Jaki rower wybrać dla dziecka: na co zwrócić uwagę i jakich błędów nie popełniać? Podpowiadamy!
Redakcja MamaDu
04 kwietnia 2022, 15:46·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 04 kwietnia 2022, 15:46
Jak dobrać rower dla dziecka? Podstawowym czynnikiem jest wzrost (długość nóżek i rączek). To kluczowe, ale niejedyne wytyczne. Ostatecznym kryterium przy wyborze właściwego roweru jest sposób jazdy. Ci rodzice, którzy chcą profesjonalnie dobrać rower dla swojego dziecka, powinni przestrzegać podstawowej zasady – roweru nie kupuje w miejscu, gdzie kupujesz cukier i mleko, czyli żadne markety. Podpowiadamy, jak wybrać rower dla dziecka.
Reklama.
Jak dobrać rower dla dziecka? Ważny będzie nie tyle wiek, ile wzrost dziecka.
Roweru nie kupuje się na wyrost, taka jazda może być niebezpieczna. Na zbyt małym rowerze dziecku także nie będzie wygodnie.
Wybierając rower, należy zwrócić uwagę na wielkość ramy, a także rozmiar kół.
Kiedy pierwszy rower dla dziecka?
Gdy dziecko ma około 1 metra wzrostu to najlepsza pora na kupno roweru na dwóch kółkach. Przy wyborze modelu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo, lekkość roweru i dostosowanie do wzrostu dziecka. Jako rodzic, pamiętaj – skutki źle dobranego roweru to nie tylko gorszy komfort jazdy, ale przede wszystkim utrudnienie sterowania, niewłaściwa pozycja podczas jazdy i brak pełnego zakresu ruchu mięśni.
Szukając odpowiedniego roweru, można kierować się granicami związanymi z wiekiem. W tych kryteriach warto jednak być uważnym na różnice, wynikające z indywidualnego rozwoju fizycznego i zdolności motorycznych
Jak dobrać rower do wieku dziecka: jaki rozmiar kół i jaka wielkość ramy?
Zacząć warto od rozmiaru ramy, który określany jest w calach: 11, 12, 13 itd. lub w centymetrach: 48, 53, 56 itd. Precyzja pomiarów przypomina rozmiarówkę ubrań (S, M, L itd.) Przed kupnem roweru należy zmierzyć długość nóżek dziecka od ziemi do przekroku (wewnętrzna długość nóg). Na tej porównuje się odległość od pedałów do rowerka. Podobnie w przypadku rączek – sprawdzamy odległość siodełka od kierownicy.
Ważne jest też to, aby cała stopa miała kontakt z podłożem, daje to poczucie, że dziecko panuje nad rowerem. Tyczy się to, zarówno roweru biegowego, jak i modelu z układem napędowym.
Wielkość koła to kolejny element, który wymaga zmierzenia. W Polsce dostępny jest rozmiar kół co 4 cale – 12, 16, 22 zaś 14 cali jest praktycznie niespotykany. Jaki rower wybrać dla dziecka?
2-4 lata (80-108 cm) - rowerek biegowy z kołami 12";
4-6 lat (95-122 cm) - mały rowerek z pedałami z kołami 16";
5-8 lat (110-120 cm) - średni rowerek z pedałami z kołami 20" i ramą 11"-13";
7-12 lat (120-145 cm) - średni rowerek z pedałami z kołami 24" i ramą 11"-15";
od 9 lat (powyżej 145 cm) - duży rower z pedałami z kołami 26" i ramą 14"-16".
W powyższej tabeli możesz sprawdzić poszczególne parametry, które będą odpowiednie dla danego wieku czy wzrostu dziecka, np. rower 22/24 cali, będzie dobry na wzrost dziecka 120-145 cm, natomiast rama 12/13 cali będzie idealna dla siedmio-, ośmiolatka.
Pierwszy rower dla dziecka
Najlepszym rozwiązaniem dla 3-latków jest rower biegowy. W jego doborze należy wziąć pod uwagę wysokość kroku. Mówi się, że to pierwszy etap jazdy na rowerze. Uczy koncentracji, sprawnego poruszania kierownicą i wstępnego łapania równowagi. Jaki rower wybrać dla starszych dzieci? Powinien być przede wszystkim lekki. Na całą masę roweru wpływa przede wszystkim rama. Dlatego najlepiej, jeśli wykonana jest z aluminium i nie przekracza 3 kg.
Wybór roweru dla dziecka: częste błędy
Częstym błędem rodziców jest kupowanie ciężkich górskich rowerów lub topornych damek. Rower górski nie jest dobrym wyborem, głównie dlatego, że dziecko porusza się w pozycji pochylonej. Model, który ma kierownik wyżej umieszczony niż siodło, będzie lepszym wyborem.
Istotny jest też łatwy sposób hamowania. Najlepiej, jeśli w użyciu jest system, nazywany „hamulcami nożnymi”. W takim rozwiązaniu ruch pedałami do tyłu powoduje szybkie zatrzymanie. Dzieciom jest po prostu łatwiej korzystać z nóg do przyspieszania i hamowania.
Czego zabraknąć nie powinno? Na pewno dzwonek i element odblaskowy, to w kwestii bezpieczeństwa. Do komfortu jazdy – wygodnego siodełka. Powinno być miękkie, kształtem przypominać to występujące w rowerach miejskich.
Rower nawet dobrze dobrany jest w użyciu najczęściej przez dwa sezony. Potem dziecko z niego wyrasta.