mamDu_avatar

Fotelik rowerowy czy przyczepka? Najważniejsze zasady, które musisz znać, zanim ruszysz do sklepu

Dominika Bielas

12 kwietnia 2022, 16:04 · 4 minuty czytania
Rodzinne wycieczki rowerowe mogą być świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Kochasz rowery i nie możesz się doczekać pierwszych wycieczek z twoim dzieckiem? Warto wiedzieć, od jakiego wieku można maluszka zabrać na taką wyprawę, a także jak się do niej odpowiednio przygotować.


Fotelik rowerowy czy przyczepka? Najważniejsze zasady, które musisz znać, zanim ruszysz do sklepu

Dominika Bielas
12 kwietnia 2022, 16:04 • 1 minuta czytania
Rodzinne wycieczki rowerowe mogą być świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Kochasz rowery i nie możesz się doczekać pierwszych wycieczek z twoim dzieckiem? Warto wiedzieć, od jakiego wieku można maluszka zabrać na taką wyprawę, a także jak się do niej odpowiednio przygotować.
Wycieczki rowerowe, są fajnym pomysłem na rodzinne weekendy. fot. pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Musisz zadbać, by dziecko przewozić na rowerze nie tylko komfortowo, ale i bezpiecznie.
  • Na dalsze wycieczki rowerowe sprawdzi się przyczepka, w mieście wygodniejszy może okazać się fotelik.
  • Odpowiednie przygotowanie sprawi, że dziecko pokocha rowerowe wycieczki, tak jak ty!

Lada moment zrobi się ciepło i będzie można rozpocząć rodzinny sezon rowerowy. Gdy już przygotowaliście swoje rowery na wiosnę to najwyższy czas przygotować akcesoria, dzięki którym na wycieczki rowerowe będziecie mogli zabierać także małe dziecko. Opcje masz dwie, ale każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

Fotelik rowerowy dla malucha

Rozwiązanie, które większość z nas pamięta nawet z dzieciństwa to fotelik montowany na rowerze. Zapomnij jednak o przedpotopowych wiklinowych siedziskach. W sklepach nie brakuje profesjonalnych fotelików, które umożliwią ci przede wszystkim bezpieczne przewożenie malucha.

Minusem tego rozwiązania, o czym rodzice nie zawsze wiedzą, jest to, że twoje dziecko nie może być zbyt małe na takie podróże. W foteliku rowerowym można przewozić malucha, dopiero gdy pewnie siedzi. Jednak nie oznacza to, że 6-7-miesięczne dziecko będzie gotowe na taką przejażdżkę.

Producenci fotelików zapewniają, że w atestowanym sprzęcie można wozić dziecko już od 9. miesiąca życia. Jednak pediatrzy są sceptyczni i zalecają, by poczekać, aż malec skończy rok, a nawet 18 miesięcy. Zdanie wielu fizjoterapeutów wyznacznikiem jest to, czy dziecko potrafi podskakiwać. Dlatego? Chodzi o to, by ciało dziecka potrafiło sobie poradzić z przeciążeniami i wstrząsami. Ciało niemowlaka nie ma jeszcze odpowiednio rozwiniętych mechanizmów ruchowych i amortyzacyjnych.

Dużym minusem jest fakt, że rower może "ululać" maluszka. Główka śpiącego dziecka w foteliku będzie opadać bezwładnie. Zdaniem fizjoterapeutów dochodzi wówczas do ogromnego obciążenia kręgosłupa. Dlatego jeśli malec uśnie, trzeba zrobić przerwę i wypiąć dziecko.

Zwolennicy fotelików, uważają, że wygodniej je przechowywać, łatwiej niż z przyczepką rowerową zaparkować rower czy pokonać trudniejszy teren. Dodatkowo to tańsze rozwiązanie.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu fotelika rowerowego?

  • foteliki rowerowe dla dzieci podlegają testom, zatem jeśli któryś z producentów nie podaje odpowiednich certyfikatów, od razu może być uznany za producenta niegodnego zaufania (na takie foteliki możesz trafić w sieci czy marketach);
  • wybierz się do sklepu ze sprzętem sportowym lub dla dzieci, w takim punkcie będziesz mieć do wyboru atestowane produkty, a także obsługa profesjonalnie ci doradzi i odpowie na wszystkie pytania;
  • fotelik może być montowany z przodu na kierownicy lub z tyłu na ramie podsiodłowej albo na bagażniku. Sposób montażu będzie miał wpływ na komfort prowadzenia roweru, a także bezpieczeństwo maluszka. Fotelik, który jest montowany do ramy roweru, zapewni lepszą amortyzację. Dziecko siedzące za kierowcą jest zdecydowanie bardziej chronione przed obrażeniami w czasie ewentualnego zderzenia. Dodatkowo maluch osłaniany jest też ciałem rodzica przed wiatrem czy owadami;
  • zwróć uwagę, dla jakiej wagi dedykowany jest fotelik;
  • koniecznie wybierz model z 5-plunktowymi pasami, najlepiej z osłonkami, by nie drażniły szyi dziecka;
  • stopień zabudowania boków fotelika to dodatkowe zabezpieczenie dla maluszka;
  • regulowane podpórki zapewnią odpowiednie odparcie dla nóżek;
  • odblaski dla jeszcze większego bezpieczeństwa.

