Odparzona pupa niemowlaka? Powietrze jest najlepszym i najtańszym lekarstwem

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/baby-mabini-ludzi-dzieci-170158/] Nikki [/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage] CC0 Public Domain [/url]
Fot. Pixabay / Nikki / CC0 Public Domain
Niestety chyba nie ma niemowlaka, który choć raz nie miałby problemów z odparzoną pupą. Pielęgnacja podrażnionej skóry jest zmorą także dla rodziców, ponieważ cierpiący maluch w żaden sposób nie chce współpracować, a każda zmiana pieluszki wywołuje płacz.

Co to jest odparzenie?
To stan zapalny skóry wywołany nadmiernym gorącem, wilgotnością, a także ocieraniem skóry o skórę lub o odzież czy pieluszkę – jak w przypadku niemowląt. Podrażnione miejsce najpierw jest zaczerwienione, następnie pojawia się sączenie powierzchniowe. W późniejszym etapie dochodzi do powstawania krostek, krwawiących ranek, a także nadżerek – w tej sytuacji niezbędna jest już konsultacja lekarska i najprawdopodobniej wdrożenie maści z antybiotykiem. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć!

Pielęgnacja pupy

Przede wszystkim należy pamiętać o częstej zmianie pieluszek. Mocz także podrażnia skórę, dlatego mimo iż dziecko nie zrobiło kupki pieluszkę powinno się zmienić po dwóch godzinach.

Chusteczki nawilżane powinny iść w ruch jedynie w sytuacji, gdy nie mamy innego wyjścia – na spacerze, w centrum handlowym. W warunkach domowych należy pupę niemowlaka obmyć wodą lub mokrymi wacikami.

Istotne jest także dokładne osuszanie skóry, a także sposób w jaki to robimy. Absolutnie nie wolno trzeć pupy maluszka, ponieważ istnieje ryzyko podrażnienia. Bawełniany ręcznik należy delikatnie przykład do skóry miejsce po miejscu. Dokładnie i starannie, bez pominięcia żadnej fałdki. W przypadku chłopców trzeba pamiętać o okolicy moszny.

Dobre rady

Bardzo dobrym pomysłem, by zapobiec powstawaniu odparzeń jest regularne wietrzenie pupy. Można robić to zarówno po procedurze obmycia i osuszenia pupy jak i w ciągu całego dnia. W sytuacji, gdy odparzenia już powstaną wietrzenie przyspiesza proces gojenia. Powietrze jest bowiem najtańszym i najskuteczniejszym lekiem.
Oczywiście profilaktycznie można także stosować kremy przeciwodparzeniom. Jednak trzeba robić to umiejętnie – nie wolno nakładać zbyt grubej warstwy, ponieważ zablokuje dopływ świeżego powietrza. Przed zastosowaniem kremu nie można też zapomnieć o dobrym osuszeniu skóry niemowlaka.


Zdarza się, że odparzenia są powodowane przez konkretny rodzaj pieluszek. Być może są zbyt sztywne, a może przepuszczają za mało powietrza lub nie zatrzymują wilgoci. Jeśli maluch ma nawracające problemy z podrażnioną skórą należy rozważyć zmianę pieluszek. Niekiedy pozostają tylko pieluszki tetrowe.

W przypadku niemowląt z częstymi zmianami skórnymi w okolicy pupy należy także zadbać o odpowiednie ubrano. Body, śpioszki czy spodenki nie powinny być zbyt mocno przylegające do ciała, ponieważ dodatkowo może to wywoływać dyskomfort, a także kolejne odparzenia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE