
Religia wraca do salek przy parafii
Szkolne katechezy od września 2025 roku będą odbywały się w szkole w zmniejszonym wymiarze. Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało, że uczniowie będą mieli religię tylko przez 1 godzinę tygodniowo, najczęściej na pierwszej lub ostatniej lekcji. Kościół był oburzony taką reformą, nie chciał dojść do porozumienia z MEN, zgłaszając nawet sprawę do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Teraz duchowni podjęli decyzję o tym, jak inaczej poza szkołą prowadzić katechezy. Zdecydowano, że od września 2026 roku w polskich parafiach będą prowadzone powszechne katechezy. O takiej decyzji poinformował Artur Ważny, biskup sosnowiecki i przewodniczący Zespołu Roboczego Konferencji Episkopatu Polski ds. Katechezy Parafialnej. W rozmowie z PAP zaznaczył, że plany powrotu katechez powszechnych w salkach przy parafii były już od dawna, ale decyzja MEN o zmniejszeniu wymiaru szkolnych katechez przyspieszyła prace Kościoła.
Wprowadzenie katechez przy parafii to duża zmiana w Kościele katolickim. Jak podkreślił bp Artur Ważny, do tej pory katecheza parafialna funkcjonowała w różnym stopniu i obejmowała głównie przygotowanie do sakramentów. Teraz ma ona zyskać nowy wymiar i objąć wszystkich wiernych, niezależnie od wieku.
– Obecne konteksty społeczno-kulturowe i związane z nimi wyzwania wymagają przemyślenia dotychczasowego kształtu katechezy i "tchnienia nowego ducha" – zaznaczył bp Ważny.
Różne rodzaje nauczania
W tym celu powołano zespół ekspertów, w którego skład wchodzą katechetycy, pastoraliści, liturgiści, dogmatycy, bibliści oraz osoby na co dzień zaangażowane w działalność duszpastersko-ewangelizacyjną. Ich zadaniem jest opracowanie ogólnych zasad dotyczących treści, metod i form realizacji katechezy parafialnej. Jest plan na 5 różnych rodzajów katechez:
– Na tym etapie dyskutujemy o pięciu typach katechezy parafialnej: chrzcielnej, przygotowującej rodziców i dzieci do przyjęcia i przeżywania sakramentu pokuty i pojednania oraz Pierwszej Komunii Świętej, przed bierzmowaniem i ewangelizacyjnej. – podkreślił biskup.
Nowe katechezy nie będą zastępowały lekcji religii w szkołach, choć zmniejszenie liczby tych lekcji było impulsem do podjęcia prac nad ich reformą. – Podejmowaliśmy już wcześniej różne prace związane z koniecznością odnowy i nadawania nowego kształtu katechezom parafialnym, ale teraz one znacznie przyspieszyły – wyjaśnił bp Ważny. Jak dodał, katecheza parafialna ma inną funkcję niż szkolna lekcja religii – nie skupia się wyłącznie na przekazie wiedzy, lecz na formacji duchowej i sakramentalnej.
Nowoczesne katechezy
Biskup podkreślił także, że prowadzeniem katechez zajmą się nie tylko księża i nauczyciele religii, ale także osoby świeckie odpowiednio przygotowane do tej roli. – Przede wszystkim będą świadkami, bo to ich potrzebuje dzisiejszy człowiek – zaznaczył.
Nowy system katechez parafialnych ma zostać wdrożony we wrześniu 2026 roku, równolegle z wprowadzeniem w życie nowej podstawy programowej dla lekcji religii. Zmiany te mają na celu dostosowanie katechezy do współczesnych realiów i umocnienie wspólnoty parafialnej jako miejsca formacji duchowej.
Obecnie religia w szkole jest przedmiotem nieobowiązkowym, organizowanym na wniosek rodziców. Uczeń może uczęszczać na religię, etykę lub żadne z tych zajęć. Wprowadzenie katechez parafialnych nie wpłynie na ten stan prawny, ale ma stanowić uzupełnienie szkolnej edukacji religijnej i pogłębienie życia duchowego wiernych.
Źródło: pap.pl, rmf24.pl