mamDu_avatar

Zamiast dmuchać w skrzydła, podcinasz je. Oto 5 rzeczy, którymi zabieramy nastolatkom pewność siebie

Martyna Pstrąg-Jaworska

28 kwietnia 2022, 10:26 · 4 minuty czytania
Czasem robimy to mimochodem, nieświadomie i zupełnie z innych pobudek niż odbiera to nasze dziecko. Wystarczy proste pytanie o to, dlaczego wszystkie jej bluzki mają odkryty brzuch albo dżinsy rozerwane nogawki. Czasem podczas wspólnych zakupów wystarczy zadać nastolatce takie pytanie, by się obraziła, zamknęła w sobie albo żeby w jej oczach pojawiły się łzy. I mimo że często staramy się zrozumieć i być tolerancyjni w stosunku do innego ubioru nastolatków, takie pytania czy uszczypliwe komentarze naprawdę mogą im sprawić ból.


Zamiast dmuchać w skrzydła, podcinasz je. Oto 5 rzeczy, którymi zabieramy nastolatkom pewność siebie

Martyna Pstrąg-Jaworska
28 kwietnia 2022, 10:26 • 1 minuta czytania
Czasem robimy to mimochodem, nieświadomie i zupełnie z innych pobudek niż odbiera to nasze dziecko. Wystarczy proste pytanie o to, dlaczego wszystkie jej bluzki mają odkryty brzuch albo dżinsy rozerwane nogawki. Czasem podczas wspólnych zakupów wystarczy zadać nastolatce takie pytanie, by się obraziła, zamknęła w sobie albo żeby w jej oczach pojawiły się łzy. I mimo że często staramy się zrozumieć i być tolerancyjni w stosunku do innego ubioru nastolatków, takie pytania czy uszczypliwe komentarze naprawdę mogą im sprawić ból.
Pewność siebie u nastoletniej dziewczyny bardzo łatwo zniszczyć. Unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Nastolatki to grupa wyjątkowo podatna na krytykę i delikatna, jeśli chodzi pewność siebie.
  • Jeśli masz nastoletnią córkę, musisz wyjątkowo uważać na to, by nie zniszczyć jej poczucia własnej wartości, bo to zostaje z kobietą na wiele lat.
  • Oto 5 zdań i zachowań, którymi możesz sprawić, że twoja nastoletnia córka na wiele lat stanie się niepewna.

Mimo że nie zawsze to pokazują na zewnątrz, nastoletnie dziewczyny zmagają się z ogromną niepewnością. Wciąż żyjemy w kulturze patriarchatu, w której młodym kobietom od zawsze wmawia się, że są niewystarczające, mimo że w ostatnich latach obserwujemy powolną zmianę tego przekazu.

I często to sami rodzice, choć zazwyczaj nieświadomie, przyczyniają się do problemu. Nikt nie robi tego celowo, ale nasz krytyczny wzrok czy słowa: "A co ty znowu na siebie założyłaś" albo "Nie pójdziesz tak ubrana do szkoły", mają ogromny wpływ na pewność siebie nastolatek.

Jeśli kiedykolwiek zadałaś sobie pytanie, dlaczego twoja córka jest aż tak mało pewna siebie (bo przecież jest piękna, mądra, zgrabna, oczytana itp.), warto zastanowić się również, czy przypadkiem nie przyczyniasz się do jej poziomu niepewności. Oto 5 sposobów na to, by rodzic zniszczył w nastoletniej córce pewność siebie:

1. Komentarze na temat ubrań

Łatwo zapominamy o tym, jak dla nas samych ważne było wyrażanie siebie poprzez ubiór, gdy mieliśmy "naście" lat. Albo jak w tym wieku powiązane są ze sobą ubrania i tożsamość. Nastolatki spędzają ogrom czasu na próbach dopasowania się, zostania zaakceptowanym przez otoczenie, a najlepszym tego wyrazem jest dla nich styl ubierania.

Jeśli chcesz okazać córce szacunek, musisz spróbować zaakceptować to, jak twoje dziecko chce wyrażać siebie za pomocą ubrań. Wiadomo, możesz mieć odmienne zdanie na temat jej wyborów, warto jednak pozwalać dziecku na wolność, bo to buduje jego poczucie własnej wartości.

2. Komentowanie wagi

Gdy mówisz przy małej dziewczynce, że jesteś gruba i nie lubisz swojego ciała, ona w mig to podłapie i nawet się nie obejrzysz, jak będziesz słyszała od 12-latki, że jest za gruba i musi przejść na dietę. Niewiele rzeczy tak podkopuje u młodych kobiet pewność siebie, jak komentarze na temat ich wagi i wyglądu.

Żyjemy w kulturze, która opiera się na idealnych obrazkach z Instagrama, gdzie w cenie są nieosiągalne obrazy kobiet. Te zdjęcia komunikują nastolatkom: "Nie jesteś wystarczająco ładna czy szczupła".

Komentarze na temat wagi z ust rodziców zazwyczaj nie są uszczypliwością, tylko dbaniem o zdrowie (bo przecież otyłość to choroba, którą należy leczyć), ale każdy komentarz o dodatkowych kilogramach jest sygnałem dla dziewczynki, że jej ciało jest nie takie, jak powinno. Zamiast zaznaczania problemu w ten sposób, skup się na zmianie nawyków, m.in. żywieniowych, które bezpośrednio wpływają na wagę. Postawcie raczej na dbanie o siebie.

3. Podważasz to, co jest dla niej ważne

Jeśli twoja nastolatka uwielbia jakąś muzykę, film, książkę, aktora albo jest zafascynowana jakimś zjawiskiem w kulturze, nie mów jej, że to głupie albo tego nie rozumiesz. Być może nie do końca mówisz poważnie, ale takie wyśmiewanie czy umniejszanie tego, co jest w kręgu zainteresowań twojej córki, może prowadzić do niechęci, by dzielić się swoim życiem z rodzicami.

Albo zastanawiania się, czy jest dostatecznie ambitna, bo być może jej zainteresowania są płytkie. Zamiast wyśmiewać się z tego, na czym jej zależy, dlaczego nie zainteresować się tym?

4. Nie interesuje cię jej hobby

To trochę kontynuacja tego, co w poprzednim punkcie. Gdy nie okazujesz zainteresowania tym, czym córka chce się z tobą podzielić, np. opowiedzieć ci o najnowszej płycie ukochanego zespołu, nie ucinaj dyskusji, mówiąc, że coś jest głupie, błahe lub nie w twoim stylu.

Ona prawdopodobnie o twoich zainteresowaniach myśli podobnie, ale nie mówi ci za każdym razem, gdy słuchasz ABBY albo Dire Straits, że to muzyka dla starych ludzi. Albo uważa, że twoja miłość do seriali na Netflixie czy filmów z Jamesem Bondem jest głupia. To tylko pokazuje, że każdy z nas inaczej postrzega świat, szczególnie jeśli mówimy o ludziach w różnym wieku i z różnych pokoleń.

Poświęcenie czasu na zrozumienie, na czym jej zależy i zaangażowanie się w rozmowę na ten temat, komunikuje, że ją kochasz i zależy ci na tym, by dowiedzieć się, co wzbudza w niej podziw. Dzięki poświęceniu czasu i uwagi zbudujesz w niej ogromne pokłady pewności siebie, bo będzie czuła się kochana i zauważana.

5. Przewracasz oczami

Do teraz pamiętam, jak irytowało mnie to, gdy opowiadałam o czymś rodzicom, a oni przewracali oczami, uważając moje szkolne problemy za błahostki. Nie chciałabym tego nigdy powielić z własną córką. To zostaje z człowiekiem na całe życie, bo daje mu znak, że jego problemy są nieistotne.

A jak ty się czujesz, gdy coś mówisz, a twoja nastoletnia córka przewraca oczami? Ona czuje dokładnie to samo, gdy ty reagujesz tak na jej wypowiedzi. Nawet jeśli uważasz, że czasem przesadza, że robi dramat z naprawdę błahych problemów, nie okazuj jej tego w ten sposób.

Niech podczas rozmowy ma twoją uwagę i kontakt wzrokowy, a zamiast lekceważenia, wsparcie - mimo wszystko. Jeśli będziesz przewracać oczami, twoja nastolatka po prostu przestanie z tobą o pewnych rzeczach rozmawiać, bo będzie czuła się źle pod oceniającym wzrokiem mamy. Uważnie słuchaj, zadawaj pytania i dziel się przemyśleniami. Możesz się nie zgadzać, ale nie odrzucaj, bo to niszczy całkowicie pewność siebie.

Czytaj także: https://mamadu.pl/148655,dobre-seriale-jakie-seriale-o-silnych-kobietach-obejrzec-kobiece-seriale