Nie zawsze jest czas na posłuchanie czegoś wartościowego, gdy jest się zabieganą matką niemowlaka albo ma się w domu dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym. Ale chwila dla siebie z kawą na kanapie czy nawet pół godziny w piątkowym korku mogą być uprzyjemnione tymi świetnymi podcastami dla kobiet (i matek), które dotyczą kobiecych spraw, czyli dotyczących każdej z nas.
Podcasty dla kobiet (i dla mam) to łatwa i przyjemna dawka relaksu - możesz posłuchać czegoś mądrego i ciekawego, często od twórczyń, które też są matkami.
Wystarczy pół godziny na wysłuchanie czegoś zabawnego lub budującego i wspierającego - na kanapie z kawą, w korku z pracy do domu czy podczas gotowania obiadu.
Dzięki podcastom możesz znaleźć pokrewne sobie dusze, posłuchać ciekawych rozmów ekspertów, otrzymać solidną dawkę wiedzy czy rozrywki.
Jako zabiegana mama dwójki maluchów, która pracuje na całym etacie i ma na głowie cały dom, chwil tylko dla siebie mam jak na lekarstwo. Kiedy jednak te się zdarzają, lubię siąść na kanapie czy przy kuchennym stole z kubkiem kawy i posłuchać czegoś - choć nie zawsze mam nastrój na muzykę.
Gdy chcę się dowiedzieć czegoś mądrego, posłuchać, że nie tylko ja mam w życiu ciężko, albo że są babki, które mnie mentalnie przytulą - sięgam po poniższe podcasty. To łączenie przyjemnego z pożytecznym: słucham mądrych ludzi, którzy mówią ciekawie, zabawnie, czasem sprawią, że zapomnę o codziennych troskach.
1. "Matka też człowiek"
Justyna Szyc-Nagłowska pokazuje prawdziwe rodzicielstwo, tzw. bez lukru czy fancy instagramowych filtrów. O zaniedbaniu swojego ciała, samodzielnym macierzyństwie, adopcjach i zaangażowanych ojcach. Razem ze swoimi rozmówczyniami i rozmówcami dziennikarka staje oko w oko z prawdą – czasem trudną, bolesną, o uśmiechniętej twarzy, za którą się kryje depresja czy zmęczenie i brak czasu dla siebie.
Większość jej gościń to kobiety, które są matkami, ale nie zawsze. Intro z uroczym śmiechem malucha zawsze sprawia, że się uśmiecham, a do każdego odcinka Justyna jest merytorycznie przygotowana tak, że nie raz i nie dwa jestem pod wrażeniem.
Obserwuję ją też na Instagramie, widzę czasami, jak na stories pokazuje, jak późnymi wieczorami pracuje i przygotowuje się do rozmów, bo w dzień – jak każda z nas – jest matką, kucharką, sprzątaczką i kierowcą swoich dzieci.
2. Podcast Karoliny Sobańskiej
Autorskie spojrzenie Karoliny i rozmowy z mądrymi ludźmi. O zdrowiu, świadomym życiu, byciu kobietą w dzisiejszym świecie.
Jej głos działa na mnie szczególnie kojąco, a jej rozmowy zawsze zwrócą mi uwagę na jakiś aspekt rzeczywistości, który niby oczywisty, ale często był przeze mnie niezauważony. Karolina zwraca uwagę na uważność w życiu, zwykłe sprawy, np. poranne rytuały, celebrację codziennych chwil i dbanie o siebie – hej, to przecież ważne rzeczy w życiu każdej kobiety!
3. "Tabu" od Fundacji Projekt Kobiety
"Tabu" to świetny podcast o tych wszystkich aspektach bycia kobietą i matką, o których boimy i wstydzimy się mówić. O tym, że wiele z nas dotyka przemoc domowa, o spełnianiu swoich potrzeb seksualnych, o walce z depresją, o porażkach i słabościach. I w końcu o tym, że wiele z nas żałuje zostania matkami.
Odcinki tworzą anonimowe grupy wsparcia kobiet, które opowiadają historie tych, które nie chcą o rzeczach uznawanych za tabu: trudnych i delikatnych, mówić wprost. Szczególnie poruszający jest odcinek właśnie o żalu związanym z tym, że kobiety pod presją rodziny, społeczeństwa czy związku zdecydowały się na dziecko i żałują tej decyzji. Prawdziwe historie czytają Renata Dancewicz, Paulina Holtz, Barbara Kurdej-Szatan i gościnnie Tomasz Ciachorowski.
