Zakończono spór o szkolne katechezy, który trwał między MEN a Episkopatem Polski. 17 stycznia Barbara Nowacka podpisała dokumenty dotyczące zmian w nauczaniu religii w szkołach. Czy Kościół jest zadowolony z przepisów i jakie zasady będą obowiązywały uczniów od 1 września 2025?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Dyskusja o religii w szkole między Ministerstwem Edukacji Narodowej a Kościołem katolickim trwała od czasu, kiedy rząd postanowił wprowadzić zmiany w edukacji. MEN zamierzał wprowadzić rozporządzenie, dzięki któremu w szkołach tygodniowo odbywałaby się dla każdej klasy tylko 1 godzina lekcyjna katechezy.
Dodatkowo zajęcia te miałyby się odbywaćwyłącznie na końcu lub początku planu lekcji. Episkopat Polski był oburzony tym pomysłem, twierdząc, że to naginanie prawa. Powoływał się na ustawę o katechezach, w której jest mowa o porozumieniu między rządem i władzami Kościoła w sprawie nauczania religii. MEN zdecydował się na rozmowy z duchownymi, choć od początku oficjalne stanowisko resortu edukacji było takie, że to MEN (a nie księża) decyduje o tym, czego i w jakiej ilości uczą się dzieci i młodzież w szkołach.
Teraz w końcu ministra edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie (w piątek 17 stycznia 2025 roku), które w szkołach będzie obowiązywało od 1 września 2025 roku. Co to oznacza dla uczniów i jakie zasady ustalono w nauczaniu religii w szkołach?
Jakie zmiany w lekcjach religii?
O podpisaniu rozporządzenia Nowacka poinformowała w swoich mediach społecznościowych. W nagraniu opublikowanym m.in. na Instagramie szefowa resortu edukacji mówi:
– To nie tylko nasze zobowiązanie wyborcze, konkret, który obiecywaliśmy, ale też zdrowy rozsądek. Do tej pory młodzież miała więcej lekcji religii niż biologii, chemii, fizyki, WOS-u, edukacji dla bezpieczeństwa razem wziętych. W dalszej części wypowiedzi Nowacka zauważa, szkoła ma przede wszystkim przygotowywać do dorosłości: – [...] będzie uczyła i przygotowywała do przyszłego życia, również zawodowego, jak najlepiej.
Z drugiej strony jednak wiceszefowa resortu Katarzyna Lubnauer w rozmowie z TVP Info 16 stycznia przyznała, że w pewnych kwestiach resort ustąpił Kościołowi (chodzi o łączenie dzieci z klas I-III z grupy: łączenia będą mogły się dobywać tylko w ramach jednego rocznika).
W rozporządzeniu zawarto szereg postanowień dotyczących nauczania religii w szkołach:
W szkołach publicznych katechezy i lekcje etyki będą przeprowadzane w wymiarze 1 godziny tygodniowo.
Zajęcia te będą odbywały się na początku lub końcu planu zajęć na dany dzień. Możliwe odstąpienie od tej zasady w szkołach podstawowych, jeśli do 15 września wszyscy uczniowie będą uczęszczali na etykę lub religię.
Tworzenie grup międzyklasowych i międzyszkolnych, jeśli katechezy odbywają się poza szkołą.
Zasady w kwestii szkolnych katechez mają dotyczyć również lekcji etyki.
W klasach I-III szkoły podstawowej możliwie jak najbardziej ograniczenie łączenia w grupy międzyklasowe (chyba że grupy nie będą większe niż 7 uczniów).