A może przyczepka?

Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby przewozić dziecko właśnie w przyczepkach rowerowych. Będzie to znacznie większy wydatek, ale jeśli chcesz przewozić młodsze dziecko i planujesz częste czy długie wycieczki to naprawdę warto.

Rodzice korzystający z przyczepek podkreślają, że to znacznie wygodniejsza opcja. Dziecko może zabrać np. zabawki. Można także osłonić malucha od wiatru czy ewentualnego deszczu. W niektórych modelach możliwa jest także drzemka bez konieczności robienia przerw. Można nawet zamontować hamaczek, dzięki, któremu zabierzesz na wycieczkę jeszcze młodsze dziecko.

Na co zwrócić uwagę, wybierając przyczepkę rowerową?

  • ile dzieci będziesz przewozić (są modele na jedno lub dwójkę dzieci);
  • parametry dotyczące przewożonych dzieci: maksymalny wzrost i waga;
  • wygląd foteli, czy są zagłówki lub dodatkowe poduszki;
  • regulacja oparcia - pamiętaj, nie jest to standard. Gdy maluch przyśnie, wystarczy rozłożyć siedzenie, by główka maluszka nie opadała i możesz jechać dalej;
  • koła, najlepiej duże pompowane;
  • amortyzacja, szczególnie jeśli planujecie wycieczki po lasach i trudnym ternie, dodatkowa amortyzację mogą także stanowić podwieszane siedziska;
  • funkcjonalność - można kupić przyczepkę rowerową lub postawić na wielofunkcyjne rozwiązanie, gdzie przyczepka dodatkowo spełni funkcję wózka spacerowego, wózka do joggingu, a nawet ma możliwość zamontowania płóz do nart biegowych;
  • niektóre modele mają opcje hamaczka, to umożliwia przewożenie najmłodszych dzieci;
  • 5-punktowe pasy bezpieczeństwa;
  • wymiary po złożeniu (czy zmieści się np. do bagażnika twojego samochodu).

Pierwsza rowerowa wycieczka z małym dzieckiem

Jeśli już zdecydowałaś, czym będziesz przewozić malucha, teraz należy przygotować się do wycieczki. Na razie zapomnij o spontanicznych wypadach. Dziecko powinno być najedzone, wyspane i w dobrym humorze. Pamiętaj także o odpowiednim ubraniu. Maluszek nie będzie się ruszał, więc na fotelik musi być cieplej ubrany. Natomiast w przyczepce będzie osłonięty. Ubranko powinno być wygodne. Bez względu na to, czy malec jedzie w foteliku, czy przyczepce, powinien mieć kask!

Na pierwszą wycieczkę wybierz nie za długą, łagodną trasę. Postaw na asfaltową ścieżkę rowerową. Na offroady w lesie przyjdzie pora. Na razie sprawdź, jak dziecko się zachowuje i czuje w nowej sytuacji. Ważne, by nie przestraszyć i nie zrazić dziecka. Planując wycieczkę z przyczepką, pamiętaj, że jest ona znacznie szersza od roweru, a bardzo wysokie krawężniki mogą być utrudnieniem.

Warto również sprawdzić, czy na trasie jest miejsce, gdzie będziesz mogła przewinąć lub nakarmić dziecko, jeśli zajdzie taka potrzeba. Koniecznie zabierz picie, jedzenie i pieluchy!

Jeśli maluszek zaśnie, powinnaś zrobić przerwę i wypiąć dziecko z fotelika lub rozłożyć siedzisko w przyczepce. Fizjoterapeuci także zalecają, by dziecko nie spędzało zbyt dużo czasu w foteliku. Dlatego dobrym pomysłem jest kocyk. Gdy dziecko przyśnie lub będzie chciało rozprostować nóżki, będziecie mogli zrobić przerwę.

Czytaj także: https://mamadu.pl/136005,jak-wybrac-rower-dla-dziecka-wzrost-a-rozmiar-ramy-wytyczne