Dzieci, które są indywidualistami, są bardziej dojrzałe emocjonalnie i empatyczne, to często dzieci o "starych duszach". Oto czym się charakteryzuje ta niezwykła zdolność i jakie objawy mogą świadczyć o tym, że twoje dziecko jest nad wiek dojrzałe.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Dzieci o starych duszach to indywidualiści, którzy są bardziej dojrzali emocjonalnie niż rówieśnicy. Często od bycia w grupie wolą samotną zabawę.
Wysoki poziom empatii charakteryzuje dzieci, które mają głębsze przemyślenia niż wskazywałby na to ich wiek.
Dziecko ze "starą duszą" od towarzystwa rówieśników wolą samotność lub skomplikowane rozmowy z dorosłymi.
"Stara dusza" to dojrzałość i empatia
Wychowywanie dziecka to trudna praca, ale równocześnie niezwykle poszerzająca horyzonty, sprawiająca, że obserwujemy wszystko z innej perspektywy, uczymy się pokory i odkrywamy świat na nowo. Ta prostolinijność i logiczne rozumowanie umysłu małego dziecka są zachwycające i często odświeżające dla nas samych.
Gdy jednak wychowuje dziecko, które ma "starą duszę", trzeba poświęcić mu trochę więcej uwagi, ale też zrozumieć proces rozumowania takiego malucha. Wiele z ich myśli przekracza bowiem granice ich możliwości poznawczych.
W dalekowschodniej filozofii taoistycznej starą duszę można mieć niezależnie od wieku - ma ją każdy, kto w reinkarnacji przeszedł 5 wcieleń, więc nabrał pewnej życiowej mądrości i doświadczenia.
"Starą duszę" mają osoby, które są mądrzejsze, niż wskazuje ich wiek. W przypadku dzieci najczęściej objawia się to tym, że maluch jest w stanie rozumieć coś, co jest ponad rzeczami, które w tym wieku są normalne w jego rozwoju poznawczym.
W rzeczywistości dzieci ze "starą duszą" rozumieją więcej niż ich rówieśnicy, więc uważa się ich za niezwykle uzdolnionych. Często rodzice mają problem, by nawiązać z nimi kontakt, bo nie rozumieją ich i ich toru myślenia. Oto kilka sygnałów, które mogą sprawić, że odkryjesz, ze twoje dziecko ma "starą duszę":
1. Jest bardziej intuicyjne
Czasem możesz być zaskoczona, jak w punkt twoje dziecko określi jakąś sytuację, osobę czy zachowanie. Osoby o "starej duszy" czytają z ludzi i sytuacji jak z otwartej księgi. Dzieci ze "starą duszą" potrafią odpowiedzieć na wiele pytań, które ich nie dotyczą i nie są w zakresie ich zainteresowań, bo po prostu skądś to wiedzą. Są w stanie wyobrazić sobie dużo rzeczy, z którymi nigdy nie miały do czynienia i są wyjątkowo empatyczne.
2. Bywa zamyślone
Dzieci ze "starymi duszami" są entuzjastami przygód. Nie lubią się nudzić i chętnie podejmują wyzwania. Ale z drugiej strony są też często zamyślone i ostrożne w działaniach. Jeśli coś je blokuje przed podjęciem jakiegoś kroku, daj im swobodę. Dzięki temu po namyśleniu się z radością się go podejmą.
3. Lepiej dogaduje się z dorosłymi...
...niż ze swoimi rówieśnikami. To ten rodzaj dzieci, który lubi spędzać czas z dorosłymi, przygląda się ich działaniom i z zaciekawieniem analizuje wszystko, czym dorośli się zajmują. To nie wynika ze strachu czy potrzeby poczucia bezpieczeństwa, one po prostu np. zamiast zabawy na placu zabaw wolą z babcią pielić ogródek. "Stare dziecko" naprawdę lubi rozmawiać z dorosłymi i może z łatwością prowadzić z nimi rozmowę.
4. Kwestionuje wszystko
I pyta o wszystko. To ten ciekawski typ malucha, którego pytania zadziwiają i są ponad wiek dojrzałe. Chce wiedzieć wszystko, a odpowiedź "bo tak" albo "bo nie" to najmniej satysfakcjonująca dla nich odpowiedź. To, co może być kłopotliwe, to to, że dziecko o "starej duszy" kwestionuje nawet stałości i autorytety, musisz więc poświęcić sporo czasu na rozmowy z nim, by umiało odnaleźć się w otoczeniu.
5. Uwielbia być niezależne
Nie ma nic przeciwko robieniu czegoś samodzielnie czy na własną rękę. Dzieci o "starej duszy" często mają problem z pracą w grupie, bo czują się indywidualistami i wolą polegać na samych sobie. Wiąże się to też z tym, że często rezygnują z zabawy na rzecz bycia samemu. Nie mają kłopotu z samotnością, która ich wręcz wycisza i odpręża.
6. Czasem brzmi jak mały-stary czy mała-stara
Czasem łapiesz malucha na tym, że podczas rozmowy składa zdania i wyraża się, jakby miał kilkadziesiąt, a nie kilka lat? Być może to właśnie sygnał, że dziecko ma "starą duszę". Wtedy też często dziecko martwi się o rzeczy, które są daleko poza zasięgiem myśli innych kilkulatków albo w rozmowie porusza kwestie, o których nawet ty sama być nie pomyślała.
7. Żyje w swoim świecie
Widać gołym okiem, że dziecko, które ma "starą duszę", nieco odbiega od rówieśników. Jest bardziej empatyczne, ma wiele przemyśleń ponad swój wiek i rozwój. Jeśli twoje dziecko ma tendencję do życia we własnym małym świecie i znacznie różni się od większości, prawdopodobnie jest "starą duszą".
8. Różni się od rówieśników w przedszkolu czy szkole
Czasem dziecko o "starej duszy" można dostrzec już na pierwszy rzut oka – gdy dzieci w grupie bawią się na dywanie, a ono woli w kącie siąść i oglądać książeczkę lub skupić się na kolorowaniu obrazka. Jest w nich coś zupełnie innego, zachowują się i zachowują zupełnie inaczej niż większość dzieci.
Inne dzieci mogą to nawet zauważyć i odepchnąć je, co może być bardzo trudne i frustrujące. Warto jednak pamiętać, że dzieci o "starych duszach" jest sporo, a te często łączą się ze sobą, zostając najlepszymi przyjaciółmi.