twoje dziecko posiada ważny lub przeterminowany paszport, to musisz go mieć ze sobą, gdy składasz wniosek o nowy. Stary dokument zostanie anulowany i zatrzymany przez urzędnika.
Poprzedni paszport możesz także dostarczyć dopiero w momencie odbioru nowego. Jeśli zgubiliście poprzedni dokument, to niezbędne będzie napisanie oraz podpisanie oświadczenia.
Wniosek wypełniamy w obecności urzędnika na tablecie. Nie drukujemy, nie wypełniamy papierowych wniosków. W najbliższych miesiącach ma pojawić się możliwość składania wniosku na paszport dla dziecka online, jednak przepis umożliwiający to, wciąż czeka na wejście w życie.
Ile czeka się na paszport dla dziecka
Lista punktów, w których można złożyć wniosek znajduje się na stronie rządowej dla każdego województwa. Okres oczekiwania na wyrobienie paszportu wynosi do 30 dni. Podczas składania wniosku urzędnik poda ci dokładny termin odbioru paszportu.
Na bieżąco można monitorować, czy dokument jest gotowy do odbioru. Informację tę uzyskasz dzwoniąc do urzędu wojewódzkiego i podając numer sprawy. Możesz również to sprawdzić przez Internet, na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.
Podczas odbioru wyrobionego paszportu warto pamiętać również o tym, że mogą to zrobić wyłącznie rodzice lub prawni opiekunowie dziecka, a także upoważnione przez nich pisemnie osoby. Takie upoważnienie musi być poświadczone przez notariusza.
Problem może stanowić czas oczekiwania w kolejce do złożenia wniosku. Jak słyszę w Urzędzie Paszportowym przy Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie, szczególnie gorące są dwa okresy: Zaraz po Bożym Narodzeniu i tuż przed wakacjami.
W grudniu zwiększona aktywność obywateli wynika z faktu, że pojawiają się osoby, które na co dzień mieszkają za granicą i przy okazji odwiedzin u bliskich załatwia też sprawy urzędowe. Do tego krótko po Nowym Roku zaczynają się ferie w szkołach, więc rodzice wyrabiają dzieciom dokumenty, by mogły wyjechać na obóz czy rodzinne wakacje.
Z tych samych powodów znacznie więcej interesantó w urzędach, a więc i dłuższe kolejki są po paszporty od czerwca przez całe lato.
Jak wygląda paszport dla dziecka
Obecnie paszporty dla dziecka i dla dorosłego spełniają najwyższe na świecie standardy bezpieczeństwa. Wśród zabezpieczeń paszportu wymienia się spersonalizowaną stronę paszportu, która ma być wykonywana z poliwęglanu, dzięki któremu w paszporcie można zainstalować chip z zapisanymi danymi posiadacza paszportu.
Spersonalizowana strona jest w taki sposób połączona z dokumentem, że każda próba ingerencji w nią będzie widoczna.
Ile jest ważny paszport dla dziecka?
Paszport dla dziecka jest ważny zależnie od tego, w jakim wieku jest dziecko. Jeśli nie ukończyło w chwili wyrabiania paszportu 5. roku życia jest ważny przez 5 lat, dla dzieci 5-12 lat paszport dla dziecka również jest ważny 5 lat.
Dokument wyrabiany dzieciom pomiędzy 13. a 18. rokiem życia ważny jest przez 10 lat. W każdym paszporcie jest też dokładna data, z którą upływa ważność dokumentu.