Reklama.
Gdy chcę się dowiedzieć czegoś mądrego, posłuchać, że nie tylko ja mam w życiu ciężko, albo że są babki, które mnie mentalnie przytulą - sięgam po poniższe podcasty. To łączenie przyjemnego z pożytecznym: słucham mądrych ludzi, którzy mówią ciekawie, zabawnie, czasem sprawią, że zapomnę o codziennych troskach.
1. "Matka też człowiek"
Justyna Szyc-Nagłowska pokazuje prawdziwe rodzicielstwo, tzw. bez lukru czy fancy instagramowych filtrów. O zaniedbaniu swojego ciała, samodzielnym macierzyństwie, adopcjach i zaangażowanych ojcach. Razem ze swoimi rozmówczyniami i rozmówcami dziennikarka staje oko w oko z prawdą – czasem trudną, bolesną, o uśmiechniętej twarzy, za którą się kryje depresja czy zmęczenie i brak czasu dla siebie.Większość jej gościń to kobiety, które są matkami, ale nie zawsze. Intro z uroczym śmiechem malucha zawsze sprawia, że się uśmiecham, a do każdego odcinka Justyna jest merytorycznie przygotowana tak, że nie raz i nie dwa jestem pod wrażeniem.
Obserwuję ją też na Instagramie, widzę czasami, jak na stories pokazuje, jak późnymi wieczorami pracuje i przygotowuje się do rozmów, bo w dzień – jak każda z nas – jest matką, kucharką, sprzątaczką i kierowcą swoich dzieci.
2. Podcast Karoliny Sobańskiej
Autorskie spojrzenie Karoliny i rozmowy z mądrymi ludźmi. O zdrowiu, świadomym życiu, byciu kobietą w dzisiejszym świecie.Jej głos działa na mnie szczególnie kojąco, a jej rozmowy zawsze zwrócą mi uwagę na jakiś aspekt rzeczywistości, który niby oczywisty, ale często był przeze mnie niezauważony. Karolina zwraca uwagę na uważność w życiu, zwykłe sprawy, np. poranne rytuały, celebrację codziennych chwil i dbanie o siebie – hej, to przecież ważne rzeczy w życiu każdej kobiety!
3. "Tabu" od Fundacji Projekt Kobiety
"Tabu" to świetny podcast o tych wszystkich aspektach bycia kobietą i matką, o których boimy i wstydzimy się mówić. O tym, że wiele z nas dotyka przemoc domowa, o spełnianiu swoich potrzeb seksualnych, o walce z depresją, o porażkach i słabościach. I w końcu o tym, że wiele z nas żałuje zostania matkami.Odcinki tworzą anonimowe grupy wsparcia kobiet, które opowiadają historie tych, które nie chcą o rzeczach uznawanych za tabu: trudnych i delikatnych, mówić wprost. Szczególnie poruszający jest odcinek właśnie o żalu związanym z tym, że kobiety pod presją rodziny, społeczeństwa czy związku zdecydowały się na dziecko i żałują tej decyzji. Prawdziwe historie czytają Renata Dancewicz, Paulina Holtz, Barbara Kurdej-Szatan i gościnnie Tomasz Ciachorowski.
4. "Tu Okuniewska" i "Ja i moje przyjaciółki idiotki"
Asia Okuniewska z dalekiej Islandii w zabawny sposób opowiada o związkach damsko-męskich i tym, jak dajemy się robić partnerom, robiąc z siebie tytułowe "idiotki". A przecież każda z nas kobiet ma w życiu historie o śmiesznych, bolesnych czy głupich sytuacjach w związkach, o których po latach opowiadamy ze śmiechem.Poza tym Asia jest prawie moją rówieśniczką, czuję z nią jakąś pokoleniową więź. Mamy też dzieci w tym samym wieku, więc gdy opowiada o rodzicielskich dramatach to jakoś mi raźniej. No i pokazuje rodzicielstwo na wesoło - ma sporo luzu i radości z wychowywania uroczej Heleny, choć wciąż powtarza, że to nie dziecko jest jej głównym wątkiem w podcastach.
5. "Hej Mama"
Natalia Łuczak, jak sama mówi, rozmawia w imieniu mam. Jarają ją tematy związane z porodem, połogiem, nie umie przestać myśleć o byciu w ciąży i psychologicznym aspekcie bycia matką - tak sama o sobie pisze i mówi.Przy tym też opowiada o problemach rodzicielskich, z którymi sama się zmagała, o łączeniu bycia mamą z prowadzeniem swojej firmy, o ekologicznym podejściu do życia i np. kosmetykach dla dzieci z dobrymi składami. Rozmawia ze specjalistami z wielu dziedzin związanych z dziećmi (choć nie tylko), by matki, które ją słuchają, nie musiały tracić czasu na poszukiwanie wielu informacji dotyczących pielęgnacji niemowlaka i małego dziecka czy też wychowania i wielu problemów rodzicielskich.
Stara się uporządkować całą wiedzę dotyczącą dzieci, jasno zaznaczyć, jakie są zalecenia ekspertów, a przy tym mówi po prostu o życiu każdej z nas i jakie zaszły w nas zmiany po zostaniu mamami.
6. "Obgadane" Natalii Tur i Justyny Kozłowskiej
To rozmowy dwóch blogerek, które co tydzień "obgadują" różne kobiece tematy, nie tylko związane z rodzicielstwem. Obgadują swoje teściowe i zastanawiają się, jakimi same będą za te kilka – kilkanaście lat, rozstrzygają, czy zazdrość w związku jest potrzebna, czy każda kobieta powinna i musi mieć dzieci i czy przyjaźń z własnym dzieckiem na pewno jest dobra.Natalia jest socjolożką, blogerką znaną w sieci jako Nishka, która podejmuje się wielu socjologicznych i psychologicznych problemów związanych z dziećmi i związkami damsko-męskimi. Mówi rzeczowo, ale też podaje przykłady i zabawne anegdoty z własnego życia.
Justyna natomiast jest dziennikarką telewizyjną, choć w sieci znana jest jako właścicielka parentingowego konta 20minutspokoju, na którym pokazuje, jak każda mama powinna robić dobre rzeczy dla swojego ducha i ciała.
7. Mama seksuolog
Autorką podcastu Mama seksuolog jest Karolina Piotrowska, która jest psychologiem ze specjalizacją z seksuologii. W swoim podcaście opowiada o tym, co robi też w gabinecie, który prowadzi w Szczecinie – relaksuje ludzi, pomaga im być spełnionymi i spokojnymi.Odcinki jej podcastów są o pogodzeniu sfery seksualnej z byciem rodzicem, jak radzić sobie ze stresem i lękami, o konfliktach i frustracjach wynikających z bycia mamą, o tym, jak czerpać przyjemność z seksu, gdy np. jesteśmy wykończeni pracą i opieką nad dziećmi.
I w końcu o tym, jak rozbudzać w sobie na nowo pożądanie, gdy nasz związek trwa lata i wszystko stało się stagnacją. Ciekawym dodatkiem jest to, że Karolina jest też doulą i prowadzi drugi podcast – Cud Narodzin związany z przygotowaniami do porodu i relaksacją w czasie ciąży i porodu.
Znajdziesz tam świetny odcinek o hipnoporodzie i przygotowaniu się faceta do towarzyszenia przy porodzie.
Może cię zainteresować także: Jesienią schowaj się pod koc i włącz opowieści z dreszczykiem. 5 najlepszych podcastów kryminalnych