Higiena intymna noworodka i niemowlaka. Jak dbać o siusiaka i cipkę

Prawo autorskie: haywiremedia / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: haywiremedia / 123RF Zdjęcie Seryjne
Higiena narządów płciowych noworodka i niemowlaka oczywiście wymaga dużej delikatności, ale także precyzji i regularności. Proces ten będzie inaczej przebiegał u chłopców i inaczej u dziewczynek. Jednak niezależnie od tego, jakiej płci jest nasze dziecko, jest to bardzo ważny element pielęgnacji malucha.

Narządy płciowe, szczególnie małych dzieci, są bardzo wrażliwe. Oczywiście ich pielęgnacja jest bardzo ważna, a składa się na nią wiele aspektów: regularne kąpiele, odpowiednio częste zmienianie pieluszki. Jak pielęgnować genitalia małego dziecka?

O higienę narządów płciowych najmniejszych dzieci dba się nie tylko podczas kąpieli, lecz również przy okazji zmiany pieluszki. Szalenie ważne jest, by za każdym razem, gdy dziecko zrobi kupę, starannie usuwać drobinki kału z narządów płciowych. Szalenie ważna jest również odpowiednia częstotliwość zmiany pieluch. U noworodków należy to robić nie rzadziej niż co trzy godziny. W sytuacji, gdy podejrzewamy, że dziecko może mieć mokrą pieluszkę, zmieniamy ją natychmiast.

Niezależnie od tego, czy do oczyszczania dziecięcych genitaliów używamy gotowych mokrych chusteczek, czy wacików, po jednym użyciu sięgamy po nowy. Ponowne użycie wacika, który jest zabrudzony może przyczynić się do powstania infekcji.
Ewa Kowalik
położna

Rodzicom noworodków bardzo często towarzyszy obawa, że uszkodzą miejsca intymne dotykając je. Szczególnie młodym ojcom dziewczynek może być ciężko przemóc ten lęk. Zapewniam jednak, że higiena miejsc intymnych jest niezbędna i mało skomplikowana. Przy zachowaniu delikatności i przestrzeganiu zasad rodzic nie zrobi dziecku krzywdy. Za to rezygnacja z pielęgnacji miejsc intymnych może być przyczyną problemów.

Dziewczynka
Pielęgnacja u dziewczynek wiąże się z jedną podstawową zasadą: zaczynamy przemywanie od górnej części warg sromowych i kierujemy się w stronę odbytu, nigdy odwrotnie. Należy pamiętać również o przemyciu otworu pochwy – najlepiej będzie użyć namoczonego wodą wacika.

Podczas kąpieli dziewczynki warto zwrócić uwagę na to, by mydło którego używamy miało odpowiednie PH, by nie zaburzał on równowagi kwasowo-zasadowej pochwy. Nie warto za to używać wszelkiego rodzaju pudrów i zasypek dla niemowląt. Może się zdarzyć, że podrażnią one delikatną skórę w okolicach pochwy dziewczynki.


Jest kilka rzeczy, które mogą zaniepokoić rodziców małej dziewczynki. Mogą oni zauważyć jasną wydzielinę z pochwy i zaobserwować, że narządy płciowe są nabrzmiałe. To zupełnie naturalne, oba objawy znikają po upływie kilku tygodni. Jednak w przypadku krwawienia lub jeśli wydzielina będzie miała wyraźny i nieprzyjemny zapach należy skontaktować się z lekarzem.
Chłopiec
Tutaj podstawową zasadą jest nie oddzielanie napletka od żołędzi w pierwszych tygodniach życia dziecka. Początkowo jest to niemożliwe, dopiero z czasem napletek oddzieli się i będzie możliwe odsuwanie go, w późniejszym życiu niezbędne do zachowania higieny.

Należy za to pamiętać o myciu skóry znajdującej się pod penisem i workiem mosznowym – są to miejsca bardzo podatne na odparzenia. Po przemyciu skórę należy delikatnie osuszyć. Można również nanieść na nią oliwkę lub krem na odparzenia. To wyjątkowo delikatne miejsca, które wymagają szczególnej pielęgnacji! Również penis i worek mosznowy powinny być przemyte przy każdej zmianie pieluszki.

Jeśli nie przy każdym przewijaniu, do przynajmniej po kąpieli warto nawilżać skórę specjalnym kremem lub oliwką w okolicach genitaliów, zwłaszcza tę w fałdkach – bardzo podatną na podrażnienia.

Niezależnie od tego, czy mamy córeczkę czy synka, higiena miejsc intymnych jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji. Grunt, by weszła w nawyk a pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych podrażnien skóry dziecka.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE