Chcesz wiedzieć, kiedy masz dni płodne? Oto najbardziej popularne metody liczenia
Nie wystarczy znajomość samego pojęcia "owulacja". Kobieta powinna wiedzieć, kiedy ma dni płodne, a więc umieć rozpoznać, kiedy przypada u niej okres jajeczkowania. To istotne szczególnie przy planowaniu ciąży i staraniu się o nią. Poznaj 4 łatwe i szybkie metody obliczania dni płodnych, w tym możesz też skorzystać z naszego kalkulatora.
- Jak obliczyć dni płodne zastanawia się każda kobieta, która miesiączkuje - kalendarz dni płodnych pozwala ustalić, kiedy najlepiej starać się o ciążę.
- Jak obliczyć dni płodne? To proste i dzięki poniższym 4 metodom zrobisz to szybko i bez większego problemu.
- Jeśli zastanawiasz się, jak obliczyć dni płodne bez tradycyjnych metod, proponujemy także skorzystać z kalkulatora dni płodnych na stronie MamaDu.pl.
Jak obliczyć dni płodne?
Jak obliczyć dni płodne zastanawia wiele kobiet. Większość nie ma pojęcia, kiedy dochodzi do owulacji, czyli momentu kiedy pęcherzyk Graafa pęka i uwalnia się jajeczko. O tym, jak ważna jest taka wiedza, przekonują się te, które mimo chęci mają problemy z zajściem w ciążę.Oczywiście obliczenie dni płodnych nie zawsze sprowadza się do kilku matematycznych zabiegów. To dlatego, że cykle owulacyjne mogą być zmienne, a wahania wywoływać mogą czynniki takie jak stres, zmęczenie czy leki, które przyjmujemy w danym miesiącu. Wystarczy np. wyjątkowo stresująca sytuacja w pracy, by termin jajeczkowania się przesunął.
Mimo wszystko kobieta może dowiedzieć się, kiedy ma dni płodne, nie tylko wtedy, gdy ma do czynienia z książkową sytuacją, jej cykle miesięczne są stałe, a każdy z nich trwa 28 dni. Oto kilka metod obliczania dni płodnych, dzięki poniższym instrukcjom będziesz wiedziała, kiedy są dni płodne, po co jest test owulacyjny i kiedy najlepiej starać się o ciążę.
Kalendarz dni płodnych
W pierwszej kolejności trzeba dowiedzieć się, ile właściwie trwa cykl. Do tego potrzebne jest, abyś każdego miesiąca notowała, kiedy zaczyna się miesiączka i kiedy w następnym miesiącu rozpoczyna się kolejna i kolejna. Na podstawie danych z kilku miesięcy będziesz mogła ustalić średnią i zobaczysz przekrojowo, jak wygląda twój kalendarz cyklu. Cykl to rzecz jasna okres od jednej miesiączki do kolejnej.Dni płodne po okresie przypadają zazwyczaj na ok. 14 dni przed końcem cyklu, a więc na dwa tygodnie przed kolejną menstruacją. Największe szanse na zajście w ciążę masz w okresie od dwóch dni przed owulacją do dwóch dni po. To dlatego, że w sprzyjających warunkach plemniki mogą przeżyć w układzie rozrodczym kobiety od 3 do 5 dni, więc do zapłodnienia może dojść nawet kilka dni po stosunku.
Metoda Holta – jak obliczyć dni płodne, mierząc temperaturę
Kalendarzyk z metodą termiczną polega ona na tym, że kobieta każdego dnia mierzy temperaturę w pochwie. Ważne, by robiła to zawsze w tej samej porze - po przebudzeniu, leżąc w łóżku. Pomiary trzeba zapisywać, najlepiej w formie tabeli. Po co? Otóż temperatura po miesiączce jest niższa niż w trakcie dni płodnych - najczęściej o około 0,2 stopnia Celsjusza (dwie kreski na termometrze z tradycyjną miarką).Kluczowa do obliczania dni płodnych jest obserwacja pomiarów temperatury. Niższą temperaturę notujemy w okresie od momentu wystąpienia miesiączki do jajeczkowania. Wyższa będzie utrzymywała się od jajeczkowania do początku miesiączki. Co z dniami płodnymi? Przypadają na dni, kiedy następuje najbardziej gwałtowny wzrost temperatury. Zwykle dni płodne po okresie, w przypadku klasycznego 28-dniowego cyklu, występują między 14. a 16. dniem cyklu.
Dni płodne a śluz, czyli metoda Billingsów
Ta metoda opiera się na założeniu, że zmiana ilości i wyglądu śluzu podczas różnych faz cyklu menstruacyjnego pozwala określić i obliczyć kiedy są dni płodne. Wydzielina produkowana jest w kanale szyjki macicy. Zaraz po miesiączce jest jej mniej, bo kanał jest zamknięty. To tzw. etap suchy.Kolejny etap zaczyna się na około 6 dni przed owulacją. Wtedy śluz staje się śliski, przezroczysty i przypomina białko kurzego jajka. Taką wydzielinę nazywa się śluzem płodnym i na jego podstawie łatwo obliczyć dni płodne. W momencie, gdy takiego śluzu jest najwięcej, mamy do czynienia z dniami płodnymi. Potem śluz znów staje się gęsty i lepki (nie przepuszcza plemników), wraca do fazy suchej. Potem następuje krwawienie miesiączkowe i faza tzw. sucha utrzymuje się do kolejnego 6 dnia przed owulacją.
Śluz można badać za pomocą chusteczki lub serwetki - wystarczy przyłożyć materiał do ujścia pochwy i zobaczyć, jaki rodzaj śluzu zostanie na chusteczce. Bardziej skuteczne może być inne rozwiązanie.
Trzeba oprzeć jedną nogę np. o krzesło lub toaletę i zebrać śluz palcem z przedsionka pochwy. Wtedy, po sprawdzeniu lepkości (powinien się rozciągać między palcami), można go umieścić na chusteczce i ocenić kolor. Dzięki takiemu oglądowi śluzu i zapisywaniu w tabeli swoich wniosków, szybko obliczysz dni płodne w ciągu cyklu miesięcznego.
Obliczanie dni płodnych: wypróbuj test owulacyjny
Coraz więcej zwolenników zyskują testy owulacyjne. Sprawdzą się one u osób, których systematyczność nie jest mocną stroną. Testy owulacyjne pomogą też kobietom o nieregularnych miesiączkach. Pozwalają określić, kiedy jest owulacja, sprawdzając stężenie hormonu LH w moczu. Ważne, by badanie ilości hormonu rozpocząć na 3 doby przed spodziewanym dniem jajeczkowania.Kalkulator dni płodnych
Jeśli chcesz obliczyć dni płodne samemu, powyższe metody są łatwe, szybkie i indywidualne, ale wymagają systematyczności. Żeby wyliczyć, kiedy są dni płodne w najbardziej podstawowej wersji, najłatwiej skorzystać z kalkulatora dni płodnych.To aplikacja, która oblicza, kiedy wypada owulacja na podstawie podstawowych informacji - tego, ile trwa twój cykl i kiedy miałaś ostatnią miesiączkę. Aplikacja wyliczy, kiedy prawdopodobnie dojdzie do owulacji, i które dni są najlepsze na starania o ciążę, by w nią zajść.
Obliczanie dni płodnych w większości metod wymaga systematyczności i znajomości swojego organizmu. Przy staraniu o dziecko warto rozważyć zakup testu owulacyjnego. Najważniejsze jednak to nie nakładać na siebie zbyt dużej presji. Rzadko parom udaje się za pierwszym razem. Bądźcie cierpliwi, a dwie kreski wkrótce pojawią się na waszych testach ciążowych.