
Słowa mają moc
Brak empatii, niemiłe komentarze i słowna przemoc wśród dzieci są dużo częstsze, niż nam się wydaje. By dziecko nie doświadczało prześladowania i wrednych komentarzy rówieśników np. w szkole, warto swoje dzieci od małego uczyć, że słowa mają moc i mogą tak samo budować, jak i krzywdzić drugiego człowieka.
Jedna z mam, znana na TikToku jako @iamdiosa, pokazała swój sposób na naukę empatii i uświadomienie córkom, że warto czasem 3 razy przemyśleć, zanim powiemy drugiej osobie coś niemiłego.
Eksperyment z kartką
Kobieta wykonała z córkami eksperyment z kartką. Jest banalnie prosty, ale świetnie obrazuje dzieciom to, co najistotniejsze. Polegał on na tym, że mama wzięła kartkę papieru i poprosiła dwie córki Alaynę i Neelię, aby mówiły do arkusza papieru zdania, które są wg nich krzywdzące. Dziewczynki zaczęły od zwrotów: "Jesteś brzydka", "Dlatego nie masz przyjaciół", "Jesteś głupia" itp. Po każdym takim zdaniu kobieta zgniatała kawałek papieru.
Na koniec mama poprosiła dzieci, aby przeprosiły kartkę, a gdy to zrobiły, ona ją rozprostowała. Wyjaśniła, że ich przeprosiny po części naprawiły szkodę, ale na papierze nadal widać zagniecenia i nigdy już arkusz papieru nie będzie idealnie gładki, jak przed usłyszeniem wrednych słów.
Ta kartka miała dzieciom zobrazować to, jak czuje się każdy z nas, gdy słyszy z ust innych niemiłe komentarze: przeprosiny są w stanie część szkody zniwelować, ale nie sprawią, że krzywda zniknie całkowicie.
Rodzice wdzięczni za pomysł z kartką
Film został obejrzany ponad 16 milionów razy i ma prawie 46 tysięcy komentarzy od użytkowników, którzy doceniają kreatywne i przejmujące przesłanie dotyczące przeciwdziałania niemiłym słowom, które krzywdzą dzieci. Pod filmem jest ogrom odpowiedzi zachwyconych odbiorców, którzy przyznają, że taki prosty eksperyment uświadamia dzieciom, dlaczego bycie życzliwym i empatycznym jest potrzebne.
Dzięki prostocie przekazu ma szanse dotrzeć do nawet najmłodszych maluchów, które nauczone wcześnie współczucia, będą rozwijały się ze świadomością tego, jak ogromną wagę ma empatia. Warto budować w dziecku poczucie własnej wartości, pewność siebie i uczulać na krzywdę drugiego człowieka. Dziecko, w którym są duże pokłady empatii, będzie świadome tego, że nękanie jest złe i warto mu przeciwdziałać.