Katar męczy, dręczy i nie pozwala spać. Szczególnie dokuczliwy jest u małych dzieci. Wystarczy jednak w pierwszych dniach przeziębienia przygotować napar z tymianku, aby pożegnać się z wirusami, zanim na dobre rozpanoszą się w organizmie.
Tymianek zawiera duże ilości tymolu, który działa jak silny środek antyseptyczny.
Olejki eteryczne zawarte w tymianku mogą zniwelować działanie ponad 120 szczepów bakterii.
Inhalacje z naparu z tymianku błyskawicznie radzą sobie z katarem i bólem zatok.
Wystarczy kilka pierwszych dni w szkole lub przedszkolu, aby dziecko wróciło do domu z katarem lub lekkim stanem podgorączkowym.
Zanim pobiegniesz do apteki, by zostawić tam pół wypłaty, przejrzyj szafki kuchenne. Na pewno znajdziesz w nich tymianek, który działa jak najlepszy antybiotyk i błyskawicznie poradzi sobie z dziecięcym katarem.
Właściwości tymianku
Tymianek to nie tylko aromatyczna przyprawa, roślina ma wiele właściwości prozdrowotnych, których żal nie wykorzystać w sezonie przeziębieniowym.
Zioło tymol, który działa jak silny środek antyseptyczny. Wyciąg z tymianku może służyć jako dodatkowe wsparcie w leczeniu i dezynfekcji ran.
Ponieważ tymianek zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, można stosować go na skórę, by powstrzymać przedwczesne starzenie. Dzięki zawartym w nim flawonoidach pozwala utrzymać prawidłowe funkcjonowanie komórek skóry, uelastycznia cerę i nawilża ją.
Roślina przyda się nam również, gdy przesadzimy z jesiennym obfitym obiadem. Napar z tymianku niweluje poczucie ciężkości w żołądku i usprawnia trawienia.
Herbata z tymiankiem przyda się tuż przed miesiączką. Picie napoju łagodzi skurcze. Stosowany zewnętrznie wspomoże w walce z infekcjami intymnymi.
Tymianek na katar i kaszel
Pewnie nie raz widziałaś w aptece pastylki do ssania na gardło z wyciągiem z tymianku lub ampułki do inhalacji zatok z olejkiem eterycznym z tej rośliny.
To dlatego, że tymianek działa jak naturalny antybiotyk. Działanie olejków zawartych w roślinie jest tak silne, że potrafi zwalczyć aż 120 szczepów różnych bakterii. Wyciąg z tymianku działa antygrzybicznie, przeciwzapalnie i wykrztuśnie.
Inhalacje z tymianku zatrzymają infekcję na początku jej rozwoju i przywrócą właściwe nawilżenie śluzówki w czasie kataru.
Jeśli katar przejdzie w kaszel, to dzięki swoim właściwościom tymianek wzmocni odruch wykrztuśny, który pozwoli oderwać się wydzielinie i szybkie pozbycie się przeziębienia. Inhalacje z tymianku polecane są osobom, które mają tendencję do zapalenia zatok.
Przepis na napar z tymianku
Nie musisz biec do apteki po sól fizjologiczną, ani żadne inne specyfiki. Gdy twoje dziecko wróci ze szkoły z katarem, przygotuj napar do inhalacji z tymiankiem.
Przepis:
łyżeczka tymianku
pół szklanki wody
Zalej tymianek wrzątkiem i zostaw do zaparzenia na 10-15 minut.
Poczekaj, aż wrzątek całkowicie ostygnie. Wlej kilka mililitrów płynu do inhalatora i pozwól mu działać. Nie stosuj więcej niż dwie inhalacje dziennie. W przypadku dzieci wystarczy nawet jedna.
Napar z tymianku możesz też podać dziecku do picia.