Pracowitość to cecha, którą cenimy w innych ludziach. Kojarzy nam się z konsekwentnym dążeniem do celu, nieugiętością i odnoszeniem sukcesów. Chcemy, by nasze dzieci były pracowite, bo to pozytywna cecha, która pomaga w życiu. Aby zaszczepić w dziecku pracowitość, wystarczy kilka prostych nawyków, dzięki którym maluch będzie wciąż chciał poszerzać horyzonty i sięgać wyżej i wyżej.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Bycie pracowitym to cecha, którą cenimy - dzięki temu dążymy wytrwale do celu, poszerzamy horyzonty i odnosimy sukcesy.
Wychowanie dziecka, które będzie pracowite nie jest aż tak trudne - wystarczy zaszczepić w nim kilka nawyków, które pomogą mu w życiu nie poddawać się i dążyć do celu.
Chwal mądrze dziecko, wspieraj jego pasje i dawaj mu przykład własnym zachowaniem - to nawyki, dzięki którym twój maluch wyrośnie na pracowitą osobę.
Pracowitość – konsekwencja w nawykach
Nikt nie chce, żeby jego dziecko w dorosłości było naprawdę leniwe. Większość z nas pracowitość ceni i uważa za pozytywną cechę, którą warto mieć, bo często wiąże się ona z sukcesami na polu prywatnym i zawodowym. A każdy z nas chce takiej przyszłości dla swoich dzieci.
Wychowanie dziecka na takie, które będzie pracowite i odnoszące sukcesy, wcale nie jest aż tak trudne, jakby się mogło wydawać. Wystarczy, że zaszczepisz w nim pewne schematy i sposób myślenia, którymi maluch będzie się kierował przez całe życie. Wśród nich jest konkretna perspektywa patrzenia na świat i nawyki dnia codziennego. Jeśli więc chcesz, żeby twoje dziecko było pracowite i odnosiło sukcesy, musisz robić tych 7 rzeczy:
1. Naucz je akceptować zmiany
Dzieci na ogół są bardzo elastyczne i szybko przyjmują do wiadomości zmiany i oswajają się z nimi. Jednak umiejętność przystosowywania się trzeba w dziecku pielęgnować, bo z czasem ta zdolność może zanikać. Jeśli nauczysz dziecko szybkiej adaptacji, możesz być pewna, że zawsze znajdzie sposób na poradzenie sobie w życiu i problemy nie będą dla niego przeszkodą.
2. Chwal ich wysiłek, a nie tylko efekty
Oprócz osiągnięć bardzo istotna jest droga do tego, jak sukces został osiągnięty. Jako rodzice najczęściej nagradzamy efekty, a rzadko mówimy o całym procesie pracy, którą wkłada się w to, co na końcu nazywamy osiągnięciem. By dziecko chciało wciąż dążyć do celu i nie poddawało się, warto chwalić je także na etapie dążenia do sukcesów, to motywuje i sprawia, że chce się osiągać więcej i więcej.
3. Bądź konkretna w pochwałach
Nie mów do dziecka "Świetna robota" albo "To świetne wyniki". Pokaż mu, że doceniasz konkretne elementy jego pracy, mówiąc np. "Pięknie pomalowałaś tę kolorowankę, świetnie dobrałaś kolory i nie wyszłaś za linię, jestem dumna". To informacja, że analizujesz jego pracę i widzisz wysiłek, jaki włożyło w efekt końcowy.
4. Trenuj, zamiast wyręczać
Czasem, gdy się spieszymy, wolimy założyć dziecku buty, zamiast uczyć je samodzielności. Podobnie bywa z innymi elementami ubioru, jedzeniem obiadu czy innymi kwestiami, w których uważamy, że zrobimy coś szybciej i lepiej. Nigdy tego nie rób. Ćwiczenie samodzielności to jeden z podstawowych elementów bycia pracowitym i cierpliwie dążącym do celu. Zamiast wyręczać, instruuj i pokazuj, jak coś zrobić sprawniej i efektywniej.
5. Pozwól na porażki
Nic tak nie uczy pokory i pracowitości, jak popełnianie błędów i doświadczanie porażek. To trudne zarówno dla rodzica, jak i dziecka, ale to momenty, w których dziecko uczy się umiejętności przegrywania i podnoszenia się silniejszym do ponownej walki.
6. Wspieraj jego zainteresowania
Gdy widzisz, że maluch się czymś szczególnie interesuje, zachęcaj go do zgłębiania wiedzy i poszerzania horyzontów. Ta praca nad ciekawością świata prowadzi do ciągłej chęci poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Cokolwiek znajduje się w kręgu zainteresowań i hobby malucha, zachęcaj go do tego i wspieraj.
7. Dawaj przykład
Najlepszym sposobem na zaszczepienie w dziecku chęci ciągłego wspinania się do góry, poszerzania horyzontów, osiągania sukcesów i pracowitości jest dawanie przykładu własnym zachowaniem. Jeśli dziecko widzi, że ty wciąż zalegające zadania odkładasz na jutro, samo również będzie tak robiło. Nie mów mu, jak być pracowitym, jeśli sama unikasz przyjmowania zadań. Możesz modelować jego zachowania i sprawić, że będzie odnosiło sukcesy – musisz tylko mu pokazać swoim zachowaniem, że to się opłaca.