4. "Tu Okuniewska" i "Ja i moje przyjaciółki idiotki"
Asia Okuniewska z dalekiej Islandii w zabawny sposób opowiada o związkach damsko-męskich i tym, jak dajemy się robić partnerom, robiąc z siebie tytułowe "idiotki". A przecież każda z nas kobiet ma w życiu historie o śmiesznych, bolesnych czy głupich sytuacjach w związkach, o których po latach opowiadamy ze śmiechem.
Poza tym Asia jest prawie moją rówieśniczką, czuję z nią jakąś pokoleniową więź. Mamy też dzieci w tym samym wieku, więc gdy opowiada o rodzicielskich dramatach to jakoś mi raźniej. No i pokazuje rodzicielstwo na wesoło - ma sporo luzu i radości z wychowywania uroczej Heleny, choć wciąż powtarza, że to nie dziecko jest jej głównym wątkiem w podcastach.
5. "Hej Mama"
Natalia Łuczak, jak sama mówi, rozmawia w imieniu mam. Jarają ją tematy związane z porodem, połogiem, nie umie przestać myśleć o byciu w ciąży i psychologicznym aspekcie bycia matką - tak sama o sobie pisze i mówi.
Przy tym też opowiada o problemach rodzicielskich, z którymi sama się zmagała, o łączeniu bycia mamą z prowadzeniem swojej firmy, o ekologicznym podejściu do życia i np. kosmetykach dla dzieci z dobrymi składami. Rozmawia ze specjalistami z wielu dziedzin związanych z dziećmi (choć nie tylko), by matki, które ją słuchają, nie musiały tracić czasu na poszukiwanie wielu informacji dotyczących pielęgnacji niemowlaka i małego dziecka czy też wychowania i wielu problemów rodzicielskich.
Stara się uporządkować całą wiedzę dotyczącą dzieci, jasno zaznaczyć, jakie są zalecenia ekspertów, a przy tym mówi po prostu o życiu każdej z nas i jakie zaszły w nas zmiany po zostaniu mamami.
6. "Obgadane" Natalii Tur i Justyny Kozłowskiej
To rozmowy dwóch blogerek, które co tydzień "obgadują" różne kobiece tematy, nie tylko związane z rodzicielstwem. Obgadują swoje teściowe i zastanawiają się, jakimi same będą za te kilka – kilkanaście lat, rozstrzygają, czy zazdrość w związku jest potrzebna, czy każda kobieta powinna i musi mieć dzieci i czy przyjaźń z własnym dzieckiem na pewno jest dobra.
Natalia jest socjolożką, blogerką znaną w sieci jako Nishka, która podejmuje się wielu socjologicznych i psychologicznych problemów związanych z dziećmi i związkami damsko-męskimi. Mówi rzeczowo, ale też podaje przykłady i zabawne anegdoty z własnego życia.
Justyna natomiast jest dziennikarką telewizyjną, choć w sieci znana jest jako właścicielka parentingowego konta 20minutspokoju, na którym pokazuje, jak każda mama powinna robić dobre rzeczy dla swojego ducha i ciała.
7. Mama seksuolog
Autorką podcastu Mama seksuolog jest Karolina Piotrowska, która jest psychologiem ze specjalizacją z seksuologii. W swoim podcaście opowiada o tym, co robi też w gabinecie, który prowadzi w Szczecinie – relaksuje ludzi, pomaga im być spełnionymi i spokojnymi.
Odcinki jej podcastów są o pogodzeniu sfery seksualnej z byciem rodzicem, jak radzić sobie ze stresem i lękami, o konfliktach i frustracjach wynikających z bycia mamą, o tym, jak czerpać przyjemność z seksu, gdy np. jesteśmy wykończeni pracą i opieką nad dziećmi.
I w końcu o tym, jak rozbudzać w sobie na nowo pożądanie, gdy nasz związek trwa lata i wszystko stało się stagnacją. Ciekawym dodatkiem jest to, że Karolina jest też doulą i prowadzi drugi podcast – Cud Narodzin związany z przygotowaniami do porodu i relaksacją w czasie ciąży i porodu.
Znajdziesz tam świetny odcinek o hipnoporodzie i przygotowaniu się faceta do towarzyszenia przy porodzie.