
Zmiany w kodeksie pracy dla mam
Dla matek i ojców, którzy przebywają obecnie na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim, i pobierają zasiłek, wiele się zmieniło w Kodeksie pracy po 26 kwietnia 2023 r. Tego dnia w życie weszły pierwsze przepisy pochodzące z unijnej dyrektywy work-life balance, które mają ułatwić m.in. rodzicom łączenie pracy z obowiązkami rodzicielskimi.
Jeśli urodziłaś dziecko przed 26 kwietnia i obecnie jesteś na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim, musisz dokonać pewnych formalności, dzięki którym otrzymasz wyższy zasiłek macierzyński. Wszystko dlatego, że po wprowadzeniu zmian, wysokość zasiłku dla mam i ojców noworodków i niemowlaków jest wyliczana inaczej niż dotychczas.
Wyższy zasiłek macierzyński
Od czasu wprowadzenia zmian w Kodeksie pracy, podwyższona została podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego – te mamy, które urodzą po 26 kwietnia 2023 roku, otrzymają więc wyższy zasiłek i dłuższy urlop rodzicielski (zmiana z 32 na 41 tygodni, ale 9 tygodni przysługuje wyłącznie ojcom). Jeśli jednak urodziłaś wcześniej i nadal przebywasz na tym urlopie, możesz się starać o wyliczenie nowej podstawy świadczenia, która wynika z nowych przepisów, ale nie przysługuje ci z automatu.
By otrzymać nową wysokość świadczenia, rodzice na urlopie macierzyńskim muszą do 17 maja złożyć wniosek o podwyższenie zasiłku macierzyńskiego. ZUS nazywa to ustaleniem nowej wysokości zasiłku. Nowe wysokości zasiłków rodzicielskich są wyższe i stanowią:
W trakcie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego można pobierać przez cały okres 81,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Można też wykorzystać 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i wziąć w tym czasie 100 proc. podstawy wymiaru, a następnie na urlopie rodzicielskim pobierać 70 proc. wynagrodzenia.
Jak i gdzie złożyć wniosek o nowy zasiłek macierzyński?
Jeśli nie złożysz takiego wniosku do 17 maja 2023 roku, nie będziesz miała możliwości korzystania z nowych przepisów dla rodziców. Będą cię wtedy obowiązywały przepisy, które funkcjonowały przed 26 kwietnia 2023 roku. Wniosek o wyliczenie nowej podstawy zasiłku należy złożyć u swojego pracodawcy, który jest płatnikiem składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, musisz samodzielnie odpowiedni dokument złożyć bezpośrednio w ZUS-ie.