Twoje dziecko ma uporczywy lub przewlekły kaszel? Sprawdź, co to oznacza i jak możesz mu pomóc

Ewelina Kowalczyk
Sezon jesienno-zimowy niestety wiąże się z częstszymi infekcjami dróg oddechowych. Mało jest dzieci, które w żłobkach, przedszkolach i szkołach nie kaszlą lub nie mają kataru. Wielu rodziców przyzwyczaiło się do takiego stanu tak bardzo, że reagować zaczynają dopiero wtedy, gdy pojawiają się dodatkowe objawy. Nie lekceważ kaszlu u dziecka, bo może prowadzić do groźnych infekcji.
Kaszel u dziecka może być suchy lub mokry, ale może się też zdarzyć kaszel alergiczny lub charakterystyczny szczekający kaszel krtaniowy. 123rf.com

Kaszel u dziecka

Kaszel u dziecka zdarza się często, bo to jeden w pierwszych objawów przeziębienia i infekcji dróg oddechowych. Kaszel suchy, jak i mokry nie musi oznaczać groźnej choroby.


Nie powinno się go jednak ignorować czy lekceważyć, niezależnie od wieku dziecka. Można zastosować różne domowe sposoby na kaszel u dziecka, ale mimo wszystko warto, by osłuchał i zbadał malucha pediatra.

Nasz organizm poprzez kaszel oczyszcza drogi oddechowe z różnych zanieczyszczeń, stąd też często kaszel u dziecka pojawia się, gdy mieszkacie w miejscach np. zanieczyszczonych smogiem.

Suchy kaszel u dziecka

Jeśli kaszel u dziecka wiąże się z infekcją dróg oddechowych, najczęściej przez pierwsze trzy dni jest to kaszel suchy, duszący, a następnie przechodzi w kaszel mokry.

Suchy kaszel potrafi być bardzo męczący i duszący, ponieważ wysusza śluzówkę, często dziecku nie pozwala spać. Dlatego podczas suchego kaszlu u dziecka warto nawilżać śluzówkę: przez podawanie dużej ilości płynów, w tym ciepłych naparów z miodem, inhalacje z soli fizjologicznej, częste wietrzenie pomieszczeń i nawilżanie powietrza w domu.

Jeśli kaszel suchy się utrzymuje przez dłuższy czas i nie zmienia się w kaszel mokry, należy skonsultować to z pediatrą, bo może to oznaczać alergie lub przewlekłe choroby, np. astmę.

Mokry kaszel u dziecka

Mokry kaszel charakteryzuje się odkrztuszaniem wydzieliny, zalegającej w drogach oddechowych. Kaszel u dziecka, który jest mokry, oznacza, że dziecku w oskrzelach zalega wydzielina, która być może spływa mu tam po tylnej ścianie gardła, jeśli maluch ma też katar.

Kaszel mokry ma na celu pozbycie się tej wydzieliny przez wykrztuszenie jej. Rozpoznasz ten kaszel u dziecka po tym, że nie jest duszący, dziecko odkasłuje co przynosi mu ulgę. Na ten rodzaj kaszlu warto robić inhalacje, które nawilżą dodatkowo śluzówkę i rozrzedzą zalegającą w oskrzelach wydzielinę.

Inhalacji na kaszel u dziecka, który jest mokry nie można robić 4 godziny przed snem, ponieważ inhalacje rozrzedzą wydzielinę i kaszel może jeszcze bardziej męczyć dziecko, które nie będzie mogło spać.

Warto też na kaszel mokry podawać syropy i leki wykrztuśne, ale wobec nich obowiązuje taka sama zasada, jak w przypadku inhalacji: nie wolno ich podawać przed snem.

Alergiczny kaszel u dziecka

Choć kaszel u dziecka trudno czasem połączyć z konkretnym alergenem, warto brać pod uwagę taką ewentualność. Większość osób kojarzy alergię jedynie z przewlekłym katarem i łzawiącymi oczami. Kaszel alergiczny zazwyczaj jest kaszlem suchym, ale zdarza się też mokry kaszel alergiczny.

Należy bacznie obserwować, czy kaszel nie nasila się, gdy dziecko ma kontakt ze zwierzętami lub podczas zabaw na dworze w okresie pylenia.

Może być też tak, że kaszel alergiczny u dziecka związany jest z kurzem czy innymi pyłkami, które dostały się do domu. Kaszel alergiczny wymaga konsultacji lekarskiej, ponieważ grozi przewlekłymi chorobami dróg oddechowych, np. astmą lub przewlekłą, obturacyjną chorobą płuc i oskrzeli.

Jeśli leczenie kaszlu u dziecka nie przynosi skutków za pomocą leków wykrztuśnych i inhalacji, należy jak najszybciej umówić wizytę u alergologa, ustalić przyczynę kaszlu u dziecka i ograniczyć do minimum kontakt z alergenem.

Szczekający kaszel u dziecka

Kaszel szczekający u dziecka jest dosyć charakterystyczny, przypomina szczekanie. Jest to bardzo groźna odmiana kaszlu u dziecka, bo to objaw zapalenia krtani, które najczęściej atakuje dzieci od 2. do 7. roku życia. Jeśli kaszel szczekający dotyczy dziecka poniżej 1. roku życia, wskazana jest pilna wizyta na u lekarza.

Szczekający kaszel u dziecka jest objawem zapalenia krtani, które nierzadko wymaga hospitalizacji w przypadku małych dzieci i niemowląt. Ze względu na zapalenie krtani i zwężenie światła w drogach oddechowych, w trakcie kaszlu u dziecka dochodzi do wydobywania się specyficznego odgłosu, przypominającego szczekanie psa.

Kaszel u dziecka, który jest krtaniowy jest suchy, duszący, rozpoczyna się z reguły nocą, jest silny, utrudnia oddychanie, a nawet mowę. W przypadku duszności należy bezzwłocznie zapewnić dziecku dostęp do chłodnego powietrza. Najlepiej wyjść z nim na świeże powietrze, a jeśli to niemożliwe - stanąć w otwartym oknie lub przy otwartych drzwiach lodówki (zamrażarki). Istnieje ryzyko, że dziecko z powodu duszności wpadnie w panikę, dlatego należy zachować spokój, by ten udzielił się dziecku.

Jak pomóc dziecku, które ma kaszel

Kiedy do lekarza z kaszlem u dziecka?

Bezwzględnie do lekarza należy się zgłosić w kilku przypadkach:
1. Jeśli kaszel występuje u noworodka lub niemowlaka
2. Kiedy kaszel u dziecka utrudnia mu oddychanie, powoduje duszności, uniemożliwia sen
3. Choroba minęła, a kaszel u dziecka pozostał
4. Gdy razem z kaszlem u dziecka występuje także wysoka gorączka
5. Jeśli kaszel u dziecka występuje podczas kontaktu z potencjalnymi alergenami (pożywienie, sierść).

Kaszel u dziecka: leczenie


Zdarza się, że nie potrafimy odróżnić jednego rodzaju kaszlu od drugiego, dlatego na początku też lepiej na własną rękę nie podawać dziecku żadnych lekarstw, a jedynie obserwować, jak sobie radzi, łagodzić kaszel domowymi sposobami, takimi jak nieinwazyjne inhalacje czy domowe syropy na kaszel.

Na kaszel u dziecka stosuje się leki przeciwkaszlowe, rozrzedzające wydzielinę oraz te, które mają działanie wykrztuśne. Ich nieumiejętne zastosowanie, niewłaściwe połączenie lub choćby podanie w nieodpowiednich godzinach może znacznie pogorszyć stan dziecka.

Dlatego wszelkie leki na kaszel mokry i suchy u dziecka, powinno się podawać po konsultacji lekarskiej i zbadaniu dziecka przez pediatrę.