Dylematy jak przy kupnie samochodu. Jakich błędów nie popełnić przy wyborze roweru dla dziecka?

Jak wybrać rower dla dziecka?
Jak wybrać rower dla dziecka? Pixabay
Jak wybrać rower dla dziecka? Podstawowym czynnikiem jest wzrost (długość nóżek i rączek). To kluczowe, ale niejedyne wytyczne. Ostatecznym kryterium przy wyborze właściwego roweru jest sposób jazdy. Ci rodzice, którzy chcą profesjonalnie dobrać rower dla swojego dziecka, powinni przestrzegać podstawowej zasady – roweru nie kupuje w miejscu, gdzie kupujesz cukier i mleko, czyli żadne markety. Poradnik o tym, jak wybrać rower dla dziecka.

Kupujemy rower, to już czas
Gdy dziecko ma około 1 metra wzrostu to najlepsza pora na kupno roweru na dwóch kółkach. Przy wyborze modelu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo, lekkość roweru i dostosowanie do wzrostu dziecka. Jako rodzic, pamiętaj – skutki źle dobranego roweru to nie tylko gorszy komfort jazdy, ale przede wszystkim utrudnienie sterowania, niewłaściwa pozycja podczas jazdy i brak pełnego zakresu ruchu mięśni.

Szukając odpowiedniego roweru, można kierować się granicami związanymi z wiekiem. W tych kryteriach warto jednak być uważnym na różnice, wynikające z indywidualnego rozwoju fizycznego i zdolności motorycznych.
Na co zwrócić szczególną uwagę kupując rower dla dziecka?
Jak wybrać rower dla dziecka? Zacząć warto od rozmiaru ramy, który określany jest w calach: 11, 12, 13 itd. lub w centymetrach: 48, 53, 56 itd. Precyzja pomiarów przypomina rozmiarówkę ubrań (S, M, L itd.) Przed kupnem roweru należy zmierzyć długość nóżek dziecka od ziemi do przekroku. Na tej porównuje się odległość od pedałów do rowerka. Podobnie w przypadku rączek – sprawdzamy odległość siodełka od kierownicy.

Ważne jest też to, aby cała stopa miała kontakt z podłożem, daje to poczucie, że dziecko panuje nad rowerem. Tyczy się to, zarówno roweru biegowego, jak i modelu z układem napędowym.

Rower dla 3-latka
Najlepszym rozwiązaniem dla 3-latków jest rower biegowy. W jego doborze należy wziąć pod uwagę wysokość kroku. Mówi się, że to pierwszy etap jazdy na rowerze. Uczy koncentracji, sprawnego poruszania kierownicą i wstępnego łapania równowagi.
Jaki rower wybrać dla starszych dzieci? Powinien być przede wszystkim lekki. Na całą masę roweru wpływa przede wszystkim rama. Dlatego najlepiej, jeśli wykonana jest z aluminium i nie przekracza 3 kg.


Jakie błędy są często popełniane?
Częstym błędem rodziców jest kupowanie ciężkich górskich rowerów lub topornych damek. Rower górski nie jest dobrym wyborem, głównie dlatego, że dziecko porusza się w pozycji pochylonej. Model, który ma kierownik wyżej umieszczony niż siodło, będzie lepszym wyborem.

Wielkość koła to kolejny element, który wymaga zmierzenia. W Polsce dostępny jest rozmiar kół co 4 cale – 12, 16, 22 zaś 14 cali jest praktycznie niespotykany.

Wiek: 3-4 Rama: 12 ''
Wiek: 4-6 Rama: 16 ''
Wiek: 6-8 Rama: 20 ''
Wiek: 8-12 Rama: 24-26 ''

Istotny jest też łatwy sposób hamowania. Najlepiej, jeśli w użyciu jest system, nazywany „hamulcami nożnymi”. W takim rozwiązaniu ruch pedałami do tyłu powoduje szybkie zatrzymanie. Dzieciom jest po prostu łatwiej korzystać z nóg do przyspieszania i hamowania.

Czego zabraknąć nie powinno? Na pewno dzwonek i element odblaskowy, to w kwestii bezpieczeństwa. Do komfortu jazdy – wygodnego siodełka. Powinno być miękkie, kształtem przypominać to występujące w rowerach miejskich.

Rower na miarę
Rower nawet dobrze dobrany jest w użyciu najczęściej przez dwa sezony. Potem dziecko z niego wyrasta.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE