
Gorączka u noworodka
Gorączka to stan podwyższenia temperatury ciała powyżej jego fizjologicznej normy. Gorączka u noworodka sama w sobie nie jest chorobą, może być jednak jej objawem. To sygnał, że mogło dojść do infekcji, a organizm broni się przed patogenami, np. wirusami czy bakteriami.
Przyjmuje się, że prawidłowa temperatura ciała u noworodków i niemowląt wynosi ok. 37°C. U tak malutkich dzieci jest ona nieco wyższa niż u starszaków i dorosłych. To dlatego, że noworodki i niemowlęta nie mają dobrze rozwiniętego układu termoregulacji. Co więcej, temperatura ich ciał nie tylko jest wyższa, ale również często waha się w ciągu dnia – rano może być niższa i wzrastać w ciągu dnia.
Gorączka u noworodka: przyczyny
Najczęściej gorączka bywa objawem infekcji ogólnoustrojowej: przeziębienia, grypy, trzydniówki. Inne możliwe przyczyny gorączki u noworodka to:
Gorączka u noworodka nie zawsze musi oznaczać chorobę. Zdarza się, że podwyższona temperatura ciała jest:
Jeśli gorączka nie jest objawem choroby, a wynika np. z przegrzania, należy bezzwłocznie obniżyć ciepłotę ciała. Przenieś noworodka w chłodne, zacienione miejsce. Zdejmij dodatkowe warstwy ubranek czy czapeczkę, jeśli to one przyczyniły się do wzrostu temperatury ciała. Przystaw dziecko do piersi, by uzupełnić płyny. Pamiętaj jednak, że gorączka u noworodka zawsze powinna być konsultowana z lekarzem.
Objawy gorączki u noworodka
Zwykle pierwszym objawem, na który zwracają rodzice podejrzewający gorączkę u noworodka, jest rozgrzanie ciała: policzków, czoła, karku i pleców. Poza tym dziecko:
W skrajnych przypadkach u noworodka mogą pojawić się: utrata przytomności, drgawki, zaburzenia świadomości, problemy z oddychaniem, zsinienie skóry. Gorączka u noworodka zawsze wymaga konsultacji medycznej, jednak w razie wystąpienia powyższych objawów bezzwłocznie wezwij zespół ratownictwa medycznego i zastosuj się do poleceń dyspozytora.
Jak rozpoznać gorączkę u noworodka?
Zwróć uwagę na powyższe objawy, jednak przede wszystkim: zmierz dziecku temperaturę w prawidłowy sposób. Możesz to zrobić przy pomocy tradycyjnego termometru (obecnie łatwo dostępne są termometry bezrtęciowe, jeśli obawiasz się korzystania z termometru z rtęcią) lub elektronicznego.
Niezależnie od rodzaju termometru, z którego korzystasz, umieść jego końcówkę w pupie dziecka. To najdokładniejsza metoda mierzenia temperatury u małych dzieci: mierzenie pod językiem lub pod pachą może dać niewiarygodny wynik. Czas oczekiwania na wynik przy użyciu tradycyjnego termometru to ok. 5 minut. W przypadku termometrów elektronicznych czas mierzenia wynosi ok. minuty. Pamiętaj, by przed umieszczeniem termometru w pupie posmarować jego końcówkę żelem na bazie wody.
Możesz również skorzystać z dousznego termometru elektronicznego. To urządzenie na podczerwień, które mierzy temperaturę w zaledwie kilka sekund.
Gorączka u noworodka: kiedy do lekarza?
Natychmiast! Gorączka u noworodków i niemowląt poniżej 3. miesiąca życia może bardzo szybko doprowadzić do odwodnienia. Wizyta u lekarza to konieczność.
"Każda gorączka występująca u noworodka, a także gorączka powyżej 38,5°C u małego niemowlęcia (w 2-3 miesiącu życia), powinna być powodem do zbadania dziecka przez lekarza. Podobnie jest w przypadku gorączki niereagującej na podawanie leków przeciwgorączkowych. Szczególnej uwagi wymagają także dzieci, u których w przeszłości występowały drgawki gorączkowe, a także te z chorobami przewlekłymi" – wyjaśnia dla mp.pl pediatrka dr med. Dorota Gieruszczak-Białek.
Gorączka u noworodka: co podać?
Dr med. Dorota Gieruszczak-Białek radzi dla mp.pl, by nie czekać z podaniem leków przeciwgorączkowych do wizyty u lekarza. Można próbować obniżyć temperaturę przy pomocy leku w syropie lub czopku doodbytniczym. Jeśli noworodek nie chce przyjąć leku doustnie, wykręca się i płacze, warto zastosować czopek.
Noworodkom można podawać wyłącznie leki, w których składnikiem czynnym jest paracetamol. Nigdy nie podawaj noworodkowi leków z ibuprofenem – ten zalecany jest dopiero po 3. miesiącu życia.
Paracetamol ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Można go podawać w dawce:
co 4 godziny, maksymalnie 4 razy na dobę. Pamiętaj jednak, że podane przez nas dawki mogą się różnić od zaleceń lekarza.
Gorączka u noworodka: zasady
O czym jeszcze pamiętać, gdy noworodek gorączkuje?
źródła: webmd.com, medicalnewstoday.com, mp.pl