kilkuletnia dziewczynka przy choince
Straszenie rózgą do szkodliwy zwyczaj, który może zepsuć relację dziecka z rodzicem. Fot. 123rf.com
REKLAMA

Obdarowywanie "niegrzecznych" dzieci węglem to zwyczaj wywodzący się z Włoch. W nocy z 5 na 6 stycznia dzieciaki oczekują prezentów od wiedźmy Befany. Te, które nie sprawiały rodzicom problemów, mogą liczyć na słodycze. Te, które coś przeskrobały, muszą się zadowolić bryłami węgla...

Tradycja ta znana jest również w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. W Polsce o niej nie słyszałam, ale przecież mamy inny, tak samo "świetny" zwyczaj: straszenie dzieci rózgą.

Bo mikołaj przyniesie ci rózgę!

Poniższy film z TikToka wyświetlono aż 2 mln razy. Gdy go zobaczyłam, od razu przypomniałam sobie słynne: "Jak będziesz niegrzeczna, dostaniesz rózgę". Raz nawet dostałam, moja siostra również. Poza rózgami były też prezenty, a gałązki koniec końców trafiły do wazonu, przyozdobione czerwonymi wstążkami i małymi bombkami. Czy ta rózga czegoś mnie nauczyła? Wątpię. Dziś nawet nie pamiętam, dlaczego ją dostałam.

Pod filmem TikTokerki @becomingco jest już ponad 1000 komentarzy. Choć niektórych rozbawił jej "żart", u innych wywołał przykre wspomnienia:

  • "Mama i tata zrobili kiedyś coś takiego mnie i mojej siostrze. To zrujnowało nam święta",
  • "Moi rodzice zrujnowali mi w ten sposób Gwiazdkę. Płakałam cały dzień",
  • "Byłam wrażliwym dzieckiem i prawie wypłakałam sobie oczy, kiedy dostałam węgiel. Zamiast być radosna, byłam przygnębiona cały dzień".
  • No właśnie. Reakcja dziecka zależy od jego wrażliwości. Dziewczynka z TikToka wyraźnie posmutniała, wydaje się też nieco zmieszana, kiedy wyjmuje ze skarpety kolejne bryłki węgla. Mimo wszystko – stara się zachować dobry humor, odpowiadając na śmiech mamy: "W porządku". Czy była równie dziarska, gdy mama przestała nagrywać? Co czuła i co myślała, gdy została tak ukarana?

    Ten zwyczaj niszczy relację rodzic-dziecko

    Psycholożka Jagoda Jokś w swoim artykule na pomocnia-poznan.pl sprzed kilku lat zwróciła uwagę na negatywne skutki straszenia dzieci rózgą:

    1. Uczymy dzieci, że na prezenty trzeba zasłużyć. Odbieramy im radość z dostawania upominków, ale też obdarowywania nimi innych.
    2. Wywołujemy niepotrzebny stres. Dziecko straszone rózgą może bać się świąt i spotkania z mikołajem.
    3. Nawet jeśli groźba podziała i dziecko zmieni swoje zachowanie, najprawdopodobniej zrobi to wyłącznie dlatego, że chce dostać prezent. Nie, kilkulatek "nie przemyśli swojego zachowania", nawet jeśli go o to poprosisz.
    4. Takie groźby mogą negatywnie wpłynąć na relację rodzic-dziecko. Maluch traci poczucie bezpieczeństwa, przestaje ufać rodzicowi, oddala się od niego.

    Dodałabym do tej listy jeszcze jeden punkt: grożąc dzieciom, że jeśli będą "niegrzeczne", to dostaną rózgę, czy też im ją wręczając, odbieramy im magię świąt. Być może za kilka, kilkanaście lat, nie będą pamiętały, że takie groźby w ogóle się pojawiły albo że dostały od mikołaja rózgę. A może nawet jako dorośli będą wspominać, że to właśnie wtedy rodzice zrujnowali im święta.

    Czytaj także: