Rekrutacje do żłobków i przedszkoli ruszą na przełomie lutego i marca. Konkretne daty składania wniosków o przyjęcie dziecka do placówki są wyznaczane przez samorządy. Warto śledzić stronę i Facebooka placówek lub urzędów, by wiedzieć dokładnie, kiedy ruszy rekrutacja w publicznej placówce. Sprawdziliśmy też, czy rekrutacja w prywatnym przedszkolu i żłobku trwa cały rok.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Rekrutacja do przedszkoli i żłobków ruszy już niedługo - terminy w danym mieście ustala samorząd, ale zazwyczaj są to terminy pod koniec lutego lub na początku marca.
Rekrutacja trwa zazwyczaj 2-3 tygodnie, podczas których należy w publicznym przedszkolu lub żłobku, do którego chcemy zapisać dziecko, złożyć potrzebne do rekrutacji dokumenty.
W prywatnych placówkach rekrutacja zazwyczaj jest otwarta cały rok. Można tam zapisać dzieci tak, by nie musiały rozpoczynać uczęszczania do przedszkola/żłobka od 1 września.
Kiedy zaczyna się rekrutacja do przedszkola i żłobka?
Rekrutacja do przedszkoli i żłobków publicznych zaczyna się wczesną wiosną. Terminy składania wniosków ustalają samorządy – w mniejszych miastach decyzję wydaje burmistrz, na wsiach wójt gminy, a w dużych miastach prezydent miasta. Teraz jest ten moment, w którym warto śledzić ogłoszenia w urzędzie lub konkretnym przedszkolu lub żłobku, bo większość placówek otwiera proces rekrutacyjny pod koniec lutego lub na początku marca.
To zazwyczaj okres 2-3 tygodni, podczas których placówki publiczne (przedszkola/żłobki) otwierają możliwość składania wniosków o przyjęcie dziecka na rok szkolny 2023/2024.
Przykładem może być Warszawa, w której Biuro Edukacji należące do Urzędu miasta stołecznego Warszawy, opublikowało harmonogram rekrutacji. W tym roku rozpocznie się ona 7 marca 2023 i potrwa do 22 marca 2023 roku. W tym czasie w systemie elektronicznym należy złożyć wnioski i inne wymagane dokumenty, które są niezbędne do tego, żeby placówka rozpatrzyła przyjęcie dziecka. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami lub takich, które wymagają nauczyciela wspomagającego, trzeba do wniosku dołączyć orzeczenie potrzebie kształcenia specjalnego.
Złóżcie deklaracje
Zazwyczaj po ok. miesiącu są wyniki rekrutacji i przedszkola i żłobki publikują listy kandydatów przyjętych i niezakwalifikowanych do placówek na następny rok. Ważne jest to, by opublikowaniu takiej listy złożyć potwierdzenie woli zapisu dziecka do przedszkola/żłobka. Bez tego dokumentu, nawet jeśli dziecko zostało przyjęte, miejsce przepadnie.
Jeśli macie już jakieś dziecko w przedszkolu, które w przyszłym roku również jeszcze ma uczęszczać do placówki, warto pamiętać, że teraz w lutym lub na początku marca, należy podpisać oświadczenie o kontynuacji wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym.
Harmonogram rekrutacji do przedszkoli na rok szkolny 2023/2024
Nie wszystkie miasta opublikowały już harmonogramy rekrutacji na najbliższy rok szkolny 2023/2024. Urzędy mają na to czas do końca stycznia. W wielu dużych miastach wojewódzkich terminy są już znane:
Warszawa: 7–22 marca
Białystok: 27 lutego-10 marca
Bydgoszcz: 20 marca-4 kwietnia
Gdańsk: 1-15 marca
Gorzów Wielkopolski: 1-15 marca
Katowice: 13-23 marca
Lublin: 27 lutego-10 marca
Olsztyn: 2-16 marca
Opole: 20-31 marca
Poznań: 14-25 marca
Czy rekrutacja do żłobka trwa cały rok?
W publicznych przedszkolach i żłobkach rekrutacja trwa tylko przez krótkich czas w roku, teraz na wiosnę. Po pierwszej rekrutacji jest jeszcze rekrutacja uzupełniająca, a jeśli dziecko nadal się nie dostanie do placówki, to burmistrz lub prezydent miasta musi wskazać placówkę, do której dziecko zostanie przyjęte, jeśli rodzice wykazują chęć zapisania dziecka do przedszkola/żłobka.
W prywatnych placówkach, w których jest więcej opłat (oprócz wyżywienia płaci się również czesne), najczęściej jest możliwość przyjęcia dziecka przez cały rok szkolny i w wakacje. Często niepubliczne przedszkola uczestniczą w różnych programach z urzędów, np. Maluch plus, więc opłaty wtedy są nieco niższe, ale nadal są to większe kwoty niż w publicznej placówce.
Plusem niepublicznego przedszkola i żłobka jest to, że najczęściej można zapisać tam dziecko przez cały rok, najczęściej jest również dużo łatwiej o miejsce dla malucha. No i jeśli mama wraca do pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim i chce zapisać dziecko do żłobka, może to w niepublicznej placówce zrobić niezależnie od pory roku, bo nie ma obowiązku, że dziecko rozpocznie uczęszczanie do placówki od początku nowego roku szkolnego, czyli od 1 września.