1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy programu Rodzina 800 plus i potrwa on do 31 maja 2025 roku. Nie wszyscy rodzice wiedzą jednak, że już od września tego roku pojawi się nowe kryterium uprawniające do otrzymania świadczenia. Szczególnie uderzy ono w jedną grupę.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Pod koniec lipca Infor zapowiadał, że po wyborach prezydenckich w 2025 roku może zmienić się format programu Rodzina 800 plus. Wśród możliwych zmian wymienia się przywrócenie kryterium dochodowego (które przestało obowiązywać 1 lipca 2019 roku) lub wypłacanie pieniędzy rodzinom, w których co najmniej jeden z rodziców pracuje zawodowo. Zmiany w programie mają odciążyć budżet państwa. Na ten moment to jedynie spekulacje, jest jednak zmiana, która wejdzie w życie już 1 września 2024 roku.
Zmiany w 800 plus: dodatkowe kryterium
O tym, że od września zmienią się kryteria przyznawania pieniędzy w ramach 800 plus, mówi się już od jakiegoś czasu. Serwis Money.pl przypomniał właśnie, na czym ma polegać ta kluczowa zmiana i kto może na niej stracić.
Otóż wprowadzone od września 2024 roku kryterium zakłada przyznawanie środków z programu wyłącznie tym rodzinom, w których dzieci realizują obowiązek szkolny. Co ważne, dzieci muszą chodzić do zerówki, szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej w placówkach należących do polskiego systemu edukacji.
Jak podaje Money.pl: "Zmiany w przyznawaniu 800 plus mogą szczególnie dotknąć rodziny ukraińskie. Przepisy były tak przygotowywane, aby pieniądze z 800 plus trafiły do tych rodzin, których dzieci faktycznie uczą się w polskich systemie edukacji".
Pojawiają się kolejne kryteria?
Komentarze pod artykułem Money.pl pokazują, że temat dodatkowego kryterium wzbudza ogromne emocje. Co ciekawe, część internautów postuluje wprowadzenie innych kryteriów, tak by mniej rodzin otrzymywało pieniądze z programu. W komentarzach przewijają się propozycje, by 800 plus otrzymywali wyłącznie Polacy mieszkający i pracujący w Polsce, by wypłacać je na dzieci do 15. roku życia, a nawet, by całkowicie je zlikwidować. Zgadzacie się z tymi postulatami?
Przypomnijmy, że obecnie świadczenie w ramach programu Rodzina 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia, bez względu na dochody rodziny. Wniosek o 800 plus można składać wyłącznie drogą elektroniczną: przez aplikację mobilną mZUS, bezpośrednio na PUE ZUS, przez portal Emp@tia lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej.