20 zdań, które powinniśmy mówić naszemu dziecku regularnie. Tak wzmocnisz łączącą was więź
Iza Orlicz
24 marca 2022, 15:04·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 24 marca 2022, 15:04
Czasem w codziennym natłoku obowiązków, zadań i spraw do załatwienia zapominamy o tym, że wystarczy chwila zatrzymania, by zacieśnić więź z dzieckiem. Nawet jeśli nie możesz w danej chwili spędzić z nim zbyt dużo czasu, możesz powiedzieć jedno czy dwa proste zdania, które wzmocnią waszą relację. Jakie zwroty dziecko powinno słyszeć od rodzica regularnie?
Reklama.
Reklama.
Czasem w codziennym zaganianiu nie mamy czasu ani siły, by spędzać zbyt dużo czasu ze swoim dzieckiem.
Możesz jednak w inny, prosty sposób zacieśnić łączącą was więź.
Słowa mają ogromną moc - te zdania twoje dziecko powinno słyszeć od ciebie regularnie.
Nie zawsze na co dzień możemy poświęcić naszym dzieciom tyle czasu, ile byśmy chcieli. Żyjemy w pośpiechu, mamy mnóstwo spraw na głowie, czasem dopada nas przemęczenie. Jest jednak prosty sposób, by wzmacniać wieź z dzieckiem – nie zapominaj o ogromnej mocy słów.
20 zdań, które powinieneś mówić dziecku na co dzień
Zdania, które na co dzień wypowiadasz do dziecka budują jego pewność siebie, wiarę w swoje możliwości, empatię. Oto 20 zdań, które nasze dzieci powinny słyszeć od nas regularnie.
1. Sprawiasz, że się uśmiecham. Mówienie dziecku, że jego obecność czy opowiadane przez niego historie wpływają pozytywnie na twoje samopoczucie, uszczęśliwi je. Dzięki temu poczuje się ważne, potrzebne i docenione.
2. To, co mówisz, ma znaczenie. Przypominaj jak najczęściej dziecku, że jego zdanie czy opinia jest ważna i zawsze będziesz brała ją pod uwagę.
3. Opowiedz mi o jednej dobrej rzeczy, która się dzisiaj wydarzyła. Skupianie się na pozytywach, uczy dziecko koncentrowania się na dobrych momentach, które miały miejsce w ciągu dnia. Z czasem dziecku będzie coraz łatwiej znajdywać pozytywne rzeczy, które się wydarzyły.
4. Opowiedz mi o jednej złej rzeczy, która się dzisiaj wydarzyła. Być może nic negatywnego nie miało miejsca, ale to zdanie może zachęcić dziecko do zwierzenia się z jakiś bieżących problemów.
5. Błędy się zdarzają. Dziecko uczy się i rozwija, pewnie jeszcze nie raz popełni jakiś błąd. Doceń, kiedy się przyzna do błędu, w żadnym wypadku nie każ je za to, bo kolejnym razem będzie bało ci się zwierzyć. Musi wiedzieć, że kochasz je bezwarunkowo, a błędy się zdarzają.
6. Co możesz zrobić w tej sytuacji? To świetne pytanie do dziecka, które zawsze prosi o pomoc. Tak nauczysz je samodzielnego myślenia i samodzielnego rozwiązywania swoich problemów. Oczywiście, zawsze służ wsparciem dziecku.
7. Jaką miłą rzecz dziś zrobiłeś lub powiedziałeś? Zachęcaj dziecko do życzliwości wobec innych. Empatia jest ważną cechą, by nawiązać trwałe i silne relacje z innymi.
8. Nie pozwól, aby ktoś inny określał, kim jesteś. Pewnie twoje dziecko zetknie się wcześniej lub później z mniej życzliwymi osobami wobec siebie. Naucz je, by umiało przykładać odpowiednią miarę do negatywnych opinii innych.
9. Lubię, kiedy ty… Nawet kiedy dziecko doprowadza cię do szaleństwa, zawsze jest przynajmniej jedna, a pewnie i kilka (!) rzeczy, które w nim lubisz. Powiedz mu o tym.
10. To mądre myślenie. Czasami dziecko chce i powinno usłyszeć, że jest mądre, pomysłowe, świetnie sobie z czymś radzi. Zwłaszcza chwalenie za konkretne rzeczy ma sens, bo nasze słowa są podparte przykładami.
11. Dziękuję, proszę i przepraszam. Umiejętności społeczne i uprzejmość są ważne w domu i poza nim. Uczmy dzieci tych podstawowych zwrotów, które świadczą też o ich kulturze osobistej.
12. Po prostu bądź sobą. Przypominaj jak najczęściej swojemu dziecku, że jest wystarczające i nigdy nie musi być nikim innym.
13. Uwielbiam spędzać z tobą czas. Zachęcające słowa i wyrażenia mają duży wpływ na to, aby twoje dziecko czuło się bezpiecznie. Gdy mówisz mu, że lubisz spędzać z nim czas, uwierz, nigdy mu się to nie znudzi.
14. Zawsze mów prawdę, nawet jeśli nie jest zbyt przyjemna. Im szybciej dziecko zorientuje się, że po usłyszeniu prawdy nadal je kochasz i nic się nie zmienia w waszej relacji, tym bardziej będą szczere, gdy dorośnie.
15. Jestem z ciebie dumny, gdy tak postępujesz. Nie musisz chwalić dziecka non stop, zwłaszcza za zwyczajne sprawy, np. za wywiązywanie się ze swoich obowiązków. Ale od czasu do czasu pomyśl o jednej pozytywnej rzeczy, którą robi twoje dziecko i z której jesteś dumny. Powiedz mu o tym.
16. Słucham. Co chcesz powiedzieć? Skup się i naprawdę usłysz to, co chce ci powiedzieć twoje dziecko. Pokaż mu, że zależy ci na tym, by usłyszeć, co ma do powiedzenia.
17. Daj z siebie tyle, ile możesz. Nie chodzi o wynik, a o wkładanie wysiłku w rzeczy, na których zależy twojemu dziecku.
18. Nie musisz tego jeść. Nie tocz z dzieckiem walki o jedzenie. Trudno jest wychowywać wybiórcze jedzeniowo dziecko, ale pozwalaj mu odmawiać, gdy nie ma na coś ochoty.
19. Jak myślisz, co możemy dzisiaj zrobić? Pozwolenie dziecku, by wypowiedziało się na temat codziennych zajęć sprawi, że poczuje się docenione.
20. Kocham cię. Te słowa może brzmią trochę banalnie, ale są proste i naprawdę mają wielką moc.