
REKLAMA
Odparzona pupa niemowlaka
Niestety chyba nie ma noworodka, który choć raz nie miałby problemów z odparzoną pupą. Delikatna skóra niemowlaka, po porodzie musi się przyzwyczaić, choćby do pieluszki. Zanim to nastąpi, często powstają bolesne ranki. Pielęgnacja podrażnionej skóry jest zmorą także dla rodziców, ponieważ cierpiący maluch w żaden sposób nie chce współpracować, a każda zmiana pieluszki wywołuje płacz.Co to jest odparzenie pieluszkowe?
To stan zapalny skóry wywołany nadmiernym gorącem, wilgotnością, a także ocieraniem skóry o skórę lub o odzież czy pieluszkę – jak w przypadku niemowląt. Podrażnione miejsce najpierw jest zaczerwienione, następnie pojawia się sączenie powierzchniowe. W późniejszym etapie dochodzi do powstawania krostek, krwawiących ranek, a także nadżerek – w tej sytuacji niezbędna jest już konsultacja lekarska i najprawdopodobniej wdrożenie maści z antybiotykiem. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć!Właściwa pielęgnacja pupy: czyli jak zapobiec odparzeniom
Przede wszystkim należy pamiętać o częstej zmianie pieluszek. Mocz także podrażnia skórę, dlatego, mimo iż dziecko nie zrobiło kupki pieluszkę, powinno się zmienić po dwóch godzinach.Chusteczki nawilżane powinny iść w ruch jedynie w sytuacji, gdy nie mamy innego wyjścia – na spacerze, w centrum handlowym. W warunkach domowych należy pupę niemowlaka obmyć wodą lub mokrymi wacikami.
Istotne jest także dokładne osuszanie skóry, a także sposób, w jaki to robimy. Absolutnie nie wolno trzeć pupy maluszka, ponieważ istnieje ryzyko podrażnienia. Bawełniany ręcznik należy delikatnie przykład do skóry miejsce po miejscu. Dokładnie i starannie, bez pominięcia żadnej fałdki. W przypadku chłopców trzeba pamiętać o okolicy moszny.
Wietrzenie pupy
Bardzo dobrym pomysłem, by zapobiec powstawaniu odparzeń, jest regularne wietrzenie pupy. Można robić to zarówno po procedurze obmycia i osuszenia pupy jak i w ciągu całego dnia. W sytuacji, gdy odparzenia już powstaną wietrzenie, przyspiesza proces gojenia. Powietrze jest bowiem najtańszym i najskuteczniejszym lekiem. Oczywiście profilaktycznie można także stosować kremy przeciwodparzeniom. Jednak trzeba robić to umiejętnie – nie wolno nakładać zbyt grubej warstwy, ponieważ zablokuje dopływ świeżego powietrza. Przed zastosowaniem kremu nie można też zapomnieć o dobrym osuszeniu skóry niemowlaka.Odparzona pupa a uczulenie na pieluszki
Zdarza się, że odparzenia są powodowane przez konkretny rodzaj pieluszek. Być może są zbyt sztywne, a może przepuszczają za mało powietrza lub nie zatrzymują wilgoci. Jeśli maluch ma nawracające problemy z podrażnioną skórą, należy rozważyć zmianę pieluszek. Niekiedy pozostają tylko pieluszki tetrowe.W przypadku niemowląt z częstymi zmianami skórnymi w okolicy pupy należy także zadbać o odpowiednie ubranko. Body, śpioszki czy spodenki nie powinny być zbyt mocno przylegające do ciała, ponieważ dodatkowo może to wywoływać dyskomfort, a także kolejne odparzenia.
Odparzona pupa a alergia
Jeżeli pupa niemowlęcia nieustannie jest odparzona i nie daje się jej wyleczyć, winna może być alergia pokarmowa np. skaza białkowa lub nietolerancja laktozy. Warto udać się do lekarza, który obejrzy dziecko i podpowie, jak odpowiednio pielęgnować skórę, ale może także zalecić zmianę diety.Co na odparzenie?
Jeśli nie uda ci się uniknąć podrażnień, warto sięgnąć po domowe metody. Kąpiel w krochmalu, siemieniu lnianym czy rumianku szybko ukoją odparzoną skórę i sprawia, że szybciej będą się goiły ranki na pupie. Dodatkowo w aptece dostaniesz kremy i maści dla niemowląt na pieluszkowe odparzenie. Jednak najlepsze co możesz zrobić, to często wietrzyć pupę.Może zainteresować cię też: Kąpiel noworodka krok po kroku. Jak się do niej przygotować i czego unikać?