Zawsze przepraszaj swoje dziecko, gdy sprawisz mu przykrość. Oto 5 powodów, dlaczego to takie ważne

Prawo autorskie: citalliance / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: citalliance / 123RF Zdjęcie Seryjne
Nikt nie jest idealny. Każdemu z nas zdarza się czasem gdzieś spóźnić, coś zepsuć, o czymś zapomnieć. Mama, też człowiek, a więc również ma prawo do błędów. Wszystkie porażki bolą. Najbardziej jednak te, przez które zawodu doznają nasze dzieci.

Jeśli przez naszą pomyłkę przyczyniliśmy się do czyjejś krzywdy, powinniśmy tę osobę przeprosić. Nieraz jest to dla nas trudne, ponieważ przeprosiny oznaczać będą, że przyznamy się do winy. Niektórym rodzicom sprawia ogromną trudność mówienie swoim dzieciom, że zawiedli lub popełnili błąd. Nie chcą, by maluchy myślały, że ich mama lub tata jest do niczego. Czasami też rodzice po prostu zapominają malucha przeprosić.

Popełnianie błędów nie czyni z Ciebie złej mamy. Tym bardziej nie robi tego przepraszanie. W gruncie rzeczy słowo “przepraszam” może zdziałać wiele dobrego. Oto 5 powodów, dla których powinnaś okazywać skruchę swojemu dziecku za każdym razem, gdy je zawiedziesz:

1. Przepraszanie oznacza dbanie o uczucia innych
Bardzo często wydaje nam się, że jeśli chcemy zbudować szczęśliwą rodzinę, musimy utrzymać wszystko pod kontrolą. Staramy się być rodzicem odpowiedzialnym, opanowanym i zorganizowanym. Nieraz jest to niewykonalne. Na przykład wtedy, gdy dom znajduje się w kompletnej rozsypce, dzieciaki bez przerwy kłócą się ze sobą, a Ty musisz “na już” odszukać kluczyki samochodowe dla męża, bo jak zwykle on sam nie może ich znaleźć. Wtedy nie wytrzymujesz i wybuchasz. Pod wpływem emocji mówisz rzeczy, których tak naprawdę nie myślisz. Krzyczysz na dzieci i obrywa się także ich tacie.


W takiej sytuacji, gdy masz pewność, że przesadziłaś, powiedz to swojej rodzinie. Często bezwiednie zapominamy przepraszać bliskich. Niedobrze, ponieważ przeprosiny zacieśniają więzy. Gdy okażesz skruchę dzieciom po tym, gdy na nie nakrzyczałaś, poczują się one kochane, zaopiekowane i zrozumiane. Otrzymają od Ciebie jasny znak, że się z nimi liczysz oraz że odczuwane przez nich emocje są dla Ciebie bardzo ważne.

2. Przepraszanie modeluje dobre zachowanie u dzieci
Moim zdaniem jest to najważniejszy z powodów, dla których warto przepraszać. Rodzice dla dzieci są najważniejszymi osobami w ich życiu, a jednocześnie najbardziej znaczącym wzorem do naśladowania. Przepraszając dzieci pozwalasz im na własnej skórze odczuć jak ważne jest okazywanie skruchy innym.

Pamiętając o przeprosinach zaszczepiasz również w maluchach poszanowanie potrzeb drugiego człowieka. Uczysz ich, że emocje innych mają znaczenie i są warte naszej uwagi.

Ponadto pokazujesz im również, że popełnianie błędów jest rzeczą ludzką - nie ma ludzi idealnych, nawet mama i tata czasem robią coś źle. Dzieci, mając takie przeświadczenie, uczą się empatii wobec innych, a także wyrozumiałości w stosunku do własnych porażek.

3. Przeprosiny umocnią Twój autorytet
Bardzo często rodzice unikają przeprosin wprost, ponieważ boją się, że ich autorytet zblednie w oczach dzieci. Zamiast używać słowa “przepraszam” sięgają wtedy po półśrodki: próbują się dzieciom odpłacić krzywdę kupując im nową zabawkę lub pozwalając na dodatkową godzinę gry na komputerze.

Nie chodzi mi o to, abyś nagle stała się nieco zbyt “słodką” i nazbyt wyrozumiałą mamą mówiąc: “Kochanie, przepraszam Cię biedactwo moje, że to mówię, ale nie wolno rzucać klockami w twarz mamusi”. Możesz stanowczo powiedzieć: “Klockami się bawimy, a nie rzucamy.” Chodzi o to, że jeśli przydarzy Ci się przy tym podnieść nieco głos, warto, abyś potrafiła przeprosić dziecko, że na nie nakrzyczałaś: “Przepraszam, że na Ciebie krzyknęłam. Rozumiem, że mogłeś się przez to przestraszyć”. Nie przestajesz być przez to autorytetem dla dziecka. Ono dzięki temu nawet jeszcze lepiej wie, kto tu rządzi.
4. Przepraszanie przyczynia się do budowania atmosfery wzajemnego szacunku
Gdy w rodzinie często mają miejsce sprzeczki, w których zwykle ktoś w końcu traci panowanie nad sobą, w domu tworzy się napięta atmosfera walki. Szczególnie w takim ciężkim okresie warto zwrócić uwagę na to, czy któraś z tych “bitw” nie wymaga przeprosin.

Kiedy rodzice przepraszają swoje dzieci, maluchy również chętniej wyrażają skruchę za swoje czyny i mówią “przepraszam”.
Wtedy między członkami rodziny, mimo kłótni, przepływa dobra energia.

Każdy z nas chce wychować dzieci w poszanowaniu dla innych. Nie uda nam się jednak tego zrobić, gdy sami nie będziemy szanować naszych pociech. Przepraszając je, damy im najlepszą lekcję tego, na czym nam zależy.

5. Przeprosiny sprawią, że poczujesz się lepiej
Bycie mamą dla wielu z nas okazuje się o wiele trudniejsze w stosunku do wyobrażeń o macierzyństwie, jakie miałyśmy jeszcze przed ciążą. Często przychodzi nam mierzyć się z poczuciem, że zbyt często robimy coś źle. Nieraz jest nam wstyd i obiecujemy sobie, że wyciągniemy naukę z doświadczeń i nie popełnimy kolejny raz tego samego błędu.

Podczas tych trudnych chwil ogromnym ukojeniem będzie dla nas przeproszenie dziecka za to, co nam nie wyszło. Okazanie komuś troski poprzez powiedzenie mu słowa “przepraszam”, a także podjęcie choćby najmniejszej próby naprawienia szkód, może nam przynieść dużą ulgę.

Źródło: parenting.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE