mamDu_avatar

7 cech, według psycholożki, które wyróżniają dzieci odnoszące sukcesy. Tego warto uczyć!

Martyna Pstrąg-Jaworska

06 maja 2022, 13:36 · 4 minuty czytania
Każdy rodzic chce wychować swoje dziecko na człowieka, który jest szczęśliwy, spełniony i odnosi w życiu sukcesy. By jednak dziecko miało predyspozycje do osiągania sukcesów, potrzebuje kilku umiejętności, których możemy je nauczyć jako rodzice już od najmłodszych lat.


7 cech, według psycholożki, które wyróżniają dzieci odnoszące sukcesy. Tego warto uczyć!

Martyna Pstrąg-Jaworska
06 maja 2022, 13:36 • 1 minuta czytania
Każdy rodzic chce wychować swoje dziecko na człowieka, który jest szczęśliwy, spełniony i odnosi w życiu sukcesy. By jednak dziecko miało predyspozycje do osiągania sukcesów, potrzebuje kilku umiejętności, których możemy je nauczyć jako rodzice już od najmłodszych lat.
Istnieją cechy, dzięki którym dziecko będzie odnosiło sukcesy i wyróżniało się wśród rówieśników. Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Kluczem do osiągania w życiu sukcesu jest kilka nawyków i cech, które charakteryzują ludzi pewnych siebie i wiedzących, czego chcą.
  • Psycholożka edukacyjna na podstawie pracy z dziećmi z trudnych środowisk, wyróżniła 7 cech, które są niezbędne dziecku, by miało w życiu powodzenie.
  • Wśród ważnych umiejętności jest m.in. uczciwość, empatia i wytrwałość.

Kluczem do sukcesów jest kilka cech osobowości

Michele Borba, psycholożka edukacyjna, w swoim artykule dla cnbc.com wymienia 7 czynników, dzięki którym zwiększają się szanse dziecka na osiąganie sukcesów w przyszłości. Kobieta przyznaje, że motywacją do znalezienia sposobów na to, by pomagać podopiecznym odnosić sukcesy, była dla niej praca z dziećmi z tzw. grup ryzyka.

To oznacza maluchy maltretowane, z problemami z nauką i niepełnosprawnościami emocjonalnymi lub fizycznymi. Kobieta przyznaje, że z doświadczenia wie, że dzieci nie muszą tkwić w takim środowisku i powielać błędów opiekunów. Można wypracować z nimi cechy, które są niezbędne do odnoszenia sukcesów, bo autonomia, kompetencje i poczucie sprawczości są niezbędne, by mogły się rozwijać.

Aby odnosić w życiu sukcesy, psycholożka zauważa, że należy zwiększyć wytrzymałość psychiczną dziecka, jego odporność, kompetencje społeczne, samoświadomość i siłę moralną. Te cechy brzmią bardzo górnolotnie, ale tak naprawdę chodzi o kilka prostych rzeczy, których zawsze warto malucha uczyć, niezależnie od tego, czy chcemy, by w przyszłości odnosił sukcesy.

1. Pewność siebie

Pewność siebie to nie to samo co poczucie własnej wartości. Wielu rodziców mówi swoim dzieciom, że są wyjątkowe i mogą być, kim tylko chcą. Ty również? Takie słowa nie podnoszą poczucia własnej wartości, nie wpływają na sukcesy w szkole czy bycie szczęśliwym.

Badania wspomnianej psycholożki pokazują, że to dzieci, które swoje sukcesy w szkole i życiu przypisują swojej ciężkiej pracy i mocnym stronom, odnoszą większe sukcesy. Jeśli twoje dziecko nie ma poczucia, że kontroluje swój rozwój i wyniki w nauce, jego szanse na osiąganie sukcesów są mniejsze. Pewność siebie natomiast wiąże się z dobrym samopoczuciem, umiejętnością radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, stawianiem im czoła i samodzielnym szukaniem rozwiązań.

Jeśli jesteś nadopiekuńczą mamą, która usuwa dziecku kłody spod nóg, twój maluch raczej nie będzie w siebie wierzył, bo będzie wiedział, że w chwili problemów rodzice mu pomogą. Pewność siebie u dziecka wiąże się też ze świadomością, że można w życiu ponosić porażki, podnosić się z nich silniejszym i, odbijając od dna, osiągać jeszcze więcej.

2. Empatia

Wyróżniamy 3 typy empatii:

  • afektywna – współodczuwamy i współczujemy drugiej osobie,
  • behawioralna – współczucie, które skłania do działania i pomocy innym,
  • poznawcza – rozumienie uczuć innych i umiejętność "wejścia w buty" kogoś innego.

By uczyć dziecko bycia empatycznym, warto pokazywać mu swoim przykładem to, na czym polega empatia. Ważne są nie tylko nasze współczucie i pomoc innym, ale również rozmowa z dzieckiem i pomaganie mu w nazywaniu uczuć i emocji, które może ono przeżywać. To sprawi, że będzie umiało rozpoznawać te stany u innych.

3. Samokontrola

Umiejętność kontrolowania swojej uwagi, emocji, myśli, działań i pragnień jest najsilniej związana z tym, czy ktoś w życiu odnosi sukcesy. Psycholożka zaznacza, że uczenie tego swoich podopiecznych niesamowicie wpływa na ich rozwój.

Bo nauczenie się skupiania na czynnościach pomoże dziecku dążyć do zaplanowanego celu i osiągnąć go, nawet mimo przeszkód i trudności. By rozwijać w dziecku samokontrolę, ćwiczcie skupienie uwagi, róbcie przerwy na regenerację, jeśli np. dziecko odrabia lekcje. Warto też używać zdań typu: "Jeśli jesteś zły, policz do 10, zanim odpowiesz", "Nie mów niczego, czego nie chciałbyś o sobie powiedzieć".

4. Uczciwość

Uczciwość to zestaw wyuczonych przekonań, zdolności, postaw i umiejętności, które tworzą moralny kompas, którego używa każdy z nas w codziennym życiu. To takie przekonanie o tym, co jest naprawdę słuszne, jeśli musimy dokonywać wyborów.

Warto skupiać się na tym, że są rzeczy, w stosunku do których nasze dziecko może mieć inny stosunek moralny niż my – nie można zmuszać go do swoich przekonań. Wiadomo, są granice i trzeba nauczyć malucha, że kradzież, kłamstwa czy przemoc są złe, ale pozwalaj mu też na popełnianie błędów i przekonanie się samemu, że np. dotrzymywanie obietnic popłaca.

5. Ciekawość

Odkrywanie nowych, trudnych i niepewnych rzeczy to jedna z kluczowych cech ludzi sukcesu. Aby pomóc dziecku budować w nim ciekawość świata, warto korzystać z gier, zabawek edukacyjnych i pomocy naukowych, które są skonstruowane tak, że dają dziecku prawo wyboru, zostawiają jakby „otwarte zakończenie”, w którym maluch sam musi wykonać dalsze ruchy, sprawdzić samodzielnie, co się stanie.

Ja z dziećmi np. bawię się w eksperymenty: sprawdzamy, co się stanie, gdy wymieszamy kolory farb, sprawdzamy, czy barwniki spożywcze zabarwią jajka i co można zrobić z włóczki i drewnianych patyczków po lodach.

Wyzwania rzucane dzieciom pomagają rozwijać w nich ciekawość świata i dzięki nim mogą one zobaczyć niezwykłe rzeczy, których normalnie nie widzą. Takie budowanie w dziecku dociekliwości i chęci rozwiązywania zagadek sprawia, że maluch będzie dążył do rozwoju i wciąż dalszego wspinania się po drabinie sukcesu.

6. Wytrwałość

To ważna cecha w dążeniu do celu, bo niepoddawanie się zawsze wiąże się z jakimś sukcesem. By być wytrwałym, warto też ćwiczyć skupienie na osiągnięciu celu i wizualizacji sukcesu, który jest na końcu drogi. Dzieci poddają się, bo czują się przytłoczone, nie mają pewności siebie i nie pcha ich do dalszych działań ciekawość, to wszystko oznacza tylko jedno – że wszystkie cechy osoby odnoszącej sukcesy są od siebie zależne i się nawzajem napędzają.

Jeśli chcesz nauczyć dziecko wytrwałości, dziel mu zadania na mniejsze części i razem pracujcie nad koncentracją uwagi. Dobrym ćwiczeniem jest odrabianie zadań z matematyki „na raty”, czyli wykonywanie każdego z kroków po kolei i trochę niezależnie od poprzednich i następnych kroków. Pewność siebie i wytrwałość rozwijają się, gdy dzieci same rozwiązują kawałek po kawałku jakieś zadanie.

7. Optymizm

Dzieci, które cechują się optymistycznym usposobieniem, traktują wyzwania i przeszkody jako coś tymczasowego, możliwego do pokonania i niewpływającego na efekt końcowy. Uczenie dziecka optymizmu i widzenia świata w pozytywnych barwach, zaczyna się od nas, czyli rodziców.

Jeśli maluch widzi, że jego mama wszędzie widzi negatywne aspekty, on sam także tak będzie postrzegał świat i wyzwania, które się przed nim stawia. Zamiast skazywania każdego przedsięwzięcia na porażkę, postaw na wiarę w siebie i pewność, że się uda. A dzięki temu podobne podejście do wyzwań i problemów będzie miało twoje dziecko, bo zamiast rozpaczać, najlepiej wziąć sprawy w swoje ręce i pokazać, że da się osiągnąć sukces.

Czytaj także: https://mamadu.pl/156727,5-zdan-ktore-nie-pomoga-w-osiagnieciu-dziecku-sukcesu-w-przyszlosci