
Inne zasady wypłacania 800 plus obcokrajowcom
O tym, że program Rodzina 800 plus wymaga zmian, mówi się już od jakiegoś czasu. Świadczenie miało poprawić dzietność w kraju, ale nie przyniosło oczekiwanego efektu, więc eksperci uważają, że należałoby je ograniczyć. Jak ustalił "Fakt", już teraz trwają prace nad zmianą w wypłacaniu pieniędzy na każde dziecko dla obcokrajowców.
Według informacji podanych przez portal, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji trwają prace nad zmianą ustawy dotyczącej pomocy obywatelom Ukrainy. Nowe przepisy mają wpłynąć na zasady przyznawania świadczenia 800 plus dla obcokrajowców. "W MSWiA przygotowywany jest projekt zmiany ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Będzie obejmował również zmiany w dostępie do świadczenia 800 plus przez obcokrajowców" – podaje "Fakt", powołując się na resort jak źródło tej informacji.
Projekt ustawy ma zostać poddany konsultacjom społecznym oraz uzgodnieniom między ministerstwami jeszcze przed wyborami prezydenckimi. Oczekuje się jednak, że może on wywołać napięcia w rządzie. Przeciwko ograniczeniom w wypłacie świadczenia wypowiadała się minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wskazując, że większość uchodźców wojennych z Ukrainy jest aktywnych zawodowo i pracuje w Polsce.
Zwolennikiem zmian jest natomiast Rafał Brzoska, prezes InPostu i szef zespołu ds. deregulacji. W wywiadzie w RMF FM mówił, że "jeżeli 800 plus jest elementem, który pozwala wyrównać szanse społeczne, powinien być ograniczony tam, gdzie niepotrzebne jest ich wyrównywanie".
Rząd wspiera finansowo rodziny
Nie jest to jedyna zmiana dotycząca obcokrajowców. Już w ubiegłym roku zdecydowano, że od nowego roku szkolnego świadczenie 800 plus będzie wypłacane tylko wtedy, gdy dziecko uczęszcza do szkoły lub przedszkola zarejestrowanego w polskim systemie edukacyjnym.
Według danych ZUS z grudnia 2023 r., które podaje RMF FM, świadczenie to otrzymało 347 749 dzieci z innych krajów, z czego prawie 300 tys. to dzieci z Ukrainy, 24 tys. z Białorusi i 4,8 tys. z Rumunii. Natomiast z danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że w 2024 r. wpływy podatkowe od obywateli Ukrainy wyniosły 15,2 mld zł, a łączna wartość wypłaconych świadczeń 800 plus dla uchodźców wojennych to 2,8 mld zł.
Świadczenie 800 plus to jedno z najważniejszych wsparć finansowych dla rodzin w Polsce. Od stycznia pojawiły się propozycje, by zmienić zasady jego przyznawania dla obcokrajowców. Wśród tych, którzy opowiedzieli się za nowymi regulacjami, jest m.in. premier Donald Tusk. Proponowane zmiany wciąż są na etapie opracowywania, ale wszystko wskazuje na to, że w najbliższych tygodniach reforma 800 plus będzie tematem dyskusji wśród polityków.
Źródło: rmf24.pl, fakt.